› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

PIT-37 – kto powinien go wypełnić?

aktualności ponad rok temu    17.12.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
PIT-37 – kto powinien go wypełnić?

PIT-37 to dokument, do którego złożenia zobligowany jest każdy podatnik, rozliczający swoje zarobki przez płatnika (a więc pracodawcę czy też zleceniodawcę). PIT-37 jest zatem deklaracją, którą należy przedłożyć do urzędu skarbowego. Prawidłowe wypełnienie dokumentu jest niezwykle ważne i należy dołożyć wszelkich starań, by podczas wprowadzania danych nie wkradł się żaden błąd. Pozwoli to uniknąć negatywnych konsekwencji i bezproblemowo rozliczyć się z fiskusem.

1. Kto powinien złożyć PIT-37 za rok 2019?

2. Jak wypełnić PIT-37 za rok 2019?

3. PIT-37 – co możesz odliczyć?

4. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

Kto powinien złożyć PIT-37 za rok 2019?

Deklarację podatkową na formularzu PIT-37 powinni złożyć wszyscy podatnicy, którzy za pośrednictwem płatnika (pracodawcy) uzyskiwali opodatkowane na ogólnych zasadach przychody w poprzednim 2019 roku. Nie mogą to być ryczałtowcy ani osoby opodatkowane według karty podatkowej. Powyższe dotyczy zatem podatników, którzy na terenie kraju uzyskali wynagrodzenie lub inny przychód, taki jak emerytura czy też renta, zasiłek pieniężny, stypendium, świadczenie przedemerytalne itp. Warto wspomnieć, że za pomocą formularza PIT-37 rozliczają się nie tylko osoby, zatrudnione na umowę o pracę. Dotyczy to również podatników, którzy uzyskali wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menadżerskich itd.

Na formularzu PIT-37 mogą wspólnie rozliczać się małżonkowie – każde z osobna powinno być jednak podatnikiem, zobligowanym do złożenia deklaracji właśnie na tym formularzu. Jest to również sposób rozliczania się samotnych rodziców.

Jak wypełnić PIT-37 za rok 2019?

Podczas wypełniania formularza PIT należy zachować szczególną czujność. Trzeba pamiętać, że jest to dokument oraz wiążąca deklaracja, składana do urzędu państwowego. Nie można sobie zatem pozwolić na żadne uchybienia. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że nieprawidłowe wypełnienie formularza PIT pociąga za sobą negatywne konsekwencje. Lepiej przyłożyć się do skrupulatnego wypełnienia dokumentu, zamiast liczyć na pobłażliwość fiskusa (organ może bowiem nałożyć grzywnę w przypadku znaczących błędów, ewentualnie zastosować pouczenie). Najlżejszą konsekwencją błędów w formularzu jest konieczność złożenia korekty, co tylko spiętrza formalności i zabiera czas.

Aby uniknąć powyższych konsekwencji, warto wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić PIT-37 za rok 2019. Oczywiście formularz można wypełnić ręcznie – podatnik wypisuje wówczas druk, posiłkując się podanymi przez płatnika danymi i uzupełniając poszczególne rubryki swoimi danymi osobowymi. Do zeznania podatkowego należy wpisać dochody, koszty uzyskania przychodu, zaliczki oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

By ułatwić sobie to zadanie coraz większa rzesza podatników decyduje się na wypełnienie formularza za pomocą przeznaczonego do tego celu programu, który automatycznie wylicza poszczególne kwoty.

PIT-37 – co możesz odliczyć?

Tak, jak w latach poprzednich, tak i w roku 2020 podczas rozliczania się z fiskusem będzie można skorzystać z ulg. W 2020 roku do formularza PIT-37 będzie można dołączyć następujące załączniki: PIT-0 (do wykazania ulg innych niż mieszkaniowe, a obowiązujących w roku podatkowym 2019) oraz PIT-D (do wykazania ulg mieszkaniowych).

PIT-0 obejmuje ulgi, takie jak ulga na dzieci, ulga internetowa, ulga na leki, ulga rehabilitacyjna, ulga z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła, ulga za oddawanie krwi, ulga zagraniczna, ulga na IKZE.

PIT-D obejmuje natomiast ulgę mieszkaniową, ulgę remontową, budowlaną, odsetkową, termomodernizacyjną.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

Jak już wcześniej wspomniano, formularz PIT-37 stanowi wiążącą deklarację i dokument, który przedkładamy do urzędu państwowego. Należy go zatem wypełnić z najwyższą starannością i uwagą, by nie popełnić błędów (nawet najdrobniejsze uchybienie może bowiem wymagać złożenia korekty, poważniejsze zaś mogą skutkować karą grzywny).

Aby mieć pewność prawidłowego wypełnienia formularza PIT-37, warto skorzystać z programu, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/.

Dlaczego?

Otóż ręczne wypełnianie druku sprzyja potknięciom; na wydrukowanym formularzu łatwo bowiem przeoczyć pomyłkę w gąszczu wpisywanych kolejno cyfr. Alternatywną możliwość daje wysłanie formularza poprzez witrynę fiskusa. Nie warto jednak pozostawiać przygotowanej przez fiskusa deklaracji poza kontrolą i bezwiednie akceptować treści gotowego zeznania podatkowego. Jest to rozwiązanie niepozbawione wad i funkcjonujące na masową skalę – łatwo zatem się domyślić, że i w tym przypadku mogą pojawić się błędy. Możliwe jest także naliczenie wyższego podatku, podczas gdy w rzeczywistości istnieje opcja zapłacenia niższego. Nagminną sytuacją jest również nieuwzględnienie wszystkich dostępnych ulg.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zatem specjalnie przygotowany program do rozliczeń PIT online – wszystko odbywa się za pośrednictwem komputera. Program jest niezwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wystarczy wpisać kwotę przychodu, a program automatycznie wylicza wszystkie wartości. Formularz taki wysyła się online, a dowodem dostarczenia dokumentu jest UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.