› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Przedsiębiorco od soboty pełna rejestracja firmy w jednym miejscu

aktualności ponad rok temu    15.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Prowadzisz działalność gospodarczą a może dopiero zamierzasz ją rozpocząć? Bardzo dobrze się składa bo teraz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej będzie jeszcze prostsze. Składając wniosek o rejestrację firmy- w każdym urzędzie miasta lub gminy, automatycznie zarejestrujesz się również w ZUS.

20 maja wchodzą bowiem w życie przepisy ułatwiające zarejestrowanie firmy w ramach „jednego okienka”. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy nowy przedsiębiorca musiał w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym terminie zgłaszał się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny – do ubezpieczenia zdrowotnego. Po zmianach załatwi to w urzędzie miasta lub gminy, gdzie składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To znaczy, że odwiedzi o jeden urząd mniej.

W urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłosimy się do ubezpieczeń. Będziemy mogli również zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych (np. zmianie adresu), a także wyrejestrować siebie i członków rodziny z ubezpieczenia. W urzędzie przedsiębiorca złoży formularze ZUS takie jak: ZUA, ZZA, ZCNA, ZIUA i ZWUA.

Nie unikniemy jednak wizyty w ZUS jeśli będziemy chcieli zmienić dane dotyczące tytułów do ubezpieczeń i terminów ich powstania, a także rodzajów ubezpieczeń, zgłosić pracowników, zleceniobiorców lub współpracowników.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają płatny podpis elektroniczny lub darmowy profil zaufany ePUAP wszelkie czynności rejestrujące firmę jak również przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do ZUS dokonają online.

Monika Górecka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.