› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Na jaki cel można wziąć kredyt w banku?

aktualności 11 miesięcy temu    1.08.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Na jaki cel można wziąć kredyt w banku?

Kredyt gotówkowy jest najczęściej zaciąganym przez klientów banku zobowiązaniem. Wyróżnia się kredyt na dowolny cel oraz kredyt celowy. Poniżej przedstawiamy Państwu podstawy, jakie rozróżniają oba typy tego rodzaju produktów instytucji bankowych.

Kredyt na dowolny cel

Kredytobiorca może wnioskować o kredyt na dowolny cel. Nie musi podawać wtedy przyczyny, dla jakiej chce zaciągnąć takie zobowiązanie. Bank nie wymaga od klienta przedstawienia realizacji konkretnych zakupów, jakie dokonane były z wykorzystaniem środków pozyskanych z kredytu.

Tym samym, kredyty gotówkowe udzielane są bez względu na powód. Finansowe wsparcie może być wykorzystane na wydatki pierwszej potrzeby w ramach zasilenia domowego budżetu, spłacenie powstałych w przeszłości długów, wymarzone wakacje, remont mieszkania, zakup samochodu, kurs językowy czy studia dziecka.

Kredyt celowy

Okazuje się, że kredyt celowy bardzo często udzielany jest na o wiele bardziej preferencyjnych warunkach aniżeli ten na dowolny cel. Wszystko dlatego, że w jego przypadku kredytobiorca przedstawia konkretny cel zaciągania kredytu. Bank natomiast żąda, by klient udowodnił, iż za pobrane środki rzeczywiście go zrealizował. Kredytobiorca przedstawia wtedy rachunek czy fakturę, która potwierdza zakup. Często cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności klienta.

Ciekawostką jest fakt, że kredyty gotówkowe tego rodzaju można zaciągać tak naprawdę na dowolny cel, ale zawsze trzeba go wskazać. Może to być chęć nabycia nowego auta, ale również sfinansowanie zakupów świątecznych, organizacja imprezy okolicznościowej, zakup podręczników dla dziecka, remont domu czy kupno sprzętu AGD bądź RTV.

Cel kredytu a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów gotówkowych sprawdzana jest na ogólnych warunkach. Warto wiedzieć, że cel zaciąganego zobowiązania kredytowego najczęściej nie zmienia zdolności do wzięcia kredytu.

Są jednak przypadki, w których cel staje się zabezpieczeniem takiego zobowiązania. Wtedy rzeczywiście kredytobiorca może liczyć na jeszcze lepsze warunki spłat. Tak dzieje się w przypadku kredytów na samochód. Chociaż auto staje się od razu własnością kredytobiorcy, to bank traktuje je jako zabezpieczenie. W razie niewypłacalności swojego klienta właśnie wartość pojazdu pokryje straty związanie z zadłużeniem.

Jak dobierać cel kredytu?

Pamiętajmy, że chociaż banki oferują dzisiaj kredyty gotówkowe na każdy cel, który tylko będzie chciał zrealizować klient, to warto się nad nim dobrze zastanowić. Przyszły kredytobiorca powinien sobie przede wszystkim odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Czy cel jest rzeczywistą potrzebą a może jedynie chwilowym impulsem?
 • Czy będzie mnie stać na regularne spłaty miesięcznych rat, a ich wysokość nie zaburzy mojego budżetu?
 • Czy cel ten jest możliwy do zrealizowania poprzez zgromadzenie albo wydanie własnych oszczędności?
 • Czy porównałem oferty co najmniej kilku banków, a nie kieruję się jedynie chwytami marketingowymi?
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gałga
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
to dobrze, że kredyt gotówkowy jest trudniejszy do zdobycia. musi być chociaż trochę zweryfikowany kredytobiorca. dawaliby każdemu, to dopiero byłby drogi przez niewypłacalność i duże ryzyko. dlatego w bankach nie przepłaca się tak jak przy chwilówkach. zrozumiałem to po lekturze https://gotowkowe.net/wiedza/kredyt-gotowkowy-na-jaki-cel/ nie jest wyczynem wziąć, ale spłacić tak, żeby nie było wyrzeczeń
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.