› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

NIK kontroluje budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Są poważne zarzuty

aktualności 18 dni temu    9.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
NIK kontroluje budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Są poważne zarzuty fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Jak poinformowało dziś radio RMF, Najwyższa Izba Kontroli analizuje możliwość zawiadomienia prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez osoby odpowiedzialne za przekop Mierzei Wiślanej.

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę tej jednej z kluczowych rządowych inwestycji i stwierdziła potężną skalę nieprawidłowości idących w setki milionów złotych. Według NIK już na etapie planowania urzędnicy mieli świadomość, że program nie ma szans osiągnięcia celu inwestycji, czyli bezpieczeństwa i wzrostu dobrobytu w regionie. Wartość inwestycji znacznie przekroczyła granice jej opłacalności.

Wzrosła ponad dwukrotnie - z blisko 900 milionów do 2 miliardów złotych. To, że przekop nie jest opłacalny, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej miał zataić przed Radą Ministrów. Miał też nierzetelnie sprawować nadzór nad całością programu, który ma potężne opóźnienia. Kontrolerzy wykryli też szereg nieprawidłowości w Urzędzie Morskim w Gdyni, odpowiedzialnym za realizację inwestycji.

Finansowe skutki nieprawidłowości ujawnionych w urzędzie miały wynieść blisko 400 milionów złotych, w tym z naruszeniem przepisów wydano 213 milionów.

Jedna z konkluzji raportu jest taka: "minister usprawiedliwiał wadliwe decyzje urzędu, argumentując to kwestiami bezpieczeństwa regionu, tymczasem według NIK bezpieczeństwo nie jest celem uświęcającym łamanie prawa".

Co na to przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości?

- Kluczowym uzasadnieniem realizacji inwestycji w budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest bezpieczeństwo państwa polskiego – napisał w oświadczeniu minister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

17 września 2022 roku oficjalnie otwarty został kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, potocznie nazywany przekopem. To jednak tylko pierwszy z trzech etapów całej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Elblągiem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ żul
15 dni temu ocena: 100%  1
Kto skontroluję NIK ?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.