Polska to kraj, który od wielu lat dynamicznie się rozwija: wprowadza szereg innowacji i nowoczesnych technologii. Ponadto prowadzi szeroką politykę zagraniczną i w coraz większym stopniu dba o wspólne interesy społeczeństwa.
Ogólnie przyjętą miarą rozwoju gospodarczego kraju jest wzrost lub spadek Produktu Krajowego Brutto. Warto zaznaczyć, że PKB ulega ciągłym zmianom, jednak nie jest on dobrym wskaźnikiem na mierzenie zamożności społeczeństwa. Do tego celu wykorzystuje się wskaźnik PKB per Capita, czyli Produkt Krajowy Brutto przypadający na jednego mieszkańca. Ostatnimi czasy Minister Finansów Mateusz Szczurek podkreślał, że szybkość zwiększenia PKB (Produktu Krajowego Brutto) w roku 2014 w stosunku do roku ubiegłego była niezwykle dobra. To jeden z najlepszych wyników wśród porównywanych krajów Unii Europejskiej. Ponadto w perspektywie kilku lat kraj może poszczycić się również najlepszym rozwojem i skokiem gospodarczym w stosunku do innych krajów partnerskich Unii Europejskiej. Przyczyną owego wzrostu jest przede wszystkim dobry popyt w kraju, zarówno ten konsumpcyjny jak i inwestycyjny.
Szef Resortu swoje analizy i teorie oparł głównie na Badaniach Aktywności Ekonomicznej Ludności, według których w roku 2014 nastąpił spadek bezrobocia o około 2 %. Co istotne wraz ze wzrostem ilości miejsc pracy, zwiększyła się także wydajność pracy a co za tym idzie również wzrost płacy. Minister Szczurek podkreślił, że zmniejszyły się koszty wynikające z obsługi długu krajowego a mający miejsce spadek cen dodatkowo umocnił wartość owego wzrostu wynagrodzenia. Niedawno miała miejsce również konferencja na której wiceminister finansów Jacek Kapica przedłożył projekt zmian systemu obsługi i pomocy podatnikowi. Ma ona na celu między innymi: „wprowadzenie asystenta podatnika, stworzenie Centrum Obsługi oraz wzmocnienie Krajowej Informacji Podatkowej„.
Co więcej Jacek Kapica chciałby dokonać zmian w Urzędach Skarbowych, które do tej pory głównie obsługiwały dużych podatników. Zmiany o których mowa, miałyby zostać wprowadzone już niebawem, bo 1 kwietnia bieżącego roku. Takie działania niosą za sobą szereg konsekwencji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Najistotniejsza kwestia dotyczy zmiany organizacji miejsc pracy Urzędników, około 2 tys. z nich może zostać oddelegowanych do pełnienia innych działań niż dotychczas. Przesunięci pracownicy trafią prawdopodobnie do bezpośredniej obsługi petentów w Urzędach Skarbowych. Z pewnością takie działania mają szanse powodzenia i uzyskania aprobaty społeczeństwa. Z jednej strony ułatwią komunikację z Urzędem, z drugiej zaś zapewnią bardziej odpowiednią bazę informacji podatkowych i stabilniejszych miejsc pracy Urzędników.
Autorem artykułu jest Oferent - baza ogłoszeń z przetargami dla firm