› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Muzeum w Elblągu będzie wyremontowane od stóp do głów

inwestycje ponad rok temu    16.02.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Muzeum w Elblągu będzie wyremontowane od stóp do głów fot. archiwum elblag.net

Modernizacja budynku Gimnazjum i skrzydła południowego budynku Podzamcza Muzeum Archelogiczno-Historycznego nabiera rozpędu. Ogłoszony został już przetarg na wykonanie prac budowlanych, które obejmą m.in. remontu generalnego budynku Gimnazjum, prac wykończeniowych w skrzydle południowym oraz także odtworzenia zabytkowego wejścia do budynku Gimnazjum na terenie przylegającym do obiektu od strony rzeki Elbląg. Chętne firmy, które są zainteresowane wykonaniem tego ogromnego zadania, mogą składać swoje propozycje do 3 marca 2017 roku. Na wykonanie wszystkich prac zapisanych w umowie wybrana firma będzie miała czas do połowy sierpnia 2018 roku.

Modernizacja budynku Gimnazjum jest kontynuacją inwestycji realizowanej w Muzeum w latach 2012-2014 i 2016, która objęła m.in. skrzydło wschodnie budynku Podzamcza, teren dziedzińca Muzeum oraz część prac w budynku południowym. Remont będzie wykonany w ramach projektu "Z Muzeum w przyszłość", na który dyrektor Maria Kasprzycka pozyskała ponad 10 milionów złotych, choć bez konsultacji z władzami miejskimi. Prezydent po długich dywagacjach przychylił się do opinii zasugerowanej mu przez powołany do tego celu zespół i w formie autopoprawki do budżetu, zabezpieczył wkład własny do projektu, który będzie wynosił 1,8 miliona złotych (900 tysięcy zł w roku 2017 i tyle samo w 2018). Łącznie cały projekt modernizacji ma kosztować ok. 12 mln zł, z dofinansowanie ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na latach 2014-2020 (działanie 6.1 Infrastruktura kultury, poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe).

Wykonawca prac budowlanych będzie miał pełne ręce roboty. Remont będzie wykonany na wszystkich poziomach: od piwnic aż po poddasze. Budynek główny Gimnazjum: PIWNICE - remont istniejących pomieszczeń, wyburzenie wtórnych ścianek działowych w skrzydle północnym budynku, wyposażenie części północnej budynku w zaplecze sanitarne: toaleta męska i damska, w części południowej zmiana przeznaczenia istniejących sal poza salą przeznaczoną na pomieszczenie węzła cieplnego; PARTER - odtworzenie przedwojennego systemu komunikacji od strony Bulwaru Zygmunta Augusta, przystosowanie istniejącego otworu do obowiązujących przepisów, przeciwpożarowe wydzielenie klatki schodowej, remont i aranżacja holu głównego, wydzielenie przestrzeni na szatnię, sklepik z pamiątkami i kasę biletową, remont istniejącego węzła sanitarnego oraz wydzielenie sanitariatu dla osób niepełnosprawnych ruchowo; PIĘTRO - remont sal wystawowych, wydzielenie przeciwpożarowo klatki schodowej, przeznaczenie części holu na salę wystawową; PODDASZE - część południowa budynku - przeznaczenie istniejących pomieszczeń na pracownie naukowe i dokumentalistyczne, bibliotekę; część północna budynku: wydzielenie pomieszczeń magazynowych oraz utworzenie węzła sanitarnego (wc męski, wc damski). Ponadto w budynku zlikwidowane zostaną zawilgocenia ścian piwnic, zakonserwowane zostanie ceglane lico przypór, przeszycia rys i pęknięć w murze, przyporach i murze, wyremontowane schody zewnętrzne od strony zachodniej, wykonana naprawa więźby dachowej, remont sygnaturki, pokrycie dachu dachówką i montaż zegara na sygnaturce, zamontowana zostanie platforma dla osób niepełnosprawnych, wyremontowany węzeł wodno-kanalizacyjny, wymieniona instalacja elektryczna, zainstalowany monitoring wizyjny w budynku Gimnazjum czy wykonanie remontu instalacji przeciwpożarowej.

W ramach zagospodarowania terenu wykonana zostanie budowa dojścia do odtworzonego wejścia do obiektu od strony rzeki Elbląg, budowa małej architektury od strony rzeki Elbląg i nasadzenia zieleni (kwietnik), wycinka drzew od strony Rzeki Elbląg oraz wykonanie ciągu pieszego prowadzącego od istniejącej furtki do ul. Bulwar Zygmunta Augusta. W skrzydle południowym budynku Podzamcza natomiast prace wykończeniowe ścian w pomieszczeniach – przygotowanie podłoży, wykonanie tynków renowacyjnych na ścianach, w ościeżach okien i drzwi, na sufitach i sklepieniach, ułożenie powłok malarskich, ułożenie warstw wykończeniowych posadzek w pomieszczeniach – płytki ceramiczne analogiczne do płytek zastosowanych w wyremontowanych pomieszczeniach skrzydła południowego, wymiana drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach – wykucie z muru ościeżnic, montaż 7 sztuk drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami, wykonanych na wzór istniejących, renowacja powierzchni murów ceglanych zewnętrznych od strony dziedzińca nad powierzchnią tarasu, wykonanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach – rozprowadzenie okablowania instalacji elektrycznej, montaż rozdzielnicy, wykonanie instalacji oświetlenia, montaż opraw oświetleniowych, próby i pomiary elektryczne, wykonanie kompletnej instalacji systemu monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach oraz dodatkowo montaż kamery kopułkowej w pomieszczeniu.

Przedmiot zamówienia obejmuje również: - roboty przygotowawcze terenu budowy: drogi dojazdowe, zaplecza, przyłącza - zapewnienie ciągłości działania istniejących instalacji niskoprądowych poprzez zapewnienie pracownikom MA-H i ochrony Muzeum dostępności central (telefoniczna, alarmowa, ppoż.) i monitoringu wizyjnego w użytkowanej części budynku Podzamcza, - organizację i zagospodarowanie zaplecza budowy, - w razie potrzeby wykonanie projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót zgodnie z obowiązującymi przepisami, - pełną obsługę geodezyjną w trakcie wykonywania prac, - zorganizowanie i przeprowadzenie niezbędnych badań konstrukcyjnych i archeologicznych, - zorganizowanie i przeprowadzenie niezbędnych prób, badań przez wyspecjalizowane i uprawnione laboratoria (wszystkie badania laboratoryjne niezbędne do odbioru robót zanikających) oraz ewentualne uzupełnienie dokumentacji odbiorowej dla zakresu robót objętych przedmiotem przetargu, - sporządzenie dokumentacji powykonawczej, łącznie z dokumentacją powykonawczą geodezyjną wszystkich prac, zatwierdzoną przez odpowiedni z uwagi na lokalizację robót, Urząd Geodezji i Kartografii, - po zakończeniu robót doprowadzenie do stanu pierwotnego terenu zaplecza budowy, demontaż obiektów tymczasowych oraz uporządkowanie terenu.

Oferty można składać do 3 marca. Termin został wydłużony z powodu zmian wprowadzonych do przetargu. Prace powinny ruszyć latem tego roku. W ramach prac na pewno nie zostanie odnowiony parking znajdujący się przed Muzeum.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.