ponad rok temu
24.03.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 5 / 100% |
A A A |
Wykaz przejść granicznych , przez które środki spożywcze oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, podlegające kontroli sanitarnej, mogą być wprowadzane na terytorium Unii Europejskiej został rozszerzony o Port Morski w Elblągu.
W dniu 21 marca 2014 roku / piątek/ ogłoszone zostało w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 365 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu przejść granicznych właściwych dla przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej / nie mylić z fitosanitarną / . „Otwarcie Portu Morskiego w Elblągu do przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej pozytywnie wpłynie na rynek pracy m.in. poprzez utworzenie nowych miejsc pracy i wzrost zatrudnienia związany z obsługą portu.
Wzrosną również dochody budżetu państwa z tytułu opłat celnych, podatku VAT, CIT oraz opłat za przeprowadzanie kontroli. Wejście w życie rozporządzenia przyczyni się również do skuteczniejszego nadzoru nad bezpieczeństwem żywności importowanej z krajów trzecich - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Już w 2012 roku poinformowałem, że nie widzę przeciwskazań do przeprowadzania kontroli sanitarnych w Porcie Morskim w Elblągu, w związku z zapewnieniem przez Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, o pełnej gotowości Inspekcji do objęcia nadzorem sanitarnym towarów wprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej drogą wodną przez elbląski port” – mówił wojewoda.
W uzasadnieniu tego rozporządzenia czytamy, że rozmieszczenie przejść granicznych, na których odbywają się graniczne kontrole sanitarne ww. towarów , uwzględnia optymalne potrzeby gospodarcze i społeczne w tym zakresie oraz istniejące warunki lokalowe, bazę laboratoryjną oraz kwalifikacje personelu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z racji korzystnego położenia geograficznego Port Morski w Elblągu utrzymuje kontakty gospodarcze z portami Obwodu Kaliningradzkiego /Kaliningrad, Bałtijski, Swietłyj/. Bliskie sąsiedztwo Obwodu Kaliningradzkiego oraz podpisanie przez Premierów Donalda Tuska oraz Włodzimierza Putina w dniu 1 września 2009 roku umowy regulującej zasady żeglugi po Zalewie Wiślanym i Zalewie Kaliningradzkim sprawiło, że wzrasta zainteresowanie elbląskim portem w obsłudze wymiany towarowej z Federacją Rosyjską.
Wybudowany przez miasto z udziałem środków unijnych terminal przeładunkowo-składowy może obsłużyć 1 mln ton towarów rocznie. W porcie ustanowione jest stałe morskie przejście graniczne- towarowe i pasażerskie. Nadzór sanitarny nad towarami z importu na morskim przejściu granicznym sprawować będzie Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Elblągu, który jest przygotowany do sprawowania nadzoru sanitarnego nad środkami spożywczymi oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej przez Port Morski w Elblągu. Lokalizacja Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wykwalifikowana obsada kadrowa , sprzęt , wyposażenie, w tym środki transportu umożliwiają bez zbędnej zwłoki, po otrzymaniu zgłoszenia od importera lub organów celnych przeprowadzenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności. Wyznaczenie dodatkowego przejścia granicznej kontroli sanitarnej ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na imporcie żywności oraz materiałów lub wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością z krajów trzecich.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Rozporządzenie podpisali również w uzgodnieniu z Ministrem Zdrowia, Ministrowie: Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Wewnętrznych, Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Przypomnę, że kontrola sanitarna w województwie warmińsko-mazurskim może być przeprowadzana również na przejściach granicznych :
- Bezledy – Bagrationowsk /drogowe/ - Braniewo - Mamonowo / kolejowe/ - Gołdap – Gusiew / drogowe/ - Gronowo-Mamonowo / drogowe/
„Mając na uwadze potrzebę rozwoju Portu Morskiego Elbląg oraz wysiłki podejmowane przez Zarząd Portu Morskiego w Elblągu i podmioty gospodarcze dokonujące operacji przeładunkowych w tym porcie zwróciłem się również do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wszczęcie procedury zmierzającej do uruchomienia punktu weterynaryjnej kontroli granicznej pasz niezawierających materiałów pochodzących z tkanek zwierząt w Porcie Morskim Elbląg” – powiedział wojewoda Marian Podziewski.
Edyta Wrotek
rzecznik prasowy wojewody
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |