› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ogromne zainteresowanie Przekopem Mierzei!

inwestycje ponad rok temu    10.11.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Ogromne zainteresowanie Przekopem Mierzei! fot. UM w Gdyni

Nieco ponad miesiąc temu Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Termin składania ofert minął w poniedziałek (7 listopada), ale ze względów na olbrzymie zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców, przedłużono go do dnia dzisiejszego (10 listopada). Koszt wykonania samej dokumentacji będzie liczony w milionach złotych.

Ponad 100 zapytań spłynęło do gdyńskiego urzędu, w których wyrażono chęć wykonania dokumentacji projektowej. Z powodu takiego wysypu zapytań, urzędnicy postanowili wydłużyć czas do 10 listopada. Ogromna kwota przeznaczona na wykonanie projektu jest z pewnością kusząca, ale to tylko kropla w ogromnej puli na to zadanie. Na budowę kanału żeglugowego z budżetu państwa przeznaczone zostanie prawie 900 milionów. Minister Marek Gróbarczyk potwierdzał kilkakrotnie, że środki już zostały zabezpieczone.

Póki co nie ustalono jednak, gdzie Mierzeja miałaby zostać przekopana. Od momentu zaistnienia pomysłu budowy kanału podawano przynajmniej kilka możliwych lokalizacji. W ostatnim czasie najczęściej mówiło się o Nowym Świecie. Wszystko jest jednak zależne. Alternatywą jest opcja Skowronki. Która z nich ma więcej "plusów", zadecydują badania geotechniczne, analizy środowiskowe oraz ruchy rumowiska.

- Nowy Świat i Skowronki są na Mierzei Wiślanej najbardziej bezpieczne. Są to tak zwane miejsca zmiany kierunku ruchu rumowiska - tłumaczyła dla Radia Gdańsk Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z UM w Gdyni.

Budowa kanału ma się zakończyć w 2022 roku. Zwycięzca przetargu na dokumentację będzie musiał zawrzeć w dokumentacji m.in.:

- projekt budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w tym, śluzy z konstrukcją zamknięć, kanału głównego i odcinków połączeniowych z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz portem postojowym, stanowiskami postojowymi od strony Zalewu Wiślanego;

- projekt połączeń drogowych i mostowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą: modernizacją wejścia do portu Elbląg - na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie oraz na odcinku od mostu w Nowakowie na długości około 2,5 km;

- projekt toru wodnego od Zatoki Elbląskiej do wybranej lokalizacji kanału żeglugowego;

- projekt sztucznej wyspy lub wysp na Zalewie Wiślanym.

Największym beneficjentem Przekopu Mierzei ma być miasto Elbląg. Budowa kanału ma także ożywić znacząco elbląski port i uczynić z niego "Czwarty Port Rzeczpospolitej".

- Zawsze byliśmy jednego zdania: kanał musi powstać, bo jest to szansa na rozwój nie tylko Elbląga, ale wszystkich gmin nadzalewowych.

- mówił poseł Jerzy Wilk na konferencji z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ aleczekam
ponad rok temu ocena: 0%  1
Robią projekt a nie wiedzą gdzie będą budować! Widać że to ściema.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.