Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu fot. Marcin Mongiałło
Paweł Rodziewicz objął funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu z końcem października 2018 roku. Od tego czasu przyjmuje wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonych) w biurze, które mieści się przy ul. Kosynierów Gdyńskich. 42 (pokój nr 2). Od samego początku mocno zaangażował się w pracę, co skutkowało tym, że w kieszeniach wielu elblążan zostały poważne kwoty. Chodzi łącznie o zaoszczędzoną sumę ponad pół miliona złotych! Tyle nie stracili mieszkańcy naszego miasta w ciągu roku jego urzędowania.
Duży w tym udział młodego prawnika, który jak sam wylicza od 1 listopada 2018 roku wziął udział w ponad 100 różnych interwencjach, udzielił około 2000 porad dla mieszkańców. Prowadził – wspólnie z policją, urzędnikami Krajowej Administracji Skarbowej czy pracownikami Inspekcji handlowej, KAS – akcje prewencyjne skierowane przeciwko nieuczciwym sprzedawcom – przede wszystkim organizatorom pokazów różnego rodzaju sprzętu. Efektem akcji było 40 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.
Najnowszym pomysłem Miejskiego Rzecznika Konsumentów jest stworzenie straży konsumenckiej, czyli nieformalnej grupy wolontariuszy, którzy będą monitorowali elbląski rynek konsumencki, informując o wszystkich nieprawidłowościach. Chodzi przede wszystkim o ludzi starszych (choć nie tylko), którzy mają znacznie więcej czasu. Sprawą istotną jest również to, ze to właśnie głownie osoby z tej grupy wiekowej padają ofiarą przedstępstw, oszustw konsumenckich. Paweł Rodziewicz podkreśla, że wielokrotnie już korzystał z pomocy lokalnych konsumentów, od których otrzymywał przydatne informacje w zakresie nieuczciwych praktyk rynkowych.
Zawiłość przepisów prawnych i coraz bardziej rozbudowane wzory umów kosnumenckich sprawiają, ze wiele osób nie jest w stanie w pełni zrozumieć charakteru stosunku prawnego czy też uprawnień i obowiązków z niego wynikających. Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na różnego rodzaju oszustwa. Zdecydowana większosć osób, które zwracają sie do mnie o pomoc w związku z zawarciem umowy w okolicznościach, które wyczerpują znamiona czynu zabronionego, to seniorzy
– poinformował Miejski Rzecznik Konsumentów Paweł Rodziewicz
Paweł Rodziewicz jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Udzielał nieodpłatnie porad prawnych w Urzędzie Miejskim w Elblągu oraz w siedzibach organizacji pozarządowych: ERKON-u, Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Prowadził rubrykę porad prawnych w piśmie „Razem z Tobą”. Jako mediator sądowy współpracował z Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej.
Miejski Rzecznik Konsumentów jest instytucją o charakterze doradczo-interwencyjno-procesowym. Osoba pełniąca tę funkcję udziela pomocy prawnej konsumentom w szczególności w zakresie informacji, interpretacji przepisów, wyjaśnień przepisów prawnych oraz podejmuje interwencje w konkretnych sprawach. Analiza sprawy zgłaszanej Rzecznikowi wymaga zapoznania się z całą zgromadzoną dokumentacją (np. umowy, rachunki, zgłoszenia reklamacyjne oraz korespondencję między stronami w sprawie). Rzecznik występuje do przedsiębiorcy dopiero po wyczerpaniu przez konsumenta drogi postępowania reklamacyjnego. Wnioski o pomoc kierowane do Miejskiego Rzecznika Konsumentów należy składać w formie pisemnej. Powinny one zawierać kompletne dane adresowe konsumenta i przedsiębiorcy wraz z dołączonymi załącznikami w kopiach stanowiącymi pełną dokumentację zgłaszanej sprawy. Sprawy rozpatrywane są według kolejności wpływu.
Padłeś ofiarą oszustwa? Potrzebujesz pomocy?
Paweł Rodziewicz – Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu
ul. Kosynierów Gdyńskich 42, pok. nr 2
tel. (55) 239 34 56
Więcej informacji na temat zadań Miejskiego Rzecznika Praw Konsulenta na stronie:
www.elblag.eu/index.php/miejski-rzecznik-konsumentow