› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Porty morskie w Polsce

aktualności ponad rok temu    13.10.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Porty morskie w Polsce

Porty morskie zaliczane są do strategicznych punktów transportu i handlu, a ich znaczenie dla rozwoju spedycji i gospodarki krajowej jest niezwykle ważne. Mieszkając w Polsce, warto znać wszystkie najważniejsze porty działające na terenie naszego kraju. Dobrze też co nieco o nich wiedzieć – w końcu duma z bycia Polakiem wiąże się również ze znajomością gospodarki własnego kraju. Jakie porty morskie funkcjonują w Polsce? O tym dowiedzieć się można z uważnej lektury naszej publikacji. Polecamy!

Ważne porty morskie w Polsce

W naszym kraju funkcjonuje kilka portów morskich, a znaczenie ich działalności jest niezwykle ważne dla dobrego funkcjonowania nie tylko gospodarki krajowej, ale również spedycji morskiej.

Mówiąc o portach morskich, warto podkreślić, że znaleźć je można w miastach takich, jak: Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście. Polskie porty morskie w 2021 roku przeładowały łącznie ponad 113 milionów ton ładunków. Liczba ta pokazuje, jak ważną rolę pełnią polskie porty morskie, a wzrost poziomu przeładowywania rośnie z roku na rok.

We wszystkich z wymienionych miejsc można mówić o sprawnym funkcjonowaniu załadunku i przeładunku, a to wszystko możliwe jest głównie dzięki kompleksowemu wyposażeniu tych miejsc w nowoczesne urządzenia suwnice, znane z najwyższego poziomu niezawodności działania w każdych warunkach.

Ogromny wybór suwnic zaś znaleźć można nie gdzie indziej jak w bogatej ofercie zróżnicowanego asortymentu dostępnego u cenionego producenta w branży Demag.

Co jeszcze warto wiedzieć o polskich portach morskich? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Największy polski port – w Gdańsku

Największym portem Morza Bałtyckiego pozostaje port w Gdańsku. To tutaj największą część obsługi ładunków stanowią paliwa płynne. Port zewnętrzny tworzą takie pirsy, jak paliwowy, węglowy, LPG oraz kontenerowy DCT. Część wewnętrzna zaś jest terminalem kontenerowym, promowo-pasażerskim oraz ro-ro.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w gdańskim porcie morskim obsługiwane są także przeładunki samochodów osobowych, siarki, nawozów oraz owoców cytrusowych. Na szczególną uwagę zasługuje zaś fakt, że port morski w Gdańsku jest jedynym portem umożliwiającym bezpośrednie połączenia z Chinami. To zaś sprawia, że znacznemu podwyższeniu ulega ranga tego miejsca w zestawieniu z europejskimi portami morskimi.

Port w Gdyni

Gdyński port morski zaliczany jest do portów uniwersalnych. Odbywają się tutaj głównie przeładunki drobnicowe kontenerowe, ro-ro, jak również ładunki masowe. Port morski w Gdyni jest znany z bardzo korzystnego położenia – stanowi bowiem element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

Do tego port jest również doskonale połączony ze Szwecją (wszystko dzięki Autostradzie Morskiej). 

Port Szczecin – Świnoujście

Port morski w Szczecinie łączy się z portem w Świnoujściu, tworząc przy tym największy kompleks portowy w regionie. Port w Szczecinie zaliczany jest do portów uniwersalnych, a głównym źródłem obrotów w tym miejscu pozostają takie surowce, jak papier, celuloza, wyroby hutnicze, bloki granitowe oraz ładunki wyróżniające się ponadprzeciętnymi gabarytami.

Z kolei port morski w Świnoujściu znany jest z największej obsługi przeładunków suchych masowych. Najważniejszym towarem przeładowywanym w Świnoujściu pozostaje węgiel. W tym porcie obsługiwane są również promy pasażersko-samochodowe oraz samochodowo-kolejowe.

Ważna rola dźwignic w portach

Porty morskie nie mogłyby tak sprawnie funkcjonować, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych urządzeń suwnicowych. Do najpopularniejszych suwnic chętnie wykorzystywanych w wielu portach morskich zaliczyć należy suwnice procesowe, suwnice uniwersalne oraz suwnice pomostowe.

Decydując się na zakup tych urządzeń, warto pamiętać i o tym, by wybierać mądrze spośród wielu urządzeń dostępnych na rynku, a do tego kierować się wieloletnim doświadczeniem uznanego producenta w branży. Tylko przemyślany wybór urządzeń suwnicowych gwarantować będzie niezawodność działania w każdych warunkach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.