› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nowe podejście do podatków – współpraca podatników z Krajową Administracją Skarbową

aktualności 10 miesięcy temu    1.10.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nowe podejście do podatków – współpraca podatników z Krajową Administracją Skarbową

Przedsiębiorcy zaczynają się przyzwyczajać do nakładania na nich nowych zobowiązań podatkowych oraz obowiązków deklaracyjnych. Jedną z takich, niedawno wprowadzanych (obecnie rozwijanych reform) był między innymi Jednolity Plik Kontrolny. Pojawiają się również nowe zasady oraz warunki kierujące wypełnianiem druków podatkowych, a podatnicy muszą poznawać szereg nowych uregulowań prawnych, zanim złożą indywidualne rozliczenie PIT. Nie powinno więc dziwić nakładanie nowego obowiązku związanego z tak zwaną białą listą podatników VAT. Jest on jednak skonstruowany dość innowacyjnie, zakładając aktywną podstawę podatnika i jego współpracę z organami w tworzeniu odpowiedniego środowiska rynkowego oraz wspólną eliminację nieprawidłowości. Jak ma więc działać biała lista podatników VAT?
 

Zasady działania nowej białej listy podatników VAT


Biała lista podatników VAT jest prowadzona w formie elektronicznej, przez Szefa Krajowej Administracji Podatkowej. Na prowadzeniu i aktualizacji tego rejestru oraz nadzoru nad nim jednak rola organów podatkowych się kończy. Dalsza część pracy ma zostać nałożona bezpośrednio na podatników. To oni mają korzystać z białej listy podatników VAT, sprawdzając poprawność danych swoich kontrahentów, w tym podane przez nich numery rachunków bankowych. Od 1 stycznia 2020 roku, nieprawidłowe wykonanie tych czynności może powodować konkretne sankcje prawne.
 

Sankcje za nieprawidłowe działania


Przedsiębiorca powinien aktywnie korzystać z białej listy podatników VAT. To ma być jego aktywna rola w tworzeniu prawidłowo funkcjonującego rynku, w szczególności w przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności na rachunek bankowy kontrahenta z faktury VAT. W takim przypadku powinien on przeanalizować, czy podany na dokumencie księgowym numer rachunku bankowego zgadza się z tym podanym do organów podatkowych. Jeżeli dokona on przelewu na kwotę powyżej 15 000 zł na błędny numer rachunku, może on ponieść podwójne konsekwencje:

 1. Nie będzie mógł tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (i uwzględnić przygotowując rozliczenie PIT);

 2. Może ponieść odpowiedzialność solidarną z kontrahentem za ewentualnie nie uregulowanie podatku od towarów i usług przez niego.


Możliwość współpracy z organami


Drugą formą współpracy, którą proponuje ustawodawca jest możliwość współpracy z organami podatkowymi już po popełnieniu błędu (dokonaniu przelewu na numer rachunku bankowego nie podany w ramach białej listy podatników VAT). W takich okolicznościach, jeżeli w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na taki niewłaściwy numer rachunku bankowego, poinformuje właściwego dla sprzedawcy naczelnika urzędu skarbowego, może uniknąć odpowiedzialności.
 

Podsumowanie założeń wspólnego działania


Część podatników buntuje się przed „donoszeniem” na inne podmioty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy któryś z podatników nie reguluje należności podatkowych i działa nie zgodnie z regułami, konsekwencje ponosi nie tylko on, ale również inni podatnicy – którzy muszą ponieść ciężary niedoborów w budżecie Państwa. Proaktywna postawa może więc nie tyle być narzucana przez Krajową Administrację Skarbową, ale stanowić dobry początek współpracy przedsiębiorców i organów podatkowych w celu wspólnego wyeliminowania nieuczciwych podmiotów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.