› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Przeniosą obelisk ofiarom Sprawy Elbląskiej, bo inwestor chce kupić działkę

aktualności 10 miesięcy temu    5.07.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Obelisk upamiętniający ofiary Sprawy Elbląskiej zostanie przeniesiony. Działka na której stoi będzie wystawiona na sprzedaż. Tak zdecydowali radni. O tym nie poinformowano ostatniego żyjącego świadka tragicznych wydarzeń. Dowiedział się od naszej redakcji.

Działką u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała zainteresował się inwestor. Radni zdecydowali, że będzie wystawiona na sprzedaż. Szacunkowa wartość terenu wynosi ponad milion zł. Jest on przeznaczony na działalność usługową, m.in. hotelarską, rozrywkową lub edukacyjną.

Problem w tym, że na tej działce stoi obelisk upamiętniający ofiary Sprawy Elbląskiej. Jak wyjaśniał podczas sesji Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Geodezji, gdy dojdzie do sprzedaży pomnik będzie przeniesiony na pobliski teren miasteczka rowerowego. Znajdzie się on dokładnie naprzeciw środka hali turbinowej, w której doszło do pożaru dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku.

Przypomnijmy, że bezpieka bezpodstawnie aresztowała pod zarzutem podpalenia ponad dwieście osób, kilkadziesiąt z nich otrzymało wyroki wieloletniego więzienia, a pięć kary śmierci, na całe szczęście niewykonane (Źródło: „Pożar i szpiedzy”). Ze skazanych w procesie głównym żyje tylko Józef Olejniczak. Zapytaliśmy go o opinię w tej sprawie.

Nic nie wiem na ten temat, nikt mnie nie powiadomił

- powiedział Elbląg.Net. Zapewniał on, że nie jest przeciwny zmianom. Dodaje, że jeśli zdrowie mu pozwoli będzie uczestniczył w uroczystościach poświęconych rocznicy wybuchu pożaru 17 lipca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ AKCJA T4
10 miesięcy temu 1
Bezpieka!Czyli starzy kodoraści i ich pomiot!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.