ponad rok temu
5.11.2014 Paweł Makowski komentarzy 0 ocen 6 / 100% |
A A A |
Prawie dwa lata trwają prace nad stworzeniem instalacji, pozwalającej na utylizację odpadów komunalnych. Tego zadania podjęła się elbląska firma Metal Expert. Jej działania mają doprowadzić do tego, by w przyszłości pozyskać nowe źródło energii.
Jeszcze niedawno na jednej z konferencji wyborczych Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej poruszany był temat termicznego przetwarzania odpadów. Działacze EKO zwrócili uwagę na nowelizację ustawy o odpadach komunalnych (z dn. 14.12.2012- przyp. red.), w której istnieje zapis, dotyczący tzw. spalarni.
Praktyczną realizacją zapisu w ustawie zajęli się pracownicy firmy Metal Expert, choć przyznają, że instalacja, której konstrukcji się podjęli, nie będzie spalać odpadów, ale przetwarzać je termicznie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie z Unii Europejskiej.
To dzięki jej dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka można było nie tylko opracować nową technologię, ale również przeprowadzić stosowne badania, które miały na celu sprawdzenie wszelkich wytycznych, które byłyby istotne dla całego przedsięwzięcia.
Kiedy już wszystko zostało sprawdzone, można było przystąpić do wcielania pomysłu w życie. Nim jednak można będzie przetwarzać odpady na większą skalę, kluczowe okażą się najbliższe miesiące. Dokładne pół roku ma trwać test instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Do tego celu przeznaczono teren Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. Początek testów prognozuje się na połowę listopada.
Firma Metal Expert jest stosunkowo młoda, bowiem istnieje na rynku zaledwie od dziewięciu lat. Niech to jednak nikogo nie zwiedzie. Pracownicy tej firmy nie boją się wyzwań, jakim niewątpliwie jest nowe przedsięwzięcie. Na oficjalnej stronie wspomnianej firmy czytamy: „Nasi projektanci są gotowi podjąć się wykonawstwa zadań o najwyższym stopniu trudności technicznej”.
Proces termicznego przetwarzania odpadów nosi nazwę pirolizy. Termin ten oznacza rozkład cząsteczek związku chemicznego pod wpływem podwyższonej temperatury. Nie jest tu konieczna obecność tlenu czy innego czynnika utleniającego.
W skali przemysłowej celem procesu pirolizy materiałów organicznych jest przetwarzanie surowców (takich jak np. węgiel, biomasa) do użytecznych form energii, recykling surowcowy (polimery odpadowe) oraz wytwarzanie półproduktów będących surowcami do dalszego ich wykorzystania.
Pracownicy Metal Expert przekonują, że proponowane przez nich rozwiązanie jest najbezpieczniejsze z możliwych, a ilość dodatkowej energii, uzyskanej w procesie pirolizy szacują nawet na 50%.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |