ponad rok temu
5.01.2016 Mateusz Milanowski komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Dopiero co rozpoczął się nowy rok, a Najwyższa Izba Kontroli już opublikowała listę planowanych kontroli na 2016 rok. Olsztyńska delegatura zaplanowała trzy kontrole, co nie znaczy że na nich się zakończy. Zwykle na sam koniec roku jest ich kilkakrotnie więcej.
Jak zwykle, największym zainteresowaniem Najwyższej Izby Kontroli cieszy się administracja publiczna (14 kontroli), zdrowie (13 kontroli), oświata i wychowanie (9 kontroli), środowisko, gospodarka i sprawy wewnętrzne (po 7 kontroli w każdym z działów). To one przeważają w kategoriach zaplanowanych kontroli na 2016 rok. W sumie planowo w całym kraju będzie ich około 200.
Wśród planowanych kontroli na 2016 rok znajdziemy:
- Funkcjonowanie systemu oczyszczania ścieków w gminach regionu Wielkich Jezior Mazurskich. Przeprowadzenie kontroli ma dać odpowiedź na pytanie, czy system oczyszczania ścieków odpowiednio chroni Wielkie Jeziora Mazurskie.
- Budowa, przebudowa oraz utrzymanie dróg leśnych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w województwie warmińsko-mazruskim. Wynikiem tej kontroli ma być informacja, czy środki publiczne przeznaczone na budowę, przebudowę i utrzymanie dróg leśnych były wydatkowane w prawidłowy sposób.
- Realizacja rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Kontrolerów z NIK interesuje, czy zmiany wprowadzone do rządowego programu zwiększyły wykorzystanie środków z programu.
Kontrole nieplanowane
Jednak na planowanych kontrolach zwykle się nie kończy. Poza kontrolami planowymi, NIK w każdym roku przeprowadza w kilkuset podmiotach również kontrole doraźne, które umożliwiają szybkie reagowanie na występujące problemy. Liczba kontroli doraźnych z reguły niemal dwukrotnie przewyższa liczbę kontroli planowych. W razie konieczności pilnego zbadania aktualnych zagadnień o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, przeprowadzane są kontrole doraźne specjalne.
Przeprowadzone kontrole w 2015 roku w województwie
Wśród kontroli z 2015 roku związanych z naszym województwem znajdziemy 25 pozycji. Związane są m.in. wykonywaniem zadań oświatowych przez Urząd Miejski w Elblągu, skuteczność wybranych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, organizacja i utrzymanie kąpielisk, działalność szpitali samorządowych, gospodarowanie zasobami budynków komunalnych i wiele innych.
Większość z nich zakończyła się pozytywnymi opiniami. Zdarzyły się jednak takie, w których kontrolerzy mieli większe i mniejsze wątpliwości oraz zarzuty (zwłaszcza w administracji państwowe), co pokazuje jak ważne są takie działania.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |