› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Nauczyciele z elbląskiego ZNP zaprotestują w Warszawie

praca i szkolenia ponad rok temu    16.04.2015
Grażyna Wosińska
komentarzy 6 ocen 11 / 82%
A A A
Manfestacja ZNP w Warszawie sprzed dwóch lat. W tym roku członkowie elbląskiego ZNP również pojadą do stolicyManfestacja ZNP w Warszawie sprzed dwóch lat. W tym roku członkowie elbląskiego ZNP również pojadą do stolicy fot. www.znp_wama.znp.edu.pl

Prawie pięćdziesięciu nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego wyruszy w sobotę o piątej rano autokarem do Warszawy. Podczas manifestacji zażądają pieniędzy na edukację, wzrostu płac i poszanowania zawodu nauczyciela.

Gerard Przybylski, prezes ZNP w Elblągu jest zbulwersowany tym, co dzieje się w oświacie. Lista zarzutów jest długa. - Najgorsze, że nakłady na edukację są zbyt niskie – wyjaśnia. - Rząd dodaje zadań samorządom, ale nie przekazuje pieniędzy. Odczuwają to pracownicy oświaty. Chodzi głównie o płace. - Szczególnie trudna jest sytuacja pracowników niepedagogicznych – tłumaczy Przybylski. - Są pod finansową ścianą. Nie może tak być, że zarabiają tylko 1750 brutto.

Dość połajanek pani minister

Nauczycielom chodzi nie tylko o pieniądze. - Nie jesteśmy przez rząd szanowani – przekonuje Gerard Przybylski. - Jak może pani minister za pośrednictwem mediów krytykować nauczycieli. Jestem oburzony. Przecież moje koleżanki i koledzy dobrze wykonują swoje obowiązki. Dlaczego mają słuchać tych połajanek. Przecież pani minister ma do interwencji nadzór pedagogiczny. Jeśli jest źle, to powinien reagować. Nauczyciel z ZNP żądają rzeczywistego dialogu nie za pośrednictwem telewizji, prasy czy Internetu. - Minister edukacji lekceważy nas – oburza się prezes elbląskiego ZNP. - Pozoruje dialog. Uzależnia go od Karty Nauczyciela. Chce byśmy we własnych kieszeniach szukali pieniędzy na podwyżki.

Żądania płacowe ZNP

„Nauczyciele zarabiają za mało: stale rośnie różnica pomiędzy średnią płacą pedagoga – 3660 zł, a średnią krajową – 4379 zł. Wzrost wynagrodzeń nauczycieli jest zamrożony od trzech lat. Od stycznia domagamy się rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń i prywatyzacji edukacji! Minister edukacji jednostronnie zerwała te rozmowy 9 marca”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ do blabla
ponad rok temu ocena: 50%  6
- " Jakoś nie widać " , że .... . Słowo nie jest konieczne , bo bez niego wypowiedź jest niestylistyczna ...
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DO BIGI
ponad rok temu ocena: 50%  5
Drogi kolego Bigi. Jestem pewny w 100%,że nie czytałeś nigdy Karty Nauczyciela! Szerzysz bzdury, które gdzieś zasłyszałeś. Art.42 KN mówi: Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Piszesz o godzinach dydaktycznych a i tak z błędem! Jesteś przykładem jak tumani i skłóca się społeczeństwo! Pozdrawiam i zachęcam do lektury KN, której wiele stron poświęcone jest obowiązkami, nie zaś przywilejami!
odpowiedz oceń komentarz 6 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 50% 4
Przypomnę, albo poinformuję, że Karta Nauczyciela została wprowadzona w czasach stanu wojennego przez W. Jaruzelskiego, który przywilejami w niej zapisanymi chciał stłumić protesty wśród niepokornych nauczycieli. Poinformuję również, że wg Kodeksu Pracy podstawowe normy czasu pracy to 40h w 5 dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym czterech miesięcy. To dlaczego nauczyciele nie chcą się poddać pod KP? Jeżeli chcecie kogoś grabić to grabcie siebie nawzajem. I wydaje mi się, że powinieneś stracić te swoje 100 pewności.
~ maruda .
ponad rok temu ocena: 69%  3
Ciężko być prorokiem we własnym kraju , jeśli nawet we własnym mieście trudno o szacunek dla zawodu , który się wykonuje , a do którego trzeba mieć powołanie . Bo zawód nauczyciela to powołanie . Różnie dziś bywa z tym powołaniem , a przykłady postępowania niektórych lekarzy karzą się poważnie zastanowić , czy słowo powołanie jest ciągle aktualne i znaczy to , co ma znaczyć . Pełne oddanie i poświęcenie . Wydaje się jednak , że w zawodzie nauczyciela ma jeszcze rację bycia . Bo , to zawód szczególny zasługujący na pełen szacunek i podziw , bo nie na darmo wisi nad nim groźba - Abyś uczył dzieci cudze . A , jednak mimo tego swoistego przekleństwa znajdują się tacy co podejmują się wykonywania tego zawodu . I dlatego , jeśli czują i są przekonani , że są lekceważeni mają prawo do protestu . Do zwrócenia na siebie uwagi niczym w przesłaniu - Takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży nauczanie . Tylko , czy postulat trafi do osoby tak mało wychowanej . jak pani minister ?
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ blabla
ponad rok temu ocena: 30% 2
Jakoś widać, że zacna klasa nauczycielska nie zdołała nauczyć autora tych wypocin zasad interpunkcji.
~ bigi
ponad rok temu ocena: 27%  1
No tak, jest od kogo to można ciągnąć w nieskończoność. Szkoda że związkowy jegomość nie zauważył, że w ciągu 10 lat wydatki na edukacje zwiększyły się 2 krotnie i przy okazji zmniejszyła się dodatkowo liczba uczniów. I jak widać samo sypanie pieniędzy nic nie daje. Zgroza, że jeszcze ktoś głoszący takie bzdury uczy dzieci. Tak się boją prywatyzacji bo w szkołach prywatnych niema takiego przywileju jak karta nauczyciela. Jakby ktoś nie wiedział to ona gwarantuje zatrudnienie nie zależnie od wyników nauczania nawet największej ciamajdzie praktycznie do emerytury, ponadto to ona gwarantuje krótki 20 godzinny etat. Chyba nikt nie chce zarabiać mało, to chyba normalne, ale też nikt chyba nie chciałby być dalej grabionym przez nauczycieli z ZNP jak to oni chcą grabić.
odpowiedz oceń komentarz 6 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.