› FIRMY
› ARTYKUŁY

Najpopularniejsze ulgi podatkowe

prawo i podatki ponad rok temu    21.01.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Podczas rozliczenia się z fiskusem ze swoich zeszłorocznych dochodów, Polacy bardzo często korzystają z szeregu ulg i odliczeń, które pozwalają im liczyć na zwrot niektórych poniesionych kosztów. Z których ulg konkretnie korzystamy najchętniej? Co można podliczyć przy składaniu deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-37?

Każdego roku liczba i rodzaj ulg przechodzi przez mniejszą lub większą modernizację. W tym roku rewolucji nie ma, choć w kwestii niektórych odliczeń doszło do niewielkich przemian. Co konkretnie zmieniło się w ulgach, z których korzystają Polacy? Sprawdź, bo być może zmiany te dotyczą również Ciebie. Oto krótka lista ulg, z których korzystamy najczęściej.

1. Ulga prorodzinna

Sporo nowości pojawiło się dla podatników m.in. PIT-37, którzy mogą pochwalić się rodziną wielodzietną. Od tego roku zupełnie zmieniły się bowiem prawa korzystania z ulgi prorodzinnej (inaczej nazywaną ulgą na dzieci). Jej kwota w porównaniu do poprzedniego roku została zwiększona o 20%. Co jednak oznacza sformułowanie rodzina wielodzietna? Terminem tym określa się rodzinę, w skład której wchodzi co najmniej troje dzieci. Mniejsze rodziny nadal będą mogły skorzystać z ulgi, jednak w tym przypadku kwota nie została zwiększona. Dodatkową zmianą w uldze prorodzinnej jest możliwość pełnego skorzystania z niej w wypadku, gdy roczny dochód będzie niższy od należnego odliczenia.

2. Ulga rehabilitacyjna

Inną najpopularniejszą w Polsce ulgą jest ulga rehabilitacyjna. Jej postać została w zasadzie niezmieniona w porównaniu do rozliczeń sprzed roku. Ulga rehabilitacyjna jest specjalnym zwrotem części kosztów, jakie poniosła osoba niepełnosprawna lub jej opiekun, związanych z celami rehabilitacyjnymi lub z ułatwieniem wykonywania podstawowych czynności życiowych. W ramach tej ulgi podatnik może odliczyć całkowite lub częściowe koszty, jakie poniósł z tytułu posiadania grupy inwalidzkiej lub opiekowania się osobą niepełnosprawną. Co konkretnie można odliczyć? Między innymi psa przewodnika, dostosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej czy leki.

3. Ulga za Internet

Podatnik rozliczający się na podstawie formularza PIT-37 może również skorzystać z popularnej ulgi internetowej. Jej obecność w systemie podatkowym nadal budzi wiele kontrowersji i trudno przewidzieć, jaka przyszłość ją czeka. W tym roku prawa skorzystania z ulgi internetowej będą identyczne jak poprzednio: za Internet rozliczy się ten, który zrobi to dopiero pierwszy raz, lub ten, kto dokonał tego w roku zeszłym. Pozostali podatnicy nie będą mogli wliczyć kosztów poniesionych z tytułu opłacania dostępu do Internetu.

4. Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna przysługuje tym, którzy w roku 2014 uzyskali część dochodów poza granicami naszego kraju. Ważne jest jednak to, że ulga ta przysługuje tylko tym, którzy zarobili w krajach, do których ma zastosowanie umowa o proporcjonalnym odliczeniu podatku (proporcjonalne odliczenie podatku polega na odliczeniu podatku zapłaconego za granicą od łącznej sumy dochodów: polskich i uzyskanych poza granicami kraju).

Artykuł opracowany przez portal Money.pl
Autor: W. Chentkiewicz

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.