fot. Bartłomiej Ryś
Jak donosi Gazeta Wyborcza, NOMI zgłosiło wniosek o upadłość układową i chce przed sądem zawrzeć ugody z wierzycielami. Czy więc wkrótce elbląski sklep tej sieci zostanie zamknięty? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo, że NOMI szuka inwestora.
W dniach 22 oraz 25 listopada 2013 r. spółka otrzymała postanowienia sądu, które ustanowiły tymczasowego nadzorcę sądowego dla spółki oraz wprowadziły szereg zabezpieczeń, które mają umożliwić spółce funkcjonowanie do czasu rozpatrzenia przez sąd samego wniosku, co nastąpi najprawdopodobniej w połowie grudnia – informuje Gazeta Wyborcza.
Spółka NOMI znalazła się w trudnej sytuacji w skutek załamania się koniunktury rynku artykułów budowlanych na przełomie 2012 i 2013 r. Pomimo skutecznie prowadzonej w trakcie 2013 r. restrukturyzacji kosztów funkcjonowania spółki, ubezpieczyciele zabezpieczający ryzyko terminowej spłaty zobowiązań na rzecz dostawców NOMI cofnęli spółce limity ubezpieczeniowe, a jeden z banków finansujących spółkę kredytem obrotowym zażądał spłaty udzielonego kredytu. NOMI SA do początku września b.r. spłaciła ten kredyt w całości. Wycofanie się pozyskanego inwestora, z którym NOMI podpisało list intencyjny w dniu 25 października, oraz utrzymujące się problemy z terminowym regulowaniem wymagalnych zobowiązań, spowodowały w ocenie zarządu konieczność złożenia wniosku o upadłość układową.
- Wstępna propozycja układu przewiduje spłatę wierzycieli całości, w zakresie kwoty głównej przy jednoczesnym umorzeniu odsetek, w okresie 6 lat od momentu zatwierdzenia układu przez sąd. Spłatę umożliwi: zmniejszenie liczby sklepów, uwolnienie gotówki z części zapasu, dalsza redukcja kosztów prowadzenia działalności oraz zysk wypracowany po zakończeniu planowanych w trakcie trwania układu czynności restrukturyzacyjnych. Spłata ma nastąpić w gotówce, z wyjątkiem konwersji części wierzytelności największych wierzycieli na nowo wyemitowane akcje NOMI SA - dowiedział się portal dlahandlu.pl
Spółka chce kontynuować działalność handlową i równolegle z negocjowaniem warunków porozumienia z wierzycielami będzie kontynuowała rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi inwestycją w NOMI. W trakcie realizacji układu po odzyskaniu rentowności spółka podejmie działania zmierzające do sprzedaży akcji inwestorowi zewnętrznemu lub wprowadzenie akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co ułatwi odsprzedaż akcji będących w posiadaniu wierzycieli.