› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przeprowadzanie rozmów coachingowych w praktyce

aktualności 5 miesięcy temu    13.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Przeprowadzanie rozmów coachingowych w praktyce

Rozmowa coachingowa to metoda, która pomaga w codziennym rozwoju pracowników i osób zarządzających. W jaki sposób ją przeprowadzić, aby przyniosła spodziewane efekty? Podpowiadamy.

Rozmowa coachingowa - co to takiego?

Przez pojęcie rozmowy coachingowej rozumie się takie pokierowanie dyskusji z pracownikiem, aby ten znalazł rozwiązanie swojej trudności samodzielnie. Innymi słowy, rozmowa coachingowa jest przeciwwagą dla mikrozarządzania, które odbiera inicjatywę i odpowiedzialność pracowników za swoje działania, a dłuższej perspektywie może być przyczyną niezadowolenia zespołu czy obniżenia jego efektywności. Podstawą rozmowy coachingowej jest więc przeświadczenie, że w zdecydowanej większości przypadków członek zespołu jest w stanie sam odszukać odpowiedź na kwestię, która go nurtuje. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się między innymi:

 • rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności u pracownika,
 • eliminowanie nawyku przychodzenia po gotowe rozwiązania,
 • niweluje brak inicjatywy pracowników i
 • wspiera pracowników w korzystaniu z potencjału, kreatywności,
 • pogłębia relację i zaufania pomiędzy liderem a pracownikiem,
 • wzmacnia środowisko rozwojowe,
 • zachęca do proaktywnego działania.

Jak wygląda rozmowa coachingowa?

Specyfika tego typu rozmowy wymaga, aby pracownicy byli wcześniej uprzedzeni o tym, że lider będzie ją stosował w kontaktach 1 na 1. W ten sposób nie ma mowy o braku zrozumienia przebiegu spotkania, gdyż wbrew pozorom może to być duża zmiana w komunikacji w firmie. Przebieg rozmowy natomiast powinien być uzależniony od jej tematu, którym może być konflikt, nowe wyzwanie lub niepowodzenie. Naczelną zasadą jest zadawanie otwartych pytań i posługiwanie się parafrazą, co pomaga uściślić komunikację i upewnić się, że menedżer doskonale rozumie pracownika.

Pytania, które warto zadać

W przypadku konfliktu kluczowe są pytania na temat oczekiwań pracownika oraz dotyczące jego faktycznego wpływu na sytuację. Warto również zadawać pytania dotyczące pomysłu pracownika na rozwiązanie konfliktu, ważne jednak, aby w razie możliwości przeprowadzić podobną rozmowę z drugą stroną konfliktu. Jeśli mówimy o wyzwaniu i trudnościach, które się z tym wiążą, to zadaniem menedżera będzie zadawać pytania dotyczące podobnych sytuacji i okoliczności, w których pracownik sobie poradził mimo trudności. Sensem rozmowy będzie sięgnięcie do zasobów pracownika i jego kreatywności. Pozwoli to przede wszystkim rozbroić opór i obawy, które się pojawiły.

Gdy rozmowa będzie dotyczyć błędów i niepowodzeń, to podstawą będzie zapewnienie, że błędy w życiu zawodowym są czymś normalnym i dzięki nim pracownik może się rozwijać. Warto wzmocnić tę postawę poprzez pytania dotyczące nauki, która płynie z porażek. Istotne, aby menedżer nie sugerował odpowiedzi poprzez pytania zamknięte - to pracownik ma je wyartykułować i uwierzyć, że może sobie poradzić z danym tematem.

Rozmowa coachingowa to ważny element nowoczesnej kultury organizacyjnej, która wspiera rozwój pracowników. W Impact pomagamy organizacjom zmieniać się, aby poziom zaufania i komunikacji był na tyle wysoki, aby rozmowy tego typu były przeprowadzane regularnie i z poszanowaniem każdej ze stron.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.