› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Obieg dokumentów w firmie – jak go usprawnić?

aktualności 11 miesięcy temu    6.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Obieg dokumentów w firmie – jak go usprawnić?

Każda firma tworzy i otrzymuje duże ilości dokumentów. Prawidłowe zarządzanie ich obiegiem pomaga w znacznym usprawnieniu procesów biznesowych. Umożliwia zaoszczędzenie czasu, zwiększenie tempa pracy i uniknięcie błędów.

W tej chwili trudno wyobrazić sobie sprawny obieg dokumentów w firmie bez zastosowania odpowiednich systemów elektronicznych. Formularze, wnioski i pisma w wersji elektronicznej są łatwo dostępne dla wszystkich pracowników, na pewno nie ulegną zgubieniu lub pomieszaniu.

Lepsza organizacja pracy
 

Jednym z ważnych zadań w firmie jest prawidłowe archiwizowanie dokumentów. Dzięki elektronicznemu obiegowi wszystkie pisma są kierowane jednocześnie do wybranych użytkowników oraz do archiwum. Pracownicy zyskują łatwy dostęp do niezbędnych dokumentów. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kilka osób jednocześnie korzystało z tego samego pisma bez konieczności pracochłonnego przygotowywania papierowych kopii. Pracę usprawnia także możliwość łatwego śledzenia przepływu konkretnego dokumentu oraz wszystkich decyzji, które są z nim związane.

Dobry system do obiegu dokumentów
 

Jak już zostało wspomniane, sprawny obieg dokumentów przekłada się na konkretne zyski dla firmy. Z tego powodu warto zdecydować się na wybór dobrego systemu, który umożliwi proste zarządzanie fakturami i innymi pismami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jakie cechy powinno mieć takie rozwiązanie? Przede wszystkim dobrze, jeśli zastosowany system będzie dopasowany do konkretnych potrzeb danej firmy, na przykład będzie odzwierciedlał jej strukturę organizacyjną.

Elektroniczny obieg dokumentów w praktyce
 

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność czasu związana z mniejszym obciążeniem pracowników, którzy nie muszą tracić czasu na tworzenie papierowych kopii, poszukiwanie oryginału pisma, prowadzeniem różnych rejestrów korespondencji. Jednocześnie funkcjonowanie firmy staje się dużo bardziej przejrzyste. W prosty sposób można kontrolować proces obiegu dokumentów oraz sprawdzić, które zadania zajmują najwięcej czasu lub sprawiają trudności.

Przejście z tradycyjnych, papierowych dokumentów na obieg elektroniczny to bardzo duża zmiana, która wpływa w korzystny sposób na działanie firmy. Ma to znaczenie dla użytkowników elektronicznego systemu, ponieważ upraszcza wykonywanie obowiązków. Z punktu widzenia kadry kierowniczej systemy tego typu dają łatwy wgląd w procesy zachodzące w organizacji i szansę na ich dalsze usprawnienie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.