› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Modernizacja oczyszczalni ścieków powoli dobiega końca

aktualności miesiąc temu    18.08.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Modernizacja oczyszczalni ścieków powoli dobiega końca fot. UM Elbląg

Modernizacja Oczyszczalni Ścieków powoli dobiega końca. Ostatnim większym modernizowanym obiektem jest druga Zamknięta Komora Fermentacyjna (ZKF). Na oczyszczalni ścieków w Elblągu pracują dwie Zamknięte Komory Fermentacyjne (ZKF) o pojemności czynnej 4200 m3 każda, w których zachodzi proces stabilizacji osadów wytworzonych podczas oczyszczania ścieków.

Proces stabilizacji osadów polega na ich mezofilowej fermentacji w temperaturze 38-40OC w kontrolowanych warunkach. W wyniku fermentacji osadów powstaje biogaz, który jest wykorzystywany jako źródło ciepła do celów technologicznych oraz jako źródło energii elektrycznej.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie ponad 107 mln zł, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.

W ramach projektu realizowana jest obecnie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 198 mln zł. Obejmuje ona budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów.

W ramach modernizacji konstrukcja betonowa komory została poddana renowacji i uszczelnieniu. Następnie zmieniono poszycie z blach z jednoczesnym dociepleniem wełną mineralną, dzięki czemu straty cieplne komory ulegną znacznemu zmniejszeniu. Zamontowana została nowa kopułą gazowa ze stali nierdzewnej wraz z mieszadłem rurowym. Konstrukcja nowych mieszadeł rurowych (mieszadła z rurą centralną) zapewni skuteczne wymieszanie zawartości komory tj. 7 – 8 krotną wymianę na dobę oraz daje możliwość pracy w obu kierunkach (cyrkulacja osadu w kierunku od dna do góry komory i na odwrót). Wpłynie to korzystnie na likwidację tworzącego się w komorze kożucha i piany. Dodatkowo powstała możliwość doprowadzenia osadu do komór pod i nad zwierciadło osadu w celu zapobiegania nadmiernemu pienieniu się zawartości komór. W kopule została również zainstalowana specjalna instalacja do gaszenia piany wodą.

Dodatkowo przebudowa komory fermentacyjnej obejmowała m. in. demontaż wszystkich rurociągów (zasilających komorę, recyrkulacji osadu i spustu osadu przefermentowanego); wykonanie nowych komór przelewowych; montaż przelewów teleskopowych do odprowadzenia osadu przefermentowanego; montaż nowych rurociągów (recyrkulacji osadów, spustu osadu przefermentowanego, rurociągu spustu kożucha oraz przelewu awaryjnego i zasilania).

Jednocześnie z pracami modernizacyjnymi poszczególnych obiektów technologicznych na oczyszczalni powstaje nowoczesny system sterowania procesami i urządzeniami SCADA wraz z monitoringiem parametrów pracy urządzeń. W celu pełnej kontroli procesu oczyszczania zmodernizowano pomieszczenie dyspozytorni gdzie, poza monitorami stacjonarnymi, zostały umieszczone duże ekrany umożliwiające jednoczesny wgląd na wiele elementów procesu technologicznego. W dyspozytorni znajdują się również ekrany monitoringu wizyjnego zakładu.

Aby zwiększyć komfort życia mieszkańców aglomeracji w ramach modernizacji zhermetyzowano najbardziej uciążliwe obiekty oczyszczalni. Ujmowane powietrze złowonne z tych obiektów jest odprowadzane i unieszkodliwiane na biofiltrach. W ramach modernizacji wybudowano na terenie oczyszczalni pięć takich biofiltrów, wyposażonych w złoże czynne wiążące związki odoroczynne.

Niewątpliwą oznaką zbliżającego się końca modernizacji jest poprawa estetyki oczyszczalni Coraz szybciej znikają z krajobrazu oczyszczalni elementy związane z budową, a na ich miejscu pojawia się świeżo wysiany trawnik. Ponadto poprawiła się również estetyka budynków nietechnologicznych, takich jak portiernia znajdująca się przy głównej bramie wjazdowej, co podkreśla wszechstronność i nowoczesność przeprowadzonej modernizacji.

Wszystkie prace modernizacyjne wykonywane są na czynnym obiekcie, w związku z powyższym muszą być prowadzone w sposób, który nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków i nie pogarsza parametrów ścieków oczyszczonych, wymaganych posiadanym pozwoleniem wodno-prawnym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.