Dzisiejsze spotkanie jest owocem współpracy, którą niedawno prezydent miasta Witold Wróblewski nazwał "złotym trójkątem". Współpracy samorządu, edukacji i biznesu. Nie mogłoby do niego dojść, gdyby Młodzieżowa Rada Miasta, która jest koordynatorem działań między samorządem a młodymi ludźmi, nie współdziałała ze Stowarzyszeniem Elbląg Europa. Taka konsolidacja sił pozwala skupić się na istotnym elemencie - biznesie. - mówiła Agata Żukowska, prowadząca konferencję "Biznes po prostu".
Otwierając dzisiejszą konferencję młodzieżową, Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki, Edward Pietrulewicz wyraził dumę z faktu, że może uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego podejmowana będzie tak interesująca kwestia jak przedsiębiorczość i biznes, w dodatku mówić o nich będą młodzi ludzie. Jak mówił:
Młodzi ludzie są przyszłością naszego narodu i naszego miasta.
Następnie zwrócił się do zebranych na sali licealistów:
Mam nadzieję, że zmiany, które następują w naszym kraju spowodują, że tu znajdziecie swoje miejsce. Przede wszystkim jako ludzie przedsiębiorczy i motor napędowy naszej polskiej gospodarki.
Uczestniczący w dzisiejszej konferencji młodzi ludzie przekonywali zebranych, że warto marzyć, ale lepiej jest działać, by okazja nie przeszła nam koło nosa, innymi słowy "wziąć byka za rogi" i realizować wyznaczone sobie cele. Michał Sienkiewicz opowiadał o tym, że praca i pasja nie muszą oznaczać dwóch zupełnie różnych od siebie rzeczy. Przekonywał, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, a więc trzeba zakasać rękawy i pracować nad sobą i swoimi marzeniami. Trzeba również znać swoje mocne i słabe strony i umieć je odpowiednio wyeksponować.
Mówił, że wybierając swoją życiową ścieżkę możemy natrafić na problemy, ale nie powinny one nas zniechęcać do dalszego działania:
Problemów nie należy się bać. Prędzej czy później każdy musi się z nimi mierzyć. Pierwszym problemem jest moim zdaniem dylemat, jaki kierunek studiów wybrać, czy w ogóle iść na studia. Nie chcecie studiować - nie róbcie tego. Potem mogłoby się okazać, że straciliście czas na coś, co w szerszej perspektywie i tak nic wam nie dało. Będziecie się denerwować i wy i wasz ewentualny pracodawca, który będzie się z wami męczył.
Adrian Żurawski przedstawił natomiast wyniki swoich obserwacji, z których wynika, że w życiu i biznesie nie liczy się tylko wiedza sama w sobie. Podczas swojego wystąpienia mówił o tym, że na rynku pracy to ludzie, którzy zdobywali w szkole oceny mierne (3) stoją wyżej w hierarchii pracowniczej od uczniów bardzo dobrych (5). Dlaczego? Skąd to wynika? Jak mówi, choć oceny stanowią pewien wykładnik tego, co uczeń umie i w jakim stopniu, od stopnia w dzienniku ważniejsza jest pasja.
O sukcesie oprócz pasji decydują również inne czynniki, takie jak charyzma danej osoby, jej upór, odwaga, gotowość do podejmowania ryzyka. Młody prelegent ponownie nawiązał do tego, że nie sama wiedza jest ważna. Istotna jest również inteligencja, jednak nie tylko ta, na którą kładzie się nacisk w szkole (int. matematyczna, czyli umiejętność rozumowania i liczenia oraz językowa, czyli umiejętność czytania, pisania i porozumiewania się za pomocą słów - przyp. red.). Ważna jest również inteligencja ruchowa (zdolności manualne), społeczna (umiejętność nawiązywania kontaktów) czy intrapersonalna (inacze - refleksyjna - umiejętność skupienia uwagi na swoich i cudzych uczuciach).
Obecni w Ratuszu Staromiejskim słuchacze podczas kolejnych wystąpień mogli się również dowiedzieć o tym, jak przygotować się do rozpoczęcia działalności, jakie kroki podjąć, by mieć udany start na rynku. Osobny temat stanowiło wystąpienie Pawła Kulasiewicza, prezesa Stowarzyszenia Elbląg Europa, który prezentował możliwości, jakie daje młodym przedsiębiorcom Unia Europejska.