› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pracownicze Plany Kapitałowe. Kogo obejmą PPK?

aktualności ponad rok temu    13.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Pracownicze Plany Kapitałowe. Kogo obejmą PPK?

1 lipca 2019 roku w największych firmach zatrudniających minimum 250 pracowników ruszyły przygotowania do zapisów do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co to jest PPK? Kogo obejmą plany kapitałowe?

W połowie tego roku największe firmy zaczęły przystępować do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obowiązek wprowadzenia PPK oznacza wybranie, po konsultacji z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych, odpowiedniej instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie i prowadzenie PPK. Kolejnym krokiem pozostaje naliczanie i odprowadzanie wpłat na indywidualne rachunki uczestników PPK. Czym jest PPK? Kogo obejmą?

Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to część przyjętej w 2017 roku Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To system oszczędności, dzięki któremu, za sprawą wpłat pracownika, pracodawcy i państwa, zatrudniony będzie mógł po zakończeniu swojej kariery zawodowej cieszyć się stabilną sytuacją finansową.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych wpłat na indywidualne konta uczestników dokonują bowiem nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy i Skarb Państwa. Obowiązkowa wpłata pracownika, uczestnika PPK, wynosi 2 proc. wynagrodzenia brutto, a pracodawcy - 1,5 proc. Uczestnik PPK może jednak zdecydować się na dodatkowe wpłaty. Wówczas na jego indywidualny rachunek może odkładać dodatkowo do 2 proc. wynagrodzenia brutto, a jego pracodawca - do 2,5 proc. wartości pensji pracownika. Łącznie daje do wysokość comiesięcznej wpłaty o wartości 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Kogo obejmą PPK?

Zgodnie z ustawą PPK program wprowadzany jest stopniowo. Terminy przystąpienia do PPK rozłożone są na 2 lata, a moment obowiązkowego wdrożenia programu uzależniony jest od wielkości firmy mierzonej liczbą pracowników.

Jako pierwsi do PPK przystąpią pracownicy dużych firm zatrudniających ponad 250 pracowników, a kolejni - od 1 stycznia 2020 roku, zatrudnieni w firmach do 50 osób. 1 lipca PPK pojawią się w przedsiębiorstwach, w których zatrudnionych jest co najmniej 20 osób, a od 1 stycznia 2021 roku w pozostałych podmiotach i jednostkach sektora finansów publicznych.

Do programu zapisani zostaną automatycznie wszyscy zatrudnieni w wieku od 18 do 55 lat. Osoby starsze, do 70 roku życia, również mogą przystąpić do planów kapitałowych, jednak muszą złożyć odpowiednią deklarację.

Udział w PPK to inwestycja na przyszłość. System w pełni prywatnego oszczędzania współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo gwarantuje wyższą stopę zastąpienia, czyli relację pierwszej emerytury do ostatniej pensji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych? Wejdź na https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kinia
ponad rok temu ocena: 0%  1
Każdy pracownik moze przystapic, a pracodawca jest zobowiazany mu taka mozliwosc zapewnic. Tutaj nikt sie nie wymiga - to prawo pracownika - ten dodatek do emerytury mu sie nalezy
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.