› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pierwsze Forum Inwestycyjne w Kaliningradzie

aktualności ponad rok temu    2.12.2013
Informacja prasowa
komentarzy 3 ocen 11 / 82%
A A A
Pierwsze Forum Inwestycyjne w Kaliningradzie fot. nadesłane

Blisko trzydziestu rosyjskich przedsiębiorców wzięło udział w forum gospodarczym, które władze Elbląga zorganizowały w piątek 29 listopada w Kaliningradzie. Nasze miasto jest pierwszym samorządem w kraju, który zorganizował takie przedsięwzięcie.

Bliskość obwodu kaliningradzkiego to jeden z atutów Elbląga i ogromna szansa dla miasta. Jak dotąd włodarzom Elbląga nie udało się tego w pełni wykorzystać. Rosjanie, mimo iż coraz chętniej odwiedzają nasze miasto, nie byli dotąd zainteresowani inwestowaniem w Elblągu.

Czy to nastawienie uda się zmienić? W tym celu w ubiegły piątek w Kaliningradzie odbyło się I Forum Inwestycyjne, zorganizowane przez władze Elbląga. Uczestniczyli w nim przedstawiciele blisko 30 firm z obwodu kaliningradzkiego. Nasze miasto reprezentował tam wiceprezydent Janusz Hajdukowski.

- W mojej ocenie Elbląg posiada bardzo atrakcyjną ofertę, która odpowiednio wykorzystana umożliwi rozwój rosyjskich firm – uważa Janusz Hajdukowski.

Takim „magnesem” może być dla Rosjan Specjalna Strefa Ekonomiczna, która działać będzie co najmniej do 2026 roku, a także ulgi w podatkach, pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej na terenie Polski i preferencyjne kredyty inwestycyjne dla firm.

- W Elblągu odnajdziecie Państwo m.in. instytucje otoczenia biznesu ściśle współpracujące z Urzędem Miejskim, które są przygotowane do współdziałania z Wami przy realizacji różnorodnych projektów biznesowych – zachęcał Rosjan wiceprezydent Hajdukowski. - Mam tu na myśli Elbląski Park Technologiczny z jego laboratoriami wyposażonymi w najnowszy sprzęt technologiczny oraz elbląskie organizacje biznesowe skupiające lokalnych przedsiębiorców w klastry branżowe. Jest jeszcze także jedyny w województwie Port Morski, który cyklicznie zwiększa swój udział w rynku przeładunkowym. A to wszystko czeka na Państwa w odległości zaledwie 50 km od granicy Federacji Rosyjskiej z Polską.

Zainteresowanie forum przeszło najśmielsze oczekiwania. Nie dość, że wzięło w nim udział blisko 30 firm, to część przedsiębiorców od razu odpowiedziała na zaproszenie do Elbląga. Rosjanie odwiedzą nasze miasto już 11 grudnia.

Forum odbyło się w piątek, ale już od czwartku nasze miasto było obecne w Kaliningradzie. W dniach 28-30 listopada odbywały się tam Targi Gospodarcze pod nazwą „Wszystko do domu, hotelu, restauracji”. Swoje stoisko na targach miał również Elbląg, z możliwości wzięcia udziału w targach skorzystało również kilkunastu elbląskich przedsiębiorców oraz przedstawiciele Elbląskiego Klastra Turystycznego.

Stoisko Elbląga było chętnie odwiedzane przez Rosjan. Wielu z nich doskonale zna nasze miasto, choć wiele osób było zaskoczonych tym, że w naszym mieście jest np. możliwość uprawiania sportów zimowych.

- Jak tam dojechać – wypytywali wskazując na Górę Chrobrego, informacja o Górze była w jednym folderów informujących o naszym mieście.

Z racji na duże zainteresowanie Rosjan naszym miastem, władze Elbląga w pierwszym kwartale przyszłego roku planują kolejne forum. Natomiast w styczniu przewidywane jest spotkanie z kilkoma firmami z Kaliningradu zainteresowanymi szczegółową ofertą inwestycyjną naszego miasta.

Rafał Maliszewski, Biuro Prezydenta Miasta

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wyb
ponad rok temu ocena: 0%  3
Brawo dla obecnej władzy w miescie. Tak Trzymać.
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ @wiza
ponad rok temu ocena: 10%  2
czytaj ze zrozumieniem, pierwsze forum gospodarcze
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 70%  1
Co ja widzę i słyszę, przed nimi nic nie było i nic się nie działo!? Pokory, adwent się zaczął panowie.
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.