› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Praca w Norwegii - jak dzisiaj znaleźć dobre zatrudnienie?

aktualności ponad rok temu    26.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Praca w Norwegii - jak dzisiaj znaleźć dobre zatrudnienie?

Wielu Polaków uważa, że najlepszym sposobem znalezienia pracy za granicą jest po prostu wyjazd i rozpoczęcie poszukiwań na miejscu. W przypadku ludzi młodych, poszukujących doraźnego wakacyjnego zajęcia, taki sposób może się sprawdzić. Ale jeśli myślisz o emigracji zarobkowej i znalezieniu stałego zatrudnienia w Norwegii, wyjazd w ciemno nie jest dobrym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że jeśli chcesz znaleźć dobre zatrudnienie, musisz spełnić wiele wymagań, zgromadzić wiele dokumentów oraz umiejętnie poruszać się w gąszczu przepisów. Sama wiedza o tym, że “jest robota” nie wystarczy, żeby trafić na rzetelnego pracodawcę i udowodnić mu, że znamy się na rzeczy.

Norweski rynek pracy wciąż jest bardzo chłonny. Ze znalezieniem zatrudnienia nie mają zwłaszcza problemów pracownicy sektora budowlanego. To jeden z najlepiej wynagradzanych sektorów w kraju. Na pierwszym miejscu plasuje się sektor stoczniowy, na drugim właśnie budowlany. Żeby jednak znaleźć legalną pracę w Norwegii i zyskać status pracownika wykwalifikowanego, trzeba przejść cały proces rekrutacyjny oraz nostryfikować polskie dokumenty. Już samo ich zgromadzenie jest wyzwaniem. Potrzebne jest nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale także obowiązujący w niej program zajęć; poświadczenia ukończenia wszelkich kursów, opis naszego doświadczenia zawodowego oraz certyfikaty językowe.

Wszystkie dokumenty należy przetłumaczyć na język norweski, duński, szwedzki lub angielski. Jeśli norweski Fagopplæringskontoret, (Biuro Szkolenia Zawodowego) uzna, że są one wystarczające, przyzna nam fegbrev (ceryfikat szkolenia zawodowego). Jeśli nie, będziemy musieli odbyć szkolenie tzw. realkompetansevurdering, które umożliwi nam zdobycie fagbrev.

Warto zdobyć status pracownika wykwalifikowanego, bo wiąże się to możliwością uzyskania najwyższych zarobków w sektorze. Tegoroczne podwyżki wynegocjowane dzięki porozumieniu między Norweskimi Związkami Zawodowymi (LO) i Konfederacją Związków Zawodowych (YS) a Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców (NHO) są dla polskich pracowników jeszcze bardziej motywujące. W branży budowlanej zarobki przedstawiają się obecnie następująco:

Przed 1.04.2019

 • pracownicy wykwalifikowani: 203,80 NOK
 • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży: 183,10 NOK
 • pracownicy niewykwalifikowani z minimum rocznym doświadczeniem w branży: 191,00 NOK
 • pracownicy poniżej 18 roku życia: 122,90 NOK

Od 1.04.2019

 • pracownicy wykwalifikowani: 209,70 NOK
 • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży: 188,40 NOK
 • pracownicy niewykwalifikowani z minimum rocznym doświadczeniem w branży: 196,50 NOK
 • pracownicy poniżej 18 roku życia: 126,50 NOK

Korzystając z usług firmy pośrednictwa pracy mamy gwarancję, że ktoś doświadczony i obeznany ze specyfiką norweskiego rynku pracy pomoże nam przejść całą procedurę związaną z zalegalizowaniem pobytu i pracy, jak również w zdobyciu wszelkich potrzebnych zezwoleń i szkoleń wymaganych do pracy na danym stanowisku. Nie będziemy czuli się bezradni, jeśli nie porozumiewamy się w żadnym języku obcym. Mało tego, firma pośrednicząca opłaca kursy i szkolenia niezbędne do uzyskania potrzebnych pracownikowi certyfikatów.

Dzięki podjęciu współpracy z firmą pośrednictwa pracy:

 • zyskujesz indywidualnego opiekuna i koordynatora rekrutacji, z którym możesz omawiać wszelkie pojawiające się wątpliwości i który może reagować natychmiast, jeśli pojawią się jakiekolwiek nieoczekiwane okoliczności
 • oszczędzasz czas, bo docierają do ciebie wyłącznie starannie wyselekcjonowane oferty pracy
 • podlegasz weryfikacji pod kątem osobowości czy umiejętności pracy zespołowej, dzięki czemu podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą masz już pewność, że wie on o tobie na tyle dużo, że naprawdę chce zaproponować ci pracę
 • zyskujesz gwarancję, że firma której zaufałeś wykorzystuje nowoczesne narzędzia rekrutacji i zarówno pracodawca jak i pracownik dobierani są na rozmowy rekrutacyjne w taki sposób, żeby efektem tej rozmowy było zatrudnienie na jak najlepszych warunkach

Agencja pośrednictwa pracy pomoże znaleźć każdy rodzaj zatrudnienia: stały, tymczasowy i dorywczy. Poszukiwanie na własną rękę jest ryzykowne. Jeśli trafimy na nieuczciwego pracodawcę, albo okaże się, że oferta pracy pozyskana pocztą pantoflową jest już nieaktualna, zostaniemy z niczym. W przypadku poszukiwania pracy w Norwegii z pomocą firmy pośredniczącej nigdy nie zostaniemy na lodzie.

Zarobki w Norwegii są znacznie wyższe niż w Polsce. Profesjonalne Biuro Pośrednictwa Pracy umożliwi nam znalezienie stanowiska pracy odpowiadającego naszym kwalifikacjom oraz wiążącego się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Warto mieć świadomość, że naprawdę rzetelny pośrednik nigdy nie traci swoich klientów z oczu. Można prosić go o pomoc także wtedy, kiedy podjęliśmy już pracę za granicą.

Dać się objąć kompleksową opieką doświadczonego Biura Pośrednictwa Pracy, to najlepsze co można zrobić, kiedy chcemy znaleźć dobre zatrudnienie w Norwegii. Pośrednik nie pobiera żadnych opłat z góry. Opłata za zakwaterowanie naliczana tylko wówczas, gdy klient Biura ma już pracę. Na dobre imię dobra firma pracuje latami. Jeśli chcesz ominąć pułapki związane z samodzielnym poszukiwaniem zatrudnienia za granicą albo masz wątpliwości co do metod rekrutacji pośrednika, z którym aktualnie współpracujesz, znajdź Biuro Pośrednictwa oferujące jasne zasady współpracy oraz korzystne warunki zatrudnienia.

Tekst powstał we współpracy z Jobbassistanse - Firmą zajmującą się pośrednictwem pracy za granicą i wspierającą pracowników i pracodawców na każdym etapie procesu rekrutacji. Sprawdź wszystkie oferty pracy w Norwegii na stronie https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.