› FIRMY
› ARTYKUŁY

Programy specjalne dla bezrobotnych to fikcja? Tak wynika z kontroli

aktualności ponad rok temu    15.02.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
Programy specjalne dla bezrobotnych to fikcja? Tak wynika z kontroli

Wyniki kontroli w Powiatowych Urzędach Pracy są szokujące. Okazuje się, że w 47 proc., spośród 57 zbadanych przez Najwyższą Izbę Kontroli programów nie było żadnych różnic między specjalnymi, a tradycyjnymi sposobami walki z bezrobociem.

Kontrolą prowadzoną w II iIII kwartale 2015 r. objęto 15 PUP, z czego trzy w województwie warmińsko-mazurskim: Iławie, Olecku i Szczytnie (Elbląg nie został ujęty). Podstawą doboru urzędów do kontroli była liczba realizowanych w latach 2011–2015 programów specjalnych wspierających zaistnienie na rynku pracy.

Według NIK, urzędnicy często pod nazwą programu specjalnego realizowały działania, które dla ich uczestników nie różniły się od standardowych form pomocy i nie pomagały w przezwyciężeniu barier zatrudnieniowych. Takie sytuacje kontrolerzy stwierdzili w 47 proc. spośród 57 zbadanych przez NIK programów.

Oznacza to, że urzędy nie obejmowały wszystkich ich uczestników usługami (np. szkoleniami) lub instrumentami rynku pracy (np. dofinansowaniem działalności). Wielu bezrobotnym nie zaoferowano również odpowiedniego do ich potrzeb specyficznego elementu wspierającego zatrudnienie (np. zakup rowerów, laptopów, odzieży ochronnej, wsparcie terapeutyczne). A to właśnie jednoczesne zastosowanie wszystkich tych trzech rodzajów wsparcia jest warunkiem uznania programu za program specjalny.

Wskazywało to w sposób pośredni, że działania te nie były programami specjalnymi, ale jedną z form pozyskania dodatkowych środków finansowych przez powiatowe urzędy pracy. Ponadto kontrola ujawniła, że już samo przygotowanie programów specjalnych miało liczne wady. W przypadku 18 badanych programów specjalnych urzędy pracy nie zawsze rzetelnie analizowały lokalny rynek pracy. Często opierały się wyłącznie na danych statystycznych.

Jednak najgorsze wyniki przyniosła kontrola trwałości zatrudnienia uczestników programów specjalnych w dłuższym okresie czasu. Kontrolerzy NIK ustalili, że w przypadku 75 proc. programów, trwałość ta nie została osiągnięta na poziomie zakładanym pierwotnie przez urząd. Związane to było m.in. z tym, że praktycznie we wszystkich urzędach programy obejmowały instrumenty w postaci stażu czy prac interwencyjnych, które wprost nie przekładały się na znalezienie pracy po zakończeniu udziału w programie specjalnym.

Jaka zatem jest idea programów specjalnych? Jest to połączenie kilku form wsparcia, która przeznaczona jest dla konkretnej grupy osób, wymagającej specyficznej pomocy. Może to być m.in. wzmocnienie motywacji, podniesienie samooceny lub wiary we własne możliwości, które skutecznie ograniczają wejście bezrobotnych na rynek pracy.

Mówiąc wprost, programy specjalne powinny być wzbogacone o specyficzny element (finansowy lub niefinansowy) zmniejszający lub likwidujący problemy towarzyszące osobom bezrobotnym, poszukującym pracy. Element ten może przybierać różnorakie formy, które nie są wprost określone. Mogą być to również terapie grupowe, wizyta u kosmetyczki, zakup wyposażenia ułatwiającego pracę (np. laptop, rower itp.).

Pełny raport przedstawiający ten problem można sprawdzić na stronie Najwyższej Izby Kontroli.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 3
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 4
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ asiulka
ponad rok temu ocena: 50%  6
Teraz do PUP doszły jeszcze agencje pracy , które współpracują z Urzędem . PUP wysyła bezrobotnych do agencji pracy. Ta robi jakieś dziwne spotkania z osobami bezrobotnymi. Proponują im dziadoską pracę ( na dziwnych śmieciowych umowach której nikt nie chce) która od kilku miesięcy figuruje na publicznych ofertach PUP. Ci wszyscy urzędnicy , kursanci pieniądze dostają , A ja jestem SŁUPEM , który ma wypełnić liczbę uczestników. Ja z tego nie dostaje absolutnie nic, tylko zmarnowany czas.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sxaaa
ponad rok temu ocena: 71%  5
I CO NA TO RADEJOWA, KTÓRA PIERDZI W STOŁEK JUŻ TYLE LAT??????
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 82%  4
A czego sie spodziewali? Cały PUP to fikcja do rozwiązania.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hramaszyk
ponad rok temu ocena: 75%  3
Odkryli Amerykę po tym jak na tą fikcję przez dwadzieścia kilka lat poszły miliardy złotych!
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elbląski PUP to fikcja.
ponad rok temu ocena: 82%  2
Jak w temacie.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bartoszz
ponad rok temu ocena: 86%  1
Ameryki nue odkryli dlatego takie instytucje to jest Zwykła Wielka Ściema. Nic nie robią oprócz jedzenia ciasta i picia kawki. Przyjść do nich o pomoc to potraktują ciebie jak zdechłego psa. Pozdrawiam panie z pokoju na piętrze.
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.