› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Przekop Mierzei. RDOŚ w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie

aktualności 6 miesięcy temu    14.11.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Przekop Mierzei. RDOŚ w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Wcześniej wystąpiła do pięciu organów o wydanie opinii i uzgodnień w sprawie realizacji tej inwestycji. Odbyły się już także konsultacje społeczne. Obecnie inwestor, czyli Urząd Morski czeka na wydanie wyżej wymienionej decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu będzie mógł złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a następnie wniosek o wydanie decyzji w przedmiocie zezwolenia na budowę nowej drogi wodnej.

Zgodnie z prawem do 27 listopada 2018 r. strony postępowania mają czas, aby zapoznać się z dokumentacją. Po tym terminie RDOŚ w Olsztynie wyda decyzję kończącą postępowanie w tej sprawie.

RDOŚ w Olsztynie wystąpiła do pięciu organów o wydanie opinii bądź uzgodnień w sprawie realizacji inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej. Są to: Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny w Gdyni oraz Państwowy Graniczny Isnpektorat Sanitarny w Elblągu.

Organy te swoje opinie i uzgodnienia już przedłożyły

– poinformowała nas rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. 

Dwukrotnie odbyły się już także konsultacje społeczne. W trakcie tych ostatnich, które zakończyły się 3 listopada, aż 8 podmiotów zgłosiło swoje uwagi i zastrzeżenia, których wpłynęło łącznie kilkadziesiąt.

Wśród podmiotów zgłaszających uwagi są: Zarząd Województwa Pomorskiego, burmistrz miasta Krynica Morska, Stowarzyszenie Eko-Unia oraz 5 innych osób fizycznych lub firm

– powiedziała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. 

Wczoraj, 13 listopada, media ogólnopolskie obiegła informacja, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku Danuta Makowska straciła stanowisko, a podstawą jej zwolnienia były krytyczne uwagi w sprawie planu przekopu Mierzei Wiślanej. 

Jeszcze w czerwcu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku miała kilkanaście krytycznych uwag do przekopu Mierzei Wiślanej. W dwa tygodnie po wydaniu negatywnej opinii odwołano dyrektorkę tej podległej rządowi instytucji. Pod koniec października nowy dyrektor nie miał już żadnych zastrzeżeń i podpisał się pod opinią, która praktycznie daje inwestycji zielone światło 

– obwieścilo wczoraj Radio Zet.  

Negatywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku sprawiła, że dyrekcja z Olsztyna nie mogła wydać oczekiwanej przez rząd, pozytywnej decyzji środowiskowej dla przekopu. Dlatego konieczne stało się zawnioskowanie do Urzędu Morskiego w Gdyni o uzupełnienie raportu, a co za tym idzie - przeprowadzenie drugich konsultacji społecznych. Tymczasem 13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią w sprawie przekopu

– zauważyli dziennikarze tej stacji radiowej. 

Co prawda politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniali, że budowa nowego szlaku wodnego rozpocznie się w tym roku, jednakże nie wydaje się to już realne. Termin zakończenia inwestycji określono na 2022 rok. Koszty są szacowane na 1 mld zł i będą w całości sfinansowane ze środków państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Jego szerokość ma oscylować od 60 do 100 m. Kanał ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. W ramach inwestycji zostanie zbudowana śluza, wrota sztormowe, dwa zwodzone mosty, infrastruktura nabrzeża, obiekty przejścia granicznego i stanowiska postojowe dla jednostek pływających. 

Kanał żeglugowy ma powstać nieopodal historycznej miejscowości Nowy Świat (pomiędzy Skowronkami a Przebrnem, gmina Sztutowo). W tym właśnie miejscu w dniu 16 października bieżącego roku odbyła się symboliczna uroczystość inaugurująca rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ polak
6 miesięcy temu 4
PO-wscy faszyści i rusofile targowica szkodzą Polsce tepić zdrajców!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hmmm
6 miesięcy temu ocena: 0%  3
a co do rzeczy ma olsztyn? przecież mierzeja to pomorskie
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GRT
6 miesięcy temu ocena: 100% 2
Ale port w Elblągu jest w woj. warmińsko-mazurskim.
~ Mayk
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Budować a nie dyskutować.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.