› FIRMY
› ARTYKUŁY

Motywować? Owszem, ale z głową!

ponad rok temu    20.07.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Motywować? Owszem, ale z głową!

Motywowanie pracowników odgrywa ogromną rolę w procesie zarządzania kadrami. Pozwala zwiększyć efektywność zespołu – zachęca do podejmowania nowych, twórczych wyzwań, pozwala pracownikom uwierzyć w swoje możliwości i próbować sił w starciu z bardziej wymagającymi zadaniami.

Zmotywowany pracownik przywiązuje się do naszej firmy, czuje się zadowolony, doceniony i spełniony. Rzadziej rozważa też możliwość zmiany pracy. Warto ponadto podkreślić widocznie zmniejszającą się dzięki programom motywacyjnym absencję pracowników. Dobrze, skoro motywowanie zespołu jest takie ważne i przynosi naszemu biznesowi tyle wymiernych korzyści, to jak wprowadzić taki system do naszej firmy?

Motywowanie pracowników – jakie masz możliwości?

Na temat motywacji i motywowania pracowników powstało już wiele publikacji. Wszystkie zgodnie podkreślają, że nie wystarczy wprowadzić do naszej firmy pierwszego z brzegu systemu motywacyjnego, by cieszyć się wyraźną zmianą nastrojów w zespole pracowniczym. Dlaczego? Niezwykle ważne jest wdrożenie takiego systemu i takich narzędzi, które będą precyzyjnie wycelowane w potrzeby i zainteresowania naszych pracowników. Tylko taki układ daje nam szansę na efektywne wykorzystanie potencjału drzemiącego w programie motywacyjnym. W innym przypadku szybko może się okazać, że pracownicy nie doceniają poniesionych przez nas nakładów finansowych i zwyczajnie nie będą korzystać z oferowanych im benefitów. Przykład? Wykup zespołowi informatyków bony na zabiegi w spa – najprawdopodobniej panowie podziękują, schowają bony do szuflady biurka i po prostu o nich zapomną. Ale już bon zniżkowy do Empiku z możliwością nabycia fachowej literatury lub najnowszej gry na konsolę – to się nazywa benefit!

Wyróżniamy 3 rodzaje narzędzi, które mogą motywować.

  1. Środki przymusu – mają one formę nakazu, a ich celem jest podporządkowanie sobie pracowników. Jak łatwo się domyślić, nie cieszą się one zbytnią popularnością, a i efekty osiągane w ten sposób nie są spektakularne.
  2. Środki perswazji – zakładają partnerstwo pracownika i kadry kierowniczej. Ich celem jest zmiana postawy czy nawyków pracownika.
  3. Środki zachęty – najbardziej skuteczne – towarzyszą im bardzo konkretne obietnice i nagrody. Tutaj znajdują się wszelkiego rodzaju premie, nagrody, bony, karty sportowe i podarunkowe, czyli wszystkie elementy, z których możemy stworzyć wydajny system motywacyjny w naszym przedsiębiorstwie.

Oszczędzaj pieniądze, dając pracownikom możliwość wyboru

Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Często jest tak, że tam, gdzie musimy wydać pieniądze, chcemy mieć pełną kontrolę nad całym procesem. Pragniemy wiedzieć ile, gdzie, komu, po co i czy na pewno to konieczne. To oczywiście zrozumiałe – zbudowaliśmy nieźle prosperującą firmę i po drodze musieliśmy podejmować wiele trudnych decyzji. Musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, że systemy motywacyjne rządzą się swoimi prawami. Jeśli postawimy na niewłaściwe narzędzia, szybko się okaże, że ani nasi pracownicy nie są zadowoleni, ani wydane przez nas pieniądze na motywację nie przekładają się na siłę naszej marki.

Długofalowy Program Efektywnościowy Sodexo Effect pozwoli nam nagradzać pracowników za ich osiągnięcia i efekty pracy. Platforma online Sodexo Effect pomoże łatwo wdrożyć rozwiązania, które zmotywują pracowników, wesprą sprzedaż produktów, lub wynagrodzą zespół za osiągnięte przez nich w danym okresie wyniki. Wielu przedsiębiorców broni się przed wprowadzeniem programów motywacyjnych w obawie przed nadmierną biurokracją, koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych i drogich procesów wdrożeniowych, czy ze względu na strach przed wymagającą obsługą samego programu.

Warto jednak przekonać się, że nie taki diabeł straszny – narzędzia Sodexo naprawdę usprawnią naszą pracę i wcale nie przysporzą nam kłopotów z obsługą, wręcz przeciwnie. Dzięki Sodexo Effect zwiększymy efektywność pracy zespołu, wprowadzając rankingi wyników, elementy grywalizacji czy różnorodne inspirujące quizy. Dzięki modułowi komunikacyjnemu łatwo zapanujemy nad przepływem informacji między działem kadr, a zespołem. Szybko i skutecznie wyślemy indywidualną informację do swoich pracowników o poczynionych przez nich postępach. Oszczędzimy czas potrzebny na logistykę i obsługę programu – wybrane przez pracowników nagrody zostaną dostarczone na ich adres domowy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.