› FIRMY
› ARTYKUŁY

Młodzież II LO z wizytą w ratuszu

aktualności ponad rok temu    20.11.2013
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 3 / 67%
A A A
Młodzież II LO z wizytą w ratuszu fot. Nadesłane

Stan finansów miasta, remonty dróg, planowana budowa Centrum Rekreacji Wodnej – to tylko część pytań, na które odpowiadał prezydent Jerzy Wilk podczas spotkania z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Trzy klasy II LO spotkały się w ratuszu z prezydentem Elbląga. Jerzy Wilk przedstawił młodzieży aktualną sytuację w mieście. Tłumaczył m.in. dlaczego miasto musiało zrezygnować z budowy stadionu – decyzja ta spotkała się z krytyką części elblążan.

- Odpowiedzialny prezydent musi czasami podejmować niepopularne decyzje – mówił Jerzy Wilk. – Na budowę stadionu miasto musiałoby wyłożyć co najmniej 30 mln zł, a tych pieniędzy nie ma w budżecie. Dlatego zrezygnowałem z dotacji. Nie znaczy to, że przyszłość elbląskiej piłki jest dla mnie nieważna. Stadion będzie modernizowany, ale etapami.

Jednocześnie prezydent poinformował o planowanej budowie basenu krytego, do której samorząd będzie musiał dołożyć około 8 mln złotych.

- Ta inwestycja jest realna do wykonania – zapewnił prezydent.

Uczniowie II Liceum byli bardzo zorientowani w aktualnej sytuacji miasta. Jeden z licealistów obawiał się m.in., czy emisja obligacji na kwotę 34 mln zł – radni wyrazili na to zgodę podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej – zbytnio nie zwiększy deficytu miasta.

- Emisja obligacji jest konieczna, aby w 2014 i 2015 roku samorząd mógł myśleć o realizowaniu jakichś inwestycji – tłumaczył prezydent Wilk. – Pieniądze z obligacji pozwolą spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty, a dzięki temu miasto odzyska płynność finansową. Oczywiście obligacje trzeba będzie za jakichś czas wykupić, ale to znacznie korzystniejsza forma zyskania pieniędzy przez samorząd niż kredyt bankowy – wyjaśniał prezydent.

Goście pytali również o nowe miejsca pracy – ich brak jest największą bolączką miasta.

- Rolą samorządu jest stwarzanie takiego przyjaznego klimatu dla biznesu i to staramy się robić – mówił Jerzy Wilk. – Chodzi o to, by inwestorzy mieli pewność, że ze strony urzędników mogą liczyć na pomoc. I to już przynosi rezultaty.

Jerzy Wilk wspomniał tu o norweskiej spółce Acoustic, producencie elementów klimatyzacji dla potrzeb platformy wiertniczych, która właśnie rozpoczęła budowę swojej firmy na Modrzewinie.

- Inwestowaniem w Elblągu są również zainteresowani przedsiębiorcy z Rosji – mówił prezydent Elbląga. – Partnerów biznesowych powinniśmy szukać właśnie po sąsiedzku. Nie trzeba po to latać na drugi koniec świata.

W trakcie spotkania Jerzy Wilk zachęcał również młodzież do włączenia się jako wolontariusze w organizację przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce na siedząco.

- Do Elbląga zjadą w przyszłym roku zawodnicy z różnych zakątków świata, udział w tej imprezie to może być dla was fantastyczna przygoda – zachęcał prezydent Wilk.

Monika Borzdyńska

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wiza
ponad rok temu ocena: 40%  1
Pan Wilk zajęty tylko blichtrem. A problemy leżą.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.