› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Przelew międzynarodowy – skróty i nazwy – przewodnik

aktualności ponad rok temu    21.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Przelew międzynarodowy – skróty i nazwy – przewodnik

Przelewy zagraniczne to transakcje, z wykonywaniem których wiążą się ważne terminy takie jak BIC czy spread. Znając je, stajesz się bardziej świadomym konsumentem, dobrze zorientowanym w każdym etapie bankowych procedur. Sprawdź najistotniejsze skróty i nazwy.

SEPA

SEPA to przelewy transgraniczne pozwalające przesyłać środki do państw członkowskich UE i do innych wybranych krajów uwzględniających operacje tego rodzaju. Do istotnych atutów przekazów SEPA należą powszechność i dostępność. Nadawcy mają możliwość wykonania ich  w dowolnym banku – w stacjonarnej placówce albo za pośrednictwem strony internetowej konkretnej instytucji finansowej.  Pieniądze trafiają do odbiorcy maksymalnie po upływie 3 dni od daty nadania. Koszty zlecenia obsługi przelewu SEPA są dość niskie, wynoszą około 5 złotych. Przekaz należy trzeba wykonać w określonej walucie, w euro.

SWIFT

Przelewy typu SWIFT można zlecić w dowolnej walucie i zaadresować do wybranego kraju na świecie. Koszt realizacji transakcji tego typu składa się z prowizji i spreadu wynoszącego niekiedy kilkanaście procent w porównaniu do rynkowego kursu waluty. Opłaty wiążące się z przesłaniem środków nierzadko bywają bardzo wysokie. Trzeba przy tym pamiętać, że koszty operacyjne zależą od przelewanej kwoty. Zlecając przekaz nawet na niewielkie sumy nadawca zostanie zobowiązany do pokrycia minimalnej opłaty wynoszącej od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli zamierzamy wysłać większą kwotę, koszt operacji wynosi nawet kilkaset złotych. Alternatywą dla bankowych przekazów są tanie przelewy międzynarodowe. Zlecisz je wygodnie na stronie https://www.easysend.pl.

BIC (SWIFT CODE)

Kolejnym terminem, z jakim spotykasz się zlecając przelewy za granicę, jest BIC. To międzynarodowy numer służący do identyfikacji banku. Kod BIC, nazywany też SWIFT CODE, nadaje organizacja SWIFT. Składa się on z ośmiu lub jedenastu znaków alfanumerycznych, czyli liter i cyfr. Kod BIC jest niezbędny, jeśli planujemy zlecić przelewy zagraniczne w obcej walucie.

IBAN

IBAN jest międzynarodowym formatem zapisywania i identyfikacji rachunków bankowych. Na numer konta w wyżej wspomnianym formacie składa się dwuliterowy kodu kraju i dwie cyfry sprawdzające numeru rachunku (do 30 cyfr) w międzynarodowym formacie. W przypadku zlecania przelewu międzynarodowego (SEPA, SWIFT) numery IBAN adresata oraz nadawcy koniecznie muszą zostać podane.

Spread

Spread jest kwotową albo procentową różnicą między kursem kupna i sprzedaży waluty. Kurs, po jakim bank sprzedaje walutę, zawsze okazuje się wyższy niż kurs kupna. Spread zapewnia zatem zysk dla kantorów i innych instytucji finansowych.

Opcja kosztowa

Opcja kosztowa to sposób podziału kosztów w przypadku przelewów zagranicznych. Rozróżniamy trzy opcje kosztowe. Pierwszą z nich jest OUR. Wówczas wszystkie koszty przelewu pokrywa nadawca. Druga opcja to  BEN. Wtedy wszystkie koszty przelewu pokrywa adresat. W przypadku opcji SHA nadawca przelewu pokrywa tylko koszty naliczone przez jego bank, a adresat ponosi koszty swojego banku i banków pośredniczących

 

Najważniejsze terminy związane z wykonywaniem przelewów zagranicznych to SEPA, SWIFT, spread, IBAN i BIC. Znając ich definicje zlecanie międzynarodowych przekazów środków nie zaskakuje niezrozumiałymi pojęciami. Samo wykonywanie transakcji okazuje się znacznie łatwiejsze.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.