› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nie wiń urzędnika. Powodem problemów w okienku może być system informatyczny

aktualności ponad rok temu    14.01.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Nie wiń urzędnika. Powodem problemów w okienku może być system informatyczny

Podajcie w ogólnopolskich mediach, że interesanci mogą nie załatwić swojej sprawy w USC czy urzędzie gminy – apelują urzędnicy. Winą obarczają system informatyczny.

O problemach urzędników i ich rozwiązywaniu przez twórców programu informujemy od dłuższego czasu w Serwisie Samorządowym PAP. Teraz – na prośbę urzędników samorządowych - przenosimy tę kwestię do portalu dla wszystkich – Kuriera PAP.

Program pl.ID – usprawni obsługę obywatela
Kilka słów o programie pl.ID - powstał, aby usprawnić obsługę obywatela i przedsiębiorcy. W tym celu nastąpiła przebudowa, standaryzacja i integracja procesów zachodzących wewnątrz administracji.

Pl.ID to kontynuacja wieloletnich działań zmierzających do modernizacji systemów informatycznych, w których prowadzone były rejestry PESEL oraz dowodów osobistych.

Program jest po to, by zintegrować i przebudować rejestry publiczne w Polsce (budowa Systemu Rejestrów Państwowych – SRP), w tym referencyjny zasób danych osób fizycznych znajdujący się w systemie PESEL i ściśle z nim związanych systemach informacyjnych.

Od lutego 2013 roku jednostką odpowiedzialną za realizację programu pl.ID był należący do Grupy MSW Centralny Ośrodek Informatyki. Od stycznia 2016 roku rejestry pod względem informatycznym przejęło nowe Ministerstwo Cyfryzacji.

ŹRÓDŁO – aplikacja z problemami
Nowa, uruchomiona w marcu, bezpłatna aplikacja ŹRÓDŁO tworzona w ramach programu pl.ID obsługuje wszystkie wymagane polskim prawem działania w zakresie rejestru PESEL, dowodów osobistych i stanu cywilnego. Niestety, często miewa awarie.

Po piątkowej aktualizacji systemu, kiedy to prowadzone były prace techniczne na Systemie Rejestrów Państwowych, w poniedziałek problemy z aplikacją powodowały m.in. wydłużenie czasu wydawania dowodów osobistych. „Pół godziny wydawać dowód osobisty... toż to o 25 minut za długo” – pisał na forum informatyk gminny.

Mieszkańcy powinni wiedzieć
Urzędnicy już od jakiegoś czasu zwracali redakcji uwagę, że o problemach powinno się poinformować mieszkańców, którzy niekoniecznie czytają Serwis Samorządowy PAP.

„Jak nie działa aplikacja Źródło, albo tylko urządzenia brzegowe, to nie jest wina pracownika obsługującego (…), tylko wina (aplikacji), albo urządzeń około (…)” – pisze na forum informatycznym Serwisu Samorządowego kier. USC.

„Tradycyjnie, jak po każdej aktualizacji, Bagno dzisiaj nie działa, service desk milczy, nie reaguje na żadne zgłoszenie. (…) Niech podadzą w ogólnopolskich mediach, że interesanci (wg COI klienci) dzisiaj nic nie załatwią. Dalszy ciąg lekceważenia interesantów i użytkowników bagna” – denerwował się kierownik USC.

„Bagno” – tak nazywają zniesmaczeni problemami i awariami urzędnicy i informatycy gminni aplikację ŹRÓDŁO. Czasami jest to „ściek” – te przezwiska również wskazują skalę niezadowolenia pracujących z nowym systemem informatycznym pracowników gminnych.

Centralny Ośrodek Informatyki tłumaczy awarię
Piotr Mierzwiński, rzecznik odpowiedzialnego za działanie systemu Centralnego Ośrodka Informatyki, wyjaśniał na łamach Serwisu Samorządowego PAP, że piątkowa przerwa techniczna związana była z planowaną aktualizacją SRP, a jej wdrożenie przebiegło bez problemów i zakończyło się o czasie.

Co do problemów z działaniem aplikacji – jak podkreślił, w poniedziałek na Service Desk programu pl.ID wpłynęło łącznie kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących wolniejszego działania aplikacji ŹRÓDŁO podczas pracy na Rejestrze Dowodów Osobistych.

- Obecnie analizujemy sytuację. Na razie trudno jeszcze jednoznacznie ocenić, czy jest to problem w lokalizacjach, łączności z SRP czy samej aplikacji – wyjaśnia poniedziałkowe problemy.

Koszty stworzenia systemu
Ile to kosztowało? Pomogły środki unijne - Program pl.ID jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach 7. Priorytetu – Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji, działanie 7.1 Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji.

Całkowite nakłady inwestycyjne programu pl.ID to ponad 294 mln zł brutto (294 026 962 zł). Rozłożone były na lata 2009 – 2015. Środki niezbędne na zrealizowanie ww. przedsięwzięcia, finansowane są w 85% kosztów kwalifikowalnych ze źródeł unijnych (EFRR – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), a pozostałe 15% stanowi wkład z budżetu państwa.

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.