› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Obligacje miejskie. Ratunek budżetu czy kampania wyborcza?

aktualności ponad rok temu    12.11.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 11 ocen 14 / 86%
A A A
Obligacje miejskie. Ratunek budżetu czy kampania wyborcza? fot. Konrad Kosacz

34 mln zł. Tyle chce, a nawet musi „pożyczyć” miasto, aby uratować budżet na rok 2014. Stąd pomysł emisji kolejnej partii obligacji miejskich, na którą będą musieli wyrazić zgodę radni. Opozycja widzi jednak w tym zabiegu pewną formę pokrycia ulg, jakie prezydent Wilk ofiarował mieszkańcom.

Cały problem leży w zadłużeniu miasta oraz pewnym zapisie ustawowym, który mówi, że z dniem 1 stycznia 2014 r. zgodnie z art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego zacznie obowiązywać indywidualny wskaźnik zadłużenia. Maksymalny wskaźnik zadłużenia dla Elbląga na rok 2014 wynosi 4,63 %. Natomiast planowany indywidualny wskaźnik zadłużenia dla naszego miasta wynosi 5,03 %. W związku z powyższym nie zostanie spełniony warunek określony w art. 243 w/w ustawy. Niespełnienie tego wskaźnika uniemożliwi uchwalenie elbląskim radnym budżetu na rok 2014.

Dlatego władze miasta chcą wyemitować kolejną partię obligacji w ilości 34 400 sztuk. Każda o wartości tysiąca złotych. W ten sposób miasto będzie chciało pokryć swój deficyt budżetowy i spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Obligacje mają być wyemitowane jeszcze w tym roku. Spłata w roku 2013 zadłużenia planowanego do spłaty w latach 2014 i 2015 pozwoli na zachowanie relacji określonej w art. 243 ustawy o finansach publicznych i na uchwalenie budżetu. Indywidualny wskaźnik zadłużenia wyniesie w 2014 r. 3,16 % oraz w 2015 – ok. 2,26 %.

- Obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Gminy bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż Elbląg zachowa płynność finansową we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania.

Pytani przez nas radni PO i SLD podkreślali, że emisja kolejnej partii obligacji jest ryzykowna. Jednak rozumieją potrzebę takiego działania w celu zażegnania niebezpieczeństwa nie uchwalenia budżetu miasta na rok 2014.

Suchej nitki na prezydencie Wilku nie zostawia jednak opozycja spoza Rady Miasta. Stefan Rembelski ze Stronnictwa Demokratycznego obwinia obecnego prezydenta o niegospodarność.

