› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przelewy walutowe w pigułce

aktualności ponad rok temu    23.08.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Przelewy walutowe w pigułce

Oferta przelewów walutowych – krajowych i zagranicznych – różni się w zależności od podmiotu, który świadczy taką usługę. Warto sprawdzić propozycję kantorów internetowych - część z nich umożliwia zlecanie przelewów. Na co zwracać uwagę?

Darmowych, błyskawicznych przelewów walutowych wciąż nie można zaliczyć do rynkowych standardów. Silnym impulsem do zmian są kantory internetowe – część z nich oferuje korzystne stawki na przelewy krajowe i zagraniczne. Pamiętaj jednak, że aby świadczyć takie usługi, kantor powinien mieć licencję krajowej instytucji płatniczej, wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jest ona istotna także z punktu widzenia bezpieczeństwa transakcji – kantor internetowy ze statusem krajowej instytucji płatniczej musi spełnić szereg wymagań, jest też zobowiązany do regularnego raportowania do KNF. Licencję krajowej instytucji płatniczej (jako jeden z 7 kantorów internetowych w Polsce) ma Rkantor.com, kantor internetowy z branży fin-tech założony przez Raiffeisen Polbank. Z tego kantoru za darmo zlecisz przelew walutowy i w PLN do 14. największych polskich banków (w tym mBanku). Bardzo atrakcyjne są też stawki na przelewy zagraniczne do 245 miejsc na świecie, które są stałe niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty i wynoszą:

  • 1 EUR za przelew w EUR
  • 3 USD za przelew w USD
  • 2 GBP za przelew w GBP
  • 3 CHF za przelew w CHF

Rodzaje przelewów walutowych

W modelu SHA, który jest najczęściej stosowany, kosztami przelewu walutowego są obciążane obie strony transakcji. Dzięki ich współdzieleniu, przelewy w modelu SHA są od strony finansowej najkorzystniejsze. Takie przelewy ma w swojej ofercie kantor internetowy Rkantor.com. W ramach Unii Europejskiej do przekazywania euro używany jest system SEPA – Single Euro Payments Area. Jego wprowadzenie znacznie przyspieszyło przelewy międzynarodowe oraz znacznie obniżyło ich koszty. Także i w tym przypadku kosztami są obciążane obie strony. W modelu OUR nadawca ponosi wszystkie koszty transakcji. Jest to zdecydowanie najdroższy model, czasami przelew jest droższy o kilkaset procent w porównaniu do modelu SHA. Z kolei w modelu BEN, który jest bardzo podobny do OUR także nadawca pokrywa koszty, z tym, że do odbiorcy przelewana jest kwota pomniejszona o nie właśnie. Klienci nie zawsze są świadomi w jakim modelu będzie wykonany dany przelew walutowy, stąd też warto to ustalić przed wykonaniem operacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.