› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Piszą o nas bardzo pozytywnie! Spektakularny sukces Elbląga

z samorządu ponad rok temu    11.12.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 11 ocen 7 / 100%
A A A
Piszą o nas bardzo pozytywnie! Spektakularny sukces Elbląga fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

W 2014 roku Elbląg znalazł się na drugim miejscu wśród miast na prawach powiatu w rankingu najbardziej zadłużonych jednostek samorządowych w Polsce. W grudniu tego samego roku prezydentem Elbląga został Witold Wróblewski i... sytuacja zaczęła się odwracać. Niedawno dwutygodnik "Wspólnota" – jedno z najważniejszych w naszym kraju czasopismo zajmujące się tematyką samorządową –opublikował ranking, w którym Elbląg uplasował się na drugim miejscu wśród miast na prawach powiatu, w których najszybciej spada zadłużenie! 

Zestawienie dotyczy on okresu minionej kadencji władz samorządowych – od 2014 do końca 2017 roku. W tym okresie zadłużenie w Elblągu spadło o 14,48 procent. Większy spadek odnotowany został tylko w jednym mieście na prawach powiatu – w Świnoujściu, gdzie zadłużenie zmalało o 29,03 procent.

Jeszcze w 2014 roku Elbląg był jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Zobowiązania wynosiły 341 mln zł (66,04 proc. dochodów ogółem). W wyniku autorskiego planu zadłużenie udało się obniżyć o niemal 14,5 p. proc.

– zauważają dziennikarze ogólnopolskiego czasopisma.

Przypomnijmy, że w  latach 2014–2015 dług Elbląga przekraczał dopuszczalną granicę, czyli 60 proc. rocznych dochodów. Było bardzo źle. Wtedy na scenę wkroczył Witold Wróblewski, który został wybrany (w drugiej turze wyborów) przez elblążan na pierwszą kadencję. Po zaprzysiężeniu na prezydenta rozpoczął działania zmierzające do zniwelowania bardzo wysokiego zadłużenia miasta, co umożliwiłoby pozyskiwanie (bezzwrotnych) środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. 

Budżet na 2015 rok zaplanował poprzednik Witolda Wróblewskiego Jerzy Wilk. Uwzględniał on w przychodach emisję obligacji w wysokości 29 milionów złotych oraz bardzo wysokie coroczne spłaty rat kredytowych i obligacji w latach 2016-2019. Autopoprawką do budżetu obecny zarządca miasta zmniejszył dług z 29 na 25 milionów, czyli aż o 5. Dodatkowo Witold Wróblewski pozyskał z różnych źródeł około 30 milionów zł., m.in. z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Część tych pieniędzy (dokładnie 14 milionów) została przeznaczona na spłatę rat kredytu w roku 2017. 

pisaliśmy kilka lat temu na łamach Elblag.net.

Nasze miasto stopniowo odzyskiwało zdolność kredytową oraz możliwości pozyskiwania bezzwrotnych środków finansowych ze źródeł zewnętrznych (wymóg posiadania wkładu własnego pod inwestycje).

Przypomnijmy, że do końca 2013 roku obowiązywał limit wysokości zadłużenia wynoszący 60 procent uzyskwanych dochodów. W 2014 roku wprowadzono Indywidualny Wskaźnik Zadłużenia (IWZ), który opiera się nie na całym zadłużeniu, a tym pozostającym do spłaty w danym roku. Zgodnie z IWZ spłata zadłużenia w danym roku wraz z odsetkami (i innymi kosztami obsługi długu) nie może być wyższa niż nadwyżka budżetowa. IWZ stanowi, że w danym roku budżetowym wartość spłaty zobowiązań wraz z kosztami ich obsługi do dochodów ogółem budżetu jednostki samorządu terytorialnego nie może przekroczyć średniej arytmetycznej z obliczonych dla ostatnich trzech lat relacji jej dochodów bieżących, powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów ogółem budżetu (więcej informacji).

Autorski plan oddłużenia zakładał niezaciąganie żadnych instrumentów dłużnych w latach 2016–2018, spłatę kredytów ujętych w WPF oraz przedterminową spłatę kredytów ujętych w rozchodach w latach następnych, ograniczenie poziomu wydatków bieżących, zwiększenie windykacji zaległości podatkowych i odzyskanie podatku VAT od inwestycji realizowanych we wcześniejszych latach. Dzięki tym działaniom w latach 2016–2017 nastąpiła znaczna poprawa zdolności kredytowej. Wskaźnik zadłużenia w roku 2017 jest niższy w porównaniu do roku 2014 o 14,48 p. proc. Polityka zmniejszania zadłużania prowadzona przez prezydenta Witolda Wróblewskiego dała miastu możliwość korzystania ze środków UE z perspektywy finansowej 2014– 2020. W mijającej kadencji z funduszy zewnętrznych (unijnych i ministerialnych) pozyskano ponad 242 mln zł na ponad 50 projektów.

 – napisali dziennikarze "Wspólnoty".

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski przygotował plan dotyczący restrukturyzacji częsci zadłużenia  (w wysokości 146 mln zł) na lata 2019–2023, który – mówiąc w telegraficznym skrócie – jest związany z przesunięciem terminów spłat kredytów i wykupu obligacji i uzyskaniem (uwolnieniem) w ten sposób dodatkowych 66 mln zł potrzebnych jako wkład własny dający możliwość uzyskania ok. 360 mln zł dofinansowania ze źródeł zewnętrznych na inwestycje. W ten sposób będzie można zrealizować nakłady inwestycyjne o wartości ok. 430 mln zł. Przypomnijmy, że chodzi tu o pozyskanie bezzworotnych środków zewnętrznych. W ogóle godnym podkreslenia jest fakt, że prezydent od samego początku urzędowania unika kredytów. 

Źródło: Ranking zmian zadłużenia samorządów w latach 2014-2017, Wspolnota.org.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gościu
ponad rok temu ocena: 33%  11
Wróblewski ''Oddłużył'' miasto a poprzednicy je tylko pchali w ruinę! Wilk jak i Nowaczyk byli w Dużo większym układzie niż się wszystkim zdaje,nigdy więcej takich nieudolnych gospodarzy!!! Prezydent Wróblewski wie co ma robić a negatywne komentarze dodają mu jeszcze więcej chęci do pracy bo jak jest dobrze to ludzie będą zawsze pier...lić i nic więcej!!! Pogonić pisiaków z Elbląga te sanktuaria placyki zabaw procesje i inne badziewia!!! Miasto ma się rozwijać w kierunku pracy a nie kościoła i zabobonnych praktyk!!! Super oby tak dalej a zejdziemy z długu do zera!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosc
ponad rok temu ocena: 17%  10
Ok, ale 99proc Elblążan nie kojarzy tego miejsca.
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 29%  9
do antydług- oby tak dalej to pójdziemy debilu z torbami
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zły
ponad rok temu ocena: 22%  8
nawalił nasze kasy kolesiom 200 tys góra Chrobrego i jeszcze chce to od nich odkupić ,zamknąć Wróbla złodzieja naszych pieniędzy ,aferzyste !!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 67% 7
Debil z ciebie i tyle. Z tego co powinno być perełką miasta robisz aferę ? Je...j się kołem zamachowym od motorynki w łeb może zaskoczy....
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 23%  6
pie...lenie o szopenie Elbląg zadłużony dzieki Wróblewskiemu jak był jeszcze w poprzednich rządach Słoniny ,Nowaczyka i sam ale tylko dzieki PIS-owi ostatnio się nie zadłuzał się bo mu nie pozwolił PIS ale teraz za jego kadencji dług wzrośnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!gówno robił dla Elbląga a się zadłużali
odpowiedz oceń komentarz 3 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Realny
ponad rok temu ocena: 56% 5
Jakie leki bierzesz? To zasługa PiS-u ta redukcja długu? Śmieszny jesteś.
~ antydług
ponad rok temu ocena: 50%  4
Oby tak dalej i może będzie dobrze-wreszcie.
odpowiedz oceń komentarz 6 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 61%  3
Brawo Panie Prezydencie kawał dobrej roboty.
odpowiedz oceń komentarz 11 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sanitariusz finasów
ponad rok temu ocena: 70%  2
No to jak to jest panie Michale i panie Stefanie z tym rolowaniem?
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
ponad rok temu ocena: 69%  1
A czy kosciol oddal to mu pozyczyl Wilk ???
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.