› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Najważniejsze zmiany podatkowe w 2018 roku

aktualności 7 miesięcy temu    25.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Najważniejsze zmiany podatkowe w 2018 roku

Ostatnie kilka lat jest gorącym okresem, jeżeli chodzi o zmiany podatkowe w Polsce. Ustawodawca i organy podatkowe pracują nad usprawnieniem systemu administracji podatkowej oraz elektronizacją niektórych procesów. Wszystko w celu zlikwidowania luk podatkowych oraz zwiększenia wpływów do budżetu państwa, przy jednoczesnym staraniu się by nie podnosić zobowiązań podatkowych. Jakie największe zmiany zostały wprowadzone w pierwszej połowie 2018 roku i co czeka nas jeszcze w tym roku?

Zakończenie projektu wprowadzania jednolitego pliku kontrolnego
 

Jedną z największych rewolucji w ramach e-administracji, był projekt wprowadzenia tak zwanego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Nowa baza danych i informacji podatkowych tworzona jest już praktycznie przez wszystkich przedsiębiorców. W styczniu 2018 roku do tej grupy weszły nawet podmioty najmniejsze, czyli mikroprzedsiębiorcy. Obowiązki dotyczą cyklicznego przekazywania informacji z pliku, do odpowiednich organów podatkowych – wszystko w formie elektronicznej, za pomocą sieci Internet (sprawdź system e-pity). Od lipca 2018 roku wszystkie podmioty zostaną objęte drugim obowiązkiem – czyli koniecznością wygenerowania zrzutu danych z całego JPK, na żądanie uprawnionego podmiotu.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku
 

Podniesione zostały tak zwane kwoty wolne od podatku. Zgodnie z zapowiedziami, podobnie jak w poprzednich latach nie są one wskazywane konkretnie, a zależeć będą od sytuacji danego podatnika (najczęściej jego dochodów). Wzrost kwoty wolnej od podatku został zaplanowany z obecnych 6600 zł do 8000 zł.

Nowe limity dla twórców
 

Część „twórców” z zakresu architektury, sztuk plastycznych, literatury pięknej, muzyki, fotografiki, sztuki audiowizualnej, programów komputerowych, dziennikarstwa, aktorstwa i sztuki estradowej oraz publicystyki, może być zadowolona z nowych limitów podatkowych. Od 1 stycznia 2018 maksymalne kwoty przychodów, do których można skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu zostały bowiem podniesione. Należy jednak pamiętać, że katalog zawodów został określony wprost w ustawie i nie mogą z niego skorzystać wszyscy.

Nowe zasady dla wynajmujących mieszkania prywatnie
 

Wsparcie dla najbiedniejszych ma również swoje odwzorowanie w nowych warunkach jakim podlegają osoby, które wynajmują mieszkania prywatnie (poza działalnością gospodarczą). W przypadku jeżeli przekroczą granicę przychodu na poziomie 100 000 zł rocznie wynajmujący będą musieli liczyć się z nowymi stawkami ryczałtu (12,5 %, a nie jak do tej pory 8,5%).

Podsumowanie 2018 roku i plany na przyszłość
 

Jak widać, ten rok jest z jednej strony kontynuacją rozpoczętych wcześniej projektów prawnopodatkowych, z drugiej zaś rozpoczyna nowe działania skarbówki. Na ocenę działania większości z nich przyjdzie podatnikom jeszcze poczekać. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, nie planowane są na razie żadne znaczące podwyżki w zakresie podatkowym, a zwiększenie przychodów budżetowych ma wynikać przede wszystkim właśnie, z wprowadzanych obecnie reform. Jedną z największych planowanych reform w najbliższym czasie, jest wprowadzenie systemu tak zwanych split – payment, która dotyczyć będzie podatników VAT.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.