› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Partnerska Inicjatywa Miast bez Elbląga, ale z Ostródą

aktualności 11 miesięcy temu    6.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Partnerska Inicjatywa Miast bez Elbląga, ale z Ostródą fot. UM Ostróda / logo PIM

Ministerstwo Rozwoju wybrało miasta, które będą uczestniczyć w trzech sieciach pilotażowych Partnerskiej Inicjatywy Miast: „Rewitalizacja”, „Jakość Powietrza” i „Mobilność Miejska”. Wśród wybranych 31 różnej wielkości miast z całej Polski nie znalazł się Elbląg. Jedynym reprezentantem z naszego województwa jest Ostróda. Bliskie nam województwo pomorskie reprezentować będzie Gdynia. Jaka jest idea resortu rozwoju?

Nic straconego dla Elbląga. Jak wskazuje ministerstwo jest to bowiem pierwszy etap realizacji projektu, do którego przewiduje włączenie ok. 30-40 miast. Ponadto planowana jest jego kontynuacja w postaci kolejnych dwóch sieci - "praca i umiejętności w gospodarce lokalnej" oraz "zrównoważone użytkowanie przestrzeni".

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju. W założeniu stanowi jeden z najważniejszych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma być nową formą współpracy między miastami zainteresowanymi wspólnym tematem, odpowiednikiem europejskich sieci tworzonych w ramach programu Urbact.

Jak możemy dowiedzieć się z informacji opublikowanych na stronie internetowej resortu:

PIM jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast. Stworzenie PIM - „sieci samouczenia się” umożliwi wymianę i promocję wiedzy w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej. Podstawowy mechanizm wdrożeniowy PIM to sieci tematyczne zrzeszające grupę miast (jako podstawowych uczestników) i pozostałych interesariuszy działań miejskich w celu rozpoznania i przeanalizowania dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań wokół zidentyfikowanych wcześniej bloków tematycznych.

W praktyce inicjatywa będzie polegać na tworzeniu sieci miast, które będą zajmować się konkretnym problemem czy dziedziną. Miasta zrzeszone w sieci będą wymieniać się między sobą swoją wiedzą i doświadczeniami w danej dziedzinie oraz wypracowywać w jej obrębie wspólnie modelowe, innowacyjne rozwiązania. Istotą sieci ma być według ministerstwa współdziałanie miast gotowych do poszukiwania i łączenia rozmaitych metod poprawiających warunki rozwojowe. Ważnym aspektem działania PIM jest zaangażowanie miast w tworzenie polityk na szczeblu regionalnym, krajowym, a nawet europejskim dotyczących zrównoważonego rozwoju miast. To często na poziomie lokalnym powstają innowacje, które warto przekładać na grunt krajowy.

Jak wskazuje ministerstwo: 

Inicjatywa nie będzie finansować bezpośrednich inwestycji fizycznych, choć może, w zależności od wyników pilotażu PIM (jakości MID, zaproponowanych rozwiązań), zawierać elementy ich przygotowania (studia wykonalności, biznesplan itd.) oraz potem pomoc lub udzielenie preferencji w zdobyciu dofinansowania w ramach innych programów lub naborów.

 

Zaplanowana formuła realizacji PIM zapewnia dużą efektywność przy stosunkowo małym nakładzie środków. Potwierdzają to doświadczenia w uczestnictwie polskich miast w programach europejskich, zwłaszcza URBACT, którego realizację nadzoruje w Polsce Ministerstwo Rozwoju (MR). Wymiana wiedzy w warunkach projektowych to nie tylko wymiana informacji lecz przede wszystkim wypracowanie pomysłów i rozwiązań, które inaczej byłyby trudne do wypracowania w zamkniętym obrębie poszczególnych samorządów, w których często dominuje podejście sektorowe. Współpraca między-samorządowa i międzysektorowa ma z jednej strony umożliwić skuteczniejsze rozwiązanie problemów poszczególnych członków sieci, a z drugiej przełożyć doświadczenia i wiedzę szczebla lokalnego na poziom krajowy.

Ministerstwo przewiduje następujące korzyści dla miast:

 • finansowanie (m.in. organizacji spotkań, wyjazdów studyjnych, przygotowania ekspertyz),
 • wsparcie i wiedza eksperta tematycznego w całym okresie funkcjonowania sieci,
 • opiekun tematyczny w ramach Sekretariatu PIM (Ministerstwo Rozwoju),
 • bliższe poznanie się oraz wykorzystanie swoich doświadczeń i wiedzy,
 • rozwijanie umiejętności uczestników sieci poprzez przekazywanie efektywnych i innowacyjnych metod pracy,
 • wypracowanie pomysłów na rozwiązanie bieżących wyzwań miast poprzez prace nad Miejskimi Inicjatywami Działania.

Lista miast wybranych przez Ministerstwo Rozwoju do następujących sieci w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast:

I. Sieć Mobilność Miejska

1. Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny (SSOM) - Lider

2. Wadowice

3. Czechowice-Dziedzice

4. Cieszyn

5. Legnica

6. Nowa Sól

7. Skawina

8. Jastrzębie Zdrój

9. Nowa Ruda

10. Tarnobrzeg

II. Sieć Rewitalizacja

1. Katowice - Lider

2. Stalowa Wola

3. Gdynia

4. Hrubieszów

5. Łosice

6. Ostróda

7. Pabianice

8. Przemyśl

9. Tomaszów Lubelski

10. Gryfino

11. Świebodzice

III. Sieć Jakość powietrza

1. Nowy Sącz - Lider

2. Toruń

3. Opalenica

4. Boguszów Gorce

5. Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu

6. Kudowa Zdrój

7. Rawicz

8. Pszczyna

9. Bojanowo

10. Żmigród

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.