› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Otwieram konto osobiste – na co zwrócić uwagę?

aktualności ponad rok temu    17.01.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Otwieram konto osobiste – na co zwrócić uwagę?

Nie ma nic skomplikowanego w założeniu konta osobistego w banku. Dzisiaj taką operację możemy wykonać całkowicie przez internet i bez odwiedzania placówki banku. Sztuką jest jednak wybór konta, które spełni nasze oczekiwania. Konta osobistego, które nie będzie kontem drogim w utrzymaniu i które nie będzie przynosiło nam nieplanowanych wydatków.

Decyzja o założeniu rachunku osobistego bez wątpienia powinna być przemyślana. Jeśli pójdziemy do pierwszego lepszego banku, może przydarzyć nam się sytuacja, że założymy konto drogie w utrzymaniu. Takie, które będzie obciążone opłatą miesięczną, prowizją za korzystanie z karty płatniczej czy za każdą wypłatę gotówki z bankomatu. Dlatego warto poświęcić choćby kilka czy kilkanaście minut na znalezienie konta, którego nie będziemy musieli zmieniać już po kilku miesiącach od jego założenia.

Na co zwrócić uwagę otwierając konto osobiste?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, czy konto, które chcemy założyć, posiada wspomnianą przez nas wcześniej opłatę miesięczną. Kiedyś było to niemal standardem, że trzeba było ponosić opłatę miesięczną za prowadzenie konta. Ta sytuacja zaczęła się stopniowo zmieniać, gdy na początku ubiegłego dziesięciolecia zaczęto powoli wprowadzać konta internetowe. Te konta przeważnie nie posiadały opłat miesięcznych, dlatego też były ofertami bardzo konkurencyjnymi w stosunku do tradycyjnych kont bankowych. Dzięki temu obecnie, niemal każda oferta bankowa dotycząca rachunku bankowego, cechuje się bezpłatnym prowadzeniem konta.

Konto pozbawione opłat miesięcznych to jednak niejedyny wyznacznik przy poszukiwaniach odpowiedniego rachunku bankowego. Jest jeszcze kilka innych ważnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę. O pomoc w tej kwestii poprosiliśmy Michała Pakułę, eksperta finansowego z portalu Banki24.

Równie ważne co bezpłatne prowadzenie konta jest również kilka innych kwestii. Otwierając konto bankowe, powinniśmy zwrócić uwagę również na takie rzeczy jak przelewy czy wypłaty gotówkowe. Szczególnie jeśli lubimy aktywnie korzystać z konta bankowego, a więc wykonujemy z konta przelewy internetowe czy wypłacamy gotówkę z bankomatu. Powinniśmy w takiej sytuacji sprawdzić, czy bank pobiera prowizję za przelewy internetowe bądź też za weryfikację przelewu kodem sms'em. To samo tyczy się karty płatniczej, którą otrzymamy do konta. Jeśli często dokonujemy wypłaty gotówki za pośrednictwem bankomatów, sprawdźmy, czy bank nie będzie pobierał prowizji za takie operacje. Może bowiem zdarzyć się tak, że wypłata gotówki będzie bezpłatna jedynie z tych bankomatów, które należą do sieci banku, a wypłaty poza siecią będą już standardowo płatne. Czasami wypłacając gotówkę w nieznanym nam bankomacie, możemy zapłacić nawet kilkanaście złotych prowizji. W takiej sytuacji już lepiej ponieść opłatę miesięczną za kartę w wysokości kilku złotych, aniżeli ponosić dodatkowe koszty za wypłatę gotówki. Wtedy będziemy mieli możliwość wypłaty pieniędzy z dowolnego bankomatu znajdującego się na terenie Polski.

Dodatkowe udogodnienia kont bankowych

Większość kont osobistych w bankach powinno również posiadać takie udogodnienia jak choćby przelewy BlueCash. Jest to dodatkowa opcja, poza standardowym przelewem internetowym, która umożliwia wykonania przelewu z jednego konta, na inne konto znajdujące się w zupełnie innym banku, nawet w ciągu kilkunastu sekund. Takie przelewy co prawda nie są darmowe, ale warto mieć taką opcję w zanadrzu. Inną bardzo popularną funkcją są płatności BLIK, które niebawem mogą zastąpić nie zawsze bezpieczne płatności zbliżeniowe. W ich przypadku nie trzeba posiadać przy sobie karty płatniczej. Wystarczy, że wybierając się na zakupy, weźmiemy nasz telefon, który dzięki specjalnej aplikacji umożliwi nam dokonanie płatności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.