aktualności |
ponad rok temu
6.03.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Konwencja AGN została sporządzona w Genewie w dniu 19 stycznia 1996 r. pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma ona na celu skoordynowany rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie, oparty o uzgodnione parametry infrastrukturalne i eksploatacyjne.
Ujęta w Konwencji AGN sieć podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich.
Pełna nazwa konwencji brzmi: Europejskie Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu (ang. European Agreement on Main Inland Waterways of International Importance).
Przez terytorium Polski w ramach europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym przepływają trzy główne szlaki wodne:
droga wodna E30 – biegnąca Odrzańską Drogą Wodną, łączącą Bałtyk (od Świnoujścia) z Dunajem w słowackiej Bratysławie,
droga wodna E40 – przebiegająca od Morza Bałtyckiego (Gdańsk) do Odessy nad Morzem Czarnym,
droga wodna E70 – łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym i mająca stanowić część większego szlaku spinającego Europę Zachodnią (Rotterdam) z obszarem państw nadbałtyckich (port w Kłajpedzie).
Oprócz wskazanych wyżej szlaków wodnych, Konwencja AGN podaje dwanaście portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu, znajdujących się w dziesięciu polskich miastach: w Świnoujściu, Szczecinie, Kostrzynie, Wrocławiu, Koźlu, Gliwicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie i w Elblągu.
Podpisanie akt ratyfikacyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę ma duże znaczenie dla naszego regionu.
Otwiera to możliwości nie tylko dla portu, ale żeglugi pasażerskiej i turystycznej. Będzie dobre połączenie z innymi miastami: Malborkiem, Gdańskiem czy Tczewem. Dostosowanie szlaków wodnych do co najmniej 4 klasy żeglowności, czyli 2,5 metra głębokości tranzytowej jest koniecznością. W naszej Szkarpawie jest zaledwie 1,9 metra
- mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.
O korzyściach informuje oficjalna strona prezydenta Andrzeja Dudy.
Nowe przepisy umożliwią występowanie o unijne środki na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach.
Porozumienie ma przyczynić się do rozwoju międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
Zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności. Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków unijnych.
J. Wcisła: "PiS podejmuje się zadania, na które już na... › ponad rok temu › 23.01.2017 | komentarzy 1 |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |