› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Podatek 0% dla firm w Elblągu zajmujących się produkcją statków?

aktualności ponad rok temu    6.07.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
General Electric to jedna z firm produkująca części do statkówGeneral Electric to jedna z firm produkująca części do statków fot. Bartłomiej Ryś

Zdaniem rządzących, projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ma ona na celu m.in. wprowadzenie szeregu korzystnych rozwiązań podatkowych czy też objęcia specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna. Poseł Jerzy Wilk (PiS) na sprawozdaniu Komisji zwrócił się z pytaniem, czy wspomnianą specjalną strefą można będzie również objąć tereny portowe w Elblągu, na których de facto jest prowadzona działalność produkcyjna firm powstałych po byłym Zamechu. Odpowiedź?

Sam poseł napisał na swoim facebookowym profilu, że możliwość utworzenia takiej strefy w Elblągu istnieje. Sama ustawa, przynajmniej według rządzących, ma za zadanie m.in. wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na produkcję, import, części i wyposażenie do statków oraz daje możliwość wyboru między CIT lub PIT a nowym, zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji. To jednak nie wszystko. Projekt przewiduje również utworzenie specjalnych stref ekonomicznych na gruntach, na których jest prowadzona produkcja okrętowa i komplementarna.

Wszystkie te działania mają na celu stworzenie ram prawnych, organizacyjnych i finansowych niezbędnych dla wykreowania w Polsce działalności przemysłowej, naukowej i finansowej, ukierunkowanej na rozwój istniejących i stworzenie nowych polskich podmiotów gospodarczych posiadających zdolność zawierania i realizowania kontraktów na budowę statków morskich i śródlądowych, w tym obsługi gwarancyjnej i serwisowej, jako produktu finalnego powstałego na terytorium RP, jak również na rozwój i stworzenie podmiotów w ramach produkcji komplementarnej.

Po raz pierwszy o tym projekcie usłyszeliśmy na konferencji prasowej w marcu br. Wtedy to minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wspólnie z ministrem finansów Pawłem Szałamachą zaprezentowali pomysł nowej „ustawy stoczniowej”. Pomysł, jak to zazwyczaj w tego typu sytuacjach bywa, spotkał się jednak z krytyką. Przeciwnicy ustawy twierdzą, że nie daje ona szansy na rozwój małym firmom z sektora produkcji statków, działających na dawnych terenach stoczniowych. Ministerstwo z drugiej strony odpowiadało, że, przynajmniej według planów, w ciągu najbliższych 10 lat mają powstać różnego rodzaju statki na co najmniej 25 mld zł co ma przynieść 5 tysięcy nowych miejsc pracy.

Projekt 31 maja br. trafił do Sejmu i na tę chwilę jest procedowany w Komisjach. Na sprawozdaniu jednej z nich poseł Jerzy Wilk (PiS, Elbląg) wystąpił z zapytaniem do posła sprawozdawcy Krzysztofa Zaręby o to, czy będzie istniała możliwość objęcia specjalną strefą ekonomiczną terenów portowych w Elblągu, na których to przecież jest prowadzona działalność produkcyjna firm powstałych po byłym Zamechu.

- Są tam produkowane przekładnie zębate i śruby okrętowe – argumentował poseł.

Jego zdaniem, takie rozwiązanie pozwoliłoby na większy rozwój naszego miasta. Z pewnością, gdyby ustawa została przegłosowana a wspomniane tereny zostałyby „wcielone” do strefy, byłoby to olbrzymie ułatwienie dla firm zajmujących się szeroko pojętą produkcją statków. Czy się uda? Poseł Wilk jest dobrej myśli.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 3
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bobo
ponad rok temu ocena: 33%  7
co jest na foto to jedno ale przyszli amerykanie w miejsce francuzów i jak się dogadali nie wiemy, każda z firm po Zamechu miała różne przywileje, to że do statków nie robi się dzisiaj nic to jedno ale w portfolio już pewnie tak, jesteśmy niewolnikami nawet we własnym kraju...
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 33%  6
Oj tam, oj tam, wyborcy jedynej słusznej partii i tak nie znajdą różnicy
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nepotyzm & korupcja
ponad rok temu ocena: 50%  5
Czy to dlatego poseł Wilk (PiS), jeszcze jako prezydent miasta Elbląga, umożliwił spółce Weko, związanej z innym elbląskim posłem Kobylarzem (Kukiz'15), przejęcie elbląskiej stoczni rzecznej za bezcen, z wyłączeniem prawa pierwokupu przez elbląski port, który miał do tego prawo? Gdzie jest prokuratura i CBA w tej sprawie?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyzak
ponad rok temu ocena: 25%  4
Dawać najpierw przekop mierzei!
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Master As
ponad rok temu ocena: 0% 3
jak nie przekopią to nic takie zmiany nie dadzą
~ realista
ponad rok temu ocena: 60%  2
Bartłomieju Rys na zdjeciu odkuwka wału turbiny GRT do elektrwoni, nie ma ona nic wspolnego z elemenatami statkow.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie lubie amatorstwa
ponad rok temu ocena: 60%  1
Brawo Panie "redaktoże", bo wał będący podstawą wirnika turbiny pomylić z wałem napędowym statku i pisać brednie o częściach do statków produkowanych przez GE czy Alstom to chyba jedynie redaktor przez "ż" może pisać... zresztą jak i wiele innych "dobrze umocowanych w realiach i wiarygodnych tematów"... Części do statków (czytaj śruby okrętowe, ewentualnie cześci wałów napędowych) produkował kiedyś Zamech, potem przez chwilę ABB, a w końcu przejęła to SCANA... i tyle w temacie rzetelnego i sprawdzonego dziennikarstwa Pana Bartlłmieja
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.