› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przekop Mierzei ruszy w 2018 roku?

ponad rok temu    23.02.2016
Maciej Markowski
komentarzy 5 ocen 4 / 100%
A A A
Przekop Mierzei ruszy w 2018 roku? fot. tvn24.pl

Tak wynika z ustaleń sejmowej Komisji, która obradowała podczas wyjazdowego posiedzenia w Trójmieście – w Urzędzie Morskim w Gdyni. Nie zabrakło na niej oficjeli z Elbląga, m.in. Prezydenta Elbląga Witold Wróblewskiego czy dyrektora Portu Morskiego w Elblągu Arkadiusza Zglińskiego. W rozmowach udział wzięli także: minister Marek Gróbarczyk, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, posłowie Jerzy Wilk i Andrzej Kobylarz oraz senator Jerzy Wcisła. Koszt całej inwestycji ma wynieść nieco ponad 650 milionów złotych (wcześniej szacowano około 800 mln) i zostać otwarty gdzieś w okolicach 2021-2022 roku.

Najważniejszą sprawą, która musi zostać uregulowana, jest załatwienie kwestii formalnych dotyczących projektu kanału żeglugowego, który ma połączyć Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, a już 8 marca odbędzie się kluczowe dla dalszych poczynań spotkanie z unijnymi przedstawicielami. Jeśli strony dojdą do zgody, to już niedługo ruszą wstępne prace przy budowie kanału.

Najistotniejszą kwestią do rozwiązania jest ochrona środowiska. Żeby uzyskać niezbędne pozwolenia musi zostać sporządzony i zaakceptowany raport dotyczący oddziaływania na środowisko, raport samego projektu oraz studium jego wykonalności. Jak mówił Marek Gróbarczyk: „Samo wykonanie przekopu nie będzie nastręczało wielu trudności. Można powiedzieć, że cały proces jest uzależniony od tej pierwszej części”. Proces akceptacji części dokumentacyjnej może potrwać nawet 2 lata, ale minister wyraził nadzieję na szybsze załatwienie tych formalności – może uda się skrócić go do 12 miesięcy.

Problemem w latach wcześniejszych – i poprzedniego rządu, jak podkreślał Marek Gróbarczyk – był brak wybranej lokalizacji dla przekopu. Obecnemu zespołowi udało się taką lokalizację wyznaczyć i w założeniu ma to być Nowy Świat. Statki miałyby zatem przepływać kanałem pomiędzy Krynicą Morską a Kątami Rybackimi. Sam kanał ma mieć długość ponad 1 kilometra oraz głębokość 5 metrów. W ramach budowy mają zostać także wybudowane dwa zwodzone mosty.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk mówiła na posiedzeniu o względach bezpieczeństwa oraz finansach. Według wyliczeń koszt budowy przekopu ma się zwrócić do 2045 roku. Anna Stelmaszyk-Świerczyńska – dyrektor ds. technicznych UM w Gdyni – dodawała, że dzięki przekopowi skróci się droga morska z Elbląga do Trójmiasta o przeszło 52 mile morskie, co przyniesie ogromne oszczędności.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to budowa kanału pozwoli na uniezależnienie się elbląskiego portu od Rosji, z którego będzie korzystała wschodnia część naszego kraju. Dorota Arciszewska-Mielewczyk dodawała, że wchodzą tutaj w grę „względy bezpieczeństwa, to co się działo w Rosji, to co się dzieje w Kaliningradzie, więc dla nas to jest priorytet”.

Budowa kanału żeglugowego to oczywiście wielka okazja dla samego Elbląga i jego portu. Przekop pozwoli podnieść poziom przeładunków w porcie do 1,5 miliona ton, a w dalszej perspektywie osiągnąć 3,5 tony (do 2045 roku). To także wpłynie pozytywnie na aspekt ekonomiczny budowy kanału i szybszy zwrot kosztów. Dzięki przekopowi do elbląskiego portu będą mogły wpływać statki o zanurzeniu 4 metrów, długości 100 metrów i szerokości 20 metrów. Roczny koszt utrzymania samego kanału jest szacowany na około 5 milionów złotych.

 Taki i wyższy poziom przeładunków bez budowy kanału jest niemożliwy. Rozmawialiśmy o tym z przewoźnikami z Kaliningradu, którzy dysponują barkami o ładowności powyżej 1,5 tys. ton, ale nie mogą z takim ładunkiem wpłynąć do Elbląga – wyjaśniał Jerzy Wcisła. – Potrzeba inwestycji w port elbląski jest oczywista, dlatego byłem zawiedziony bezrefleksyjnym odrzuceniem moich wniosków. Mniej oczywiste dla wielu są inwestycje w nasze rzeki, szczególnie w Wisłę. My, w ramach Zespołu ds. Rewitalizacji MDW E70, któremu przewodniczyłem dokonaliśmy takich analiz. Budowa kanału zrodzi popyt na przewozy Wisłą w wysokości ok. 1 mln ton rocznie. To duże uzasadnienie dla udrożnienia żeglugi po królowej polskich rzek.

Swoje pozytywne zdanie i wsparcie wyrazili także: Witold Wróblewski, Arkadiusz Zgliński, Jerzy Wilk oraz Andrzej Kobylarz, którzy wspierali interesy Elbląga na posiedzeniu komisji.

Czy rzeczywiście taki plan jest realny? Słyszeliśmy już o wielu planach...

Źródła: różne.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 3
    ZADOWOLONY
  • 4
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 0%  5
Żadni członkowie jakiejkolwiek komisji nie są w stanie uchwalić budowy czegokolwiek. Elblążanie! Spytajcie się p. wicewojewodę S. Sadowskiego, co z inwestycją i ile on na to przeznaczy, by unijne finanse pozyskać. Centralny Minister ni słowem dziś nie mówił o takowej inwestycji. Cie Florek... .
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 60%  4
Przecież opracowania już były i znowu za tą samą prace darmozjady wezmą kasę celowo przeciągają czas inwestycji bo temat to dojna krowa ile można robić opracowań na ten sam temat zjazdy sympozja zrcir i kasa to złodziejski kraj ile już przeżarli społecznych pieniędzy a to zaby a to inne gówna i klepią temat ile jeszcze lat?? były opracowania i co zalew się zmienił nowe zaby przypłynęły??zobaczcie ile przeprowadzono dyskusji i debat nagle tamte nie ważne?złodzieje i nic więc ej
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ N
ponad rok temu ocena: 50%  3
Czyli już wiadomo że PiS po raz kolejny nie wywiąże się z obietnicy wyborczej w sprawie przekopu mierzei, ponieważ w 2018 roku będzie się zbliżać koniec kadencji rządu PiS.
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 43%  2
Niestety mimo, że jestem za przekopem to w niego nie wierzę! Obietnice PIS rozłożą budżet Państwa już w przyszłym roku, a nowe władze kraju zarzucą projekt jako nieekonomiczny!:( Jeszcze jedna uwaga, Redakcjo na zdjęciu to nie Mierzeja;)
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marynarz słodkich wód
ponad rok temu ocena: 67%  1
Rozbudowa terminali , pogłębienie toru wodnego i wejścia do portu , budowa obrotnicy dla statków , remont mostu w Nowakowie te zadania nie dostały finansowania rządu . W takim razie co to za gadka o przekopie . Obiecanki .
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.