- Elbląg, a właściwie prezydent Elbląga, jest tutaj prekursorem cynicznej formuły kupowania sobie głosów, za pieniądze miejskich spółek. Od korupcji na dolnym Śląsku różni się to tylko tym, że tam kupowano głosy partyjne za pracę w spółce skarbu państwa, a w Elblągu PiS kupuje głosy wyborców, za pieniądze miasta. Jak bowiem nazwać obniżkę czynszów, cen biletów czy polecenie nie waloryzowania ceny wody o rzeczywisty wzrost kosztów, czy chociażby o wskaźnik inflacji? Czy to nie jest zakamuflowana korupcja wyborcza w czystej postaci? Czy odpowiedzialny właściciel pozbawia swoje firmy dochodu rzędu 5 milionów, w sytuacji gdy w budżecie miasta brakuje prawie pięćdziesięciu milionów złotych? Z jednej strony kiełbasa wyborcza, za pięć milionów złotych z miejskiej kasy, a z drugiej kredyt w postaci emisji obligacji, na kwotę trzydziestu czterech milionów złotych – pisze Stefan Rembelski (SD). - Czy tak postępuje dobry, odpowiedzialny gospodarz miasta ? Jak to się skończyło w Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych, wszyscy wiemy. O ile Rada Nadzorcza spółdzielni ELSIN, mogła tolerować taki sposób zarządzania, o tyle Rada Miasta musi stanowczo powiedzieć, że nie ma zgody na roczną, pisowską kampanię wyborczą kosztem budżetu miasta Elbląga. Za te fałszywe prezenty szefa elbląskiego PiS-u, zapłacą wszyscy elblążanie, niezależnie na kogo głosują, zapłacą ci co chodzą na wybory, jak i ci, którzy w wyborach udziału nie biorą. Bowiem za rok ceny tych usług trzeba będzie waloryzować podwójnie.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ czekam
ponad rok temu ocena: 33%  11
A gdzie ci wszyscy co tak pospiesznie podpisy składali na referendum. Szczęśliwi że im czynsze obniżył? Niedługo już zamiast podpisy składać na nowe referendum taczkami wywiozą tych wszystkich dziadków!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nona
ponad rok temu ocena: 40%  10
Zadna praca nie hańbi, poprzedni prezydent na złomowcu i co, trzeba tylko troche chęci do pracy.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karo
ponad rok temu ocena: 44%  9
A tymczasem Program Funkcjonalno-Użytkowy Centrum Rekreacji Wodnej został zlecony bez jakiegokolwiek postępowania na podstawie świeżutkiego zarządzenia Prezydenta z 19.08.2013 roku za ponad 66 tysięcy. A taka Iława ogłosiła przetarg na projekt przedsięwzięcia konkursowego za ponad 35 mln. i wygrała oferta za ok. 36 tyś. choć był oferent i za prawie 86 tyś.
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bambo
ponad rok temu ocena: 44%  8
Do elsinu szczotki klepać
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Muszelka
ponad rok temu ocena: 58%  7
Nie biorąc udziału w wyborach sami wybraliście taki los. Ci co nie głosowali, bo mieli w głebokim poważaniu elbląską politykę, sprawili, że do władzy dorwało się największe zło. Nikt o zdrowych zmysłach nie spodziewał się rewolucji ze strony Pana Wilka. Wystarczyło poczytać jego życiorys - kilka punktów kim był i co robił - odsyłam w tym miejscu do CV, którym obecny prezydent się chwali na swojej stronie. Niestety beznadziei w tym mieście ciąg dalszy. Nie pojętą rzeczą dla mnie jest to, że ktoś kto nie osiągnął ani jednego sukcesu zawodowego w życiu, a wręcz ponosi same porażki na tym tle, zostaje wybrany na urząd najwyższy, tylko dlatego, że jest z PiSu. W tym mieście nie będzie dobrze dopóty, dopóki będą nim rządzić kukły z nadania politycznego!
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 58%  6
Pan Wilk powinien podać do publicznej wiadomości jaką kwotę ze sprzedaży obligacji, przeznaczy na pokrycie obniżki czynszów ZBK, cen biletów i nie wprowadzonej podwyżki za wodę.
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ddd
ponad rok temu ocena: 67%  5
Rembelski - jesteś bogiem, uświadomiłem to sobie. Redakcji gratuluję wyroczni
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arnold Boczek z pod Embląga
ponad rok temu ocena: 53%  4
Za chwilę zacznie się wyprzedaż po kawałku majątku komunalnego - zupełnie tak samo jak w ELSIN-nie . Wilk co prawda dementuje - ale jak wilk mówi że nie to znaczy że tak. Pamiętacie sprawę stadionu jak kręcił?
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Któryś na liscie Wilka?
ponad rok temu ocena: 72%  3
Schemat powielany jak za Słoniny?! Teraz wiem dlaczego Wilku popierał Słonię w 2010 roku.
odpowiedz oceń komentarz 13 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 50%  2
A ch*j tam niech elblag zbankrutuje, moze cos dobrego wkoncu zrobia od podstaw.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dr Michał
ponad rok temu ocena: 71%  1
No właśnie mnie ciekawi co na to wszystkie mądrale siadające do stolika konsultacyjnego? Co na to wielki ekonom Pukin wielki strateg i przywódca partii z trzema członkami PJN?
odpowiedz oceń komentarz 15 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.