› FIRMY
› ARTYKUŁY

Podatek za pracę za granicą - jak rozliczyć dochody

aktualności 8 miesięcy temu    29.11.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Podatek za pracę za granicą - jak rozliczyć dochody

W roku 2021 lub wcześniejszych latach pracowałeś za granicą i teraz przyszła pora rozliczyć się w Polsce z fiskusem? Sprawa wydaje się na pozór łatwa, ale kiedy wgłębimy się w szczegóły, wcale taka nie jest. Okazuje się bowiem, że podatnikom w Polsce przysługuje wiele ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać, nawet pracując za granicą. Pojawia się jednak kwestia kraju, w którym pracowaliśmy.

Czy był to jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, czy może kraj nienależący do UE. Ile wynosiły uzyskiwane tam dochody? Czy podatnik posiada dzieci, a jeśli tak, to czy są nieletnie i czy można odliczyć na nie ulgę? To tylko jedno z wielu pytań, które mogą się pojawić przy okazji wyliczania podatku za pracę za granicą. Jest jeszcze wiele innych kwestii do poruszenia, takich jak na przykład wysokość zaliczek na podatek dochodowy płacony w kraju UE. Skąd wziąć odpowiedzi na te wszystkie zagadnienia i jakie mamy możliwości, aby bez problemu rozliczyć swój podatek dochodowy?

Samodzielne rozliczenie podatku za pracę za granicą

Pierwsza z możliwości, z których możemy skorzystać to próba samodzielnego rozliczenia podatku za pracę za granicą. Jeśli dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, możesz spróbować samodzielnie zliczyć wszystkie swoje przychody, składki na podatek dochodowy, a także inne ulgi, które być może da się odliczyć. Nieocenioną pomocą w tym zakresie mogą być internetowe kalkulatory i inne oprogramowanie księgowe, pozwalające policzyć wysokość za dochody uzyskane za granicą.

Co jeśli jednak nie posiadasz tyle czasu lub boisz się ryzykować, że popełnisz błąd, który zostanie znaleziony przez urząd skarbowy? Co się wtedy dzieje? W takich przypadkach najczęściej wzywa się podatnika celem złożenia wyjaśnień do właściwego sobie urzędu skarbowego. Z czym się to wiąże? Oczywiście z bardzo dużą ilością stresu i niepewności. Nie wiemy bowiem, co zrobiliśmy nie tak oraz jak należy ten problem wyjaśnić .W sytuacji, kiedy potrzebna jest nam szybko gotówka, do pokrycia kary lub niedopłaty można skorzystać z kredytu gotówkowego. Na szczęście nie trzeba ryzykować swoim czasem i zdrowiem psychicznym, kiedy chcesz dobrze się rozliczyć z fiskusem za pracę za granicą. Pomóc w tym mogą specjaliści.

Biura rachunkowe rozliczające pit za pracę za granicą

W całym kraju działa wiele biur podatkowych, oferujących swoje usługi osobom pracującym za granicą i uzyskującym dochody z tego tytułu. Usługa ta polega przede wszystkim na tym, aby prawidłowo obliczyć wysokość podatku, który masz do zapłaty. Nie chcesz tracić czasu na samodzielne liczenie i studiowanie przepisów prawa? Obawiasz się problemów z urzędem skarbowym, a w końcu musiałbyś w pierwszej kolejności przetłumaczyć wszystkie swoje dokumenty, które uzyskałeś od pracodawcy za granicą? Doskonale cię rozumiemy, podobnie jak biura podatkowe.

Koszt ich usług jest bardzo przystępny. W wielu przypadkach, szczególnie tam, gdzie pojawia się wysokie prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu za wpłacony wcześniej podatek za granicą, biura podatkowe nie pobierają żadnych pieniędzy. Dopiero kiedy otrzymasz zwrot na swoje konto, z tych pieniędzy następuje zapłata za wykonaną usługę. Gdzie szukać takich biur podatkowych, które mogą ci pomóc? W Internecie bez trudu znajdziesz informacje na ich temat. Ponadto zapytaj znajomych, którzy także mogli pracować za granicą w jaki sposób rozliczali swoje podatki. Być może mają w tym temacie większe doświadczenie i chętnie ci pomogą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.