› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Płatności mobilne - bezpieczeństwo

aktualności 7 miesięcy temu    10.07.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Płatności mobilne - bezpieczeństwo

Płatności zbliżeniowe telefonem z roku na rok zyskują na popularności. Z tego prostego i wygodnego rozwiązania korzystamy coraz chętniej, ponieważ dzięki niemu nie musimy już stale pamiętać o zabraniu ze sobą portfela, czy karty płatniczej, gdy wychodzimy z domu. Smartfona większość z nas ma zawsze przy sobie.

Nadal jest jednak wiele osób, które obawiają się korzystania z płatności mobilnych telefonem, ponieważ nie są do końca przekonane o bezpieczeństwie takich transakcji. W istocie obawy te są nieuzasadnione, gdyż płatności zbliżeniowe telefonem są dobrze zabezpieczone. Sprawdź, jak bezpiecznie płacić telefonem.

Jak korzystać z płatności telefonem?

Z płatności zbliżeniowych NFC mogą skorzystać zarówno posiadacze wirtualnej karty płatniczej, jak użytkownicy takich usług jak i Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay.

Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, kilkoma kliknięciami podłączyć kartę płatniczą do konta użytkownika lub aktywować w aplikacji mobilnej naszego banku kartę płatniczą w wersji elektronicznej i już można cieszyć się z udogodnień płatniczych, jakie daje nam współczesna technologia.

Płatności mobilne są dostępne m.in. dla użytkowników telefonów z systemem Android i funkcją NFC oraz urządzeń Apple.

Ich obsługa jest intuicyjna, a żeby dokonać płatności, nie trzeba nawet logować się do aplikacji. Wystarczy podczas dokonywania zakupów w sklepie lub płatności w restauracji, czy u fryzjera zbliżyć telefon do terminala płatniczego.

W przypadku, gdy płatności z limitem bez PIN-u (przykładowo wirtualna karta płatnicza Visa), zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu na terminalu płatniczym. Kwota transakcji zostanie odjęta od salda naszego rachunku.

Telefonem możemy już zapłacić praktycznie wszędzie- w hipermarkecie, na stacji benzynowej, w kinie, w aptece. Dlatego zdecydowanie warto nauczyć się korzystać z tego rozwiązania.

Praktycznie każda instytucja ma w ofercie płatności mobilne któregoś z operatorów. A dodajmy do tego fakt, że niektóre banki mają jeszcze konto bez opłat za podstawowe usługi na rachunku. Połączenie tych parametrów może nam dać bardzo dużo korzyści.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Tak- są one zapieczone w podobny sposób, jak płatności tradycyjną plastikową kartą. Nie musimy się więc niczego obawiać.

Oczywiście, zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności nie zaszkodzi, zarówno podczas płacenia kartą, jak i telefonem. Pamiętajmy, aby nikomu nie dawać, ani nie pożyczać naszego smartfona.

Zabezpieczmy urządzenie za pomocą PIN-u, Touch ID lub Face ID- w ten sposób nikt nieuprawniony nie skorzysta z naszego urządzenia.

Jeżeli bardzo się obawiamy, możemy również czasowo wyłączać funkcję NFC w telefonie- przykładowo podczas podróży autobusem, metrem czy tramwajem w tłumie. Warto też zainwestować w specjalne ochronne etui na telefon zabezpieczające przed zbliżeniową kradzieżą pieniędzy.

Dodatkowym zabezpieczeniem są też limity transakcyjne. Korzystajmy z nich rozsądnie. Nigdy nie ustawiajmy maksymalnego dziennego limitu płatności.

Jeśli zajdzie potrzeba dokonania transakcji na większą kwotę, wtedy zawsze możemy zalogować się do aplikacji bankowej i jednym kliknięciem te limity zmienić.

Z kolei w razie zgubienia lub kradzieży telefonu, wystarczy zablokować możliwość korzystania z aplikacji mobilnej- zrobimy to, logując się do bankowości elektronicznej za pośrednictwem komputera.

Codziennie na całym świecie wykonywanych jest miliony transakcji zbliżeniowych telefonem. Pozwalają one zaoszczędzić czas i ułatwiają życie ogromnej liczbie ludzi.

Dzięki nim dokonywanie wszelkich płatności jest nie tylko łatwe i szybkie, ale również bezpieczne. Zdecydowanie bardziej niż na przykład noszenie przy sobie większych sum w gotówce zwłaszcza w czasie podróży.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.