› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przetarg na przekop Mierzei Wiślanej zostanie rozstrzygnięty do 12 lipca. Przypominamy listę ofert

aktualności 11 miesięcy temu    6.07.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Przetarg na przekop Mierzei Wiślanej zostanie rozstrzygnięty do 12 lipca. Przypominamy listę ofert fot. Wizualizacja MGWiŻŚ

W miniony piątek (5 lipca 2019 r.) w Katowicach minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że przetarg na przekop Mierzei Wiślanej zostanie rozstrzygnięty za tydzień, a więc do 12 lipca. Wtedy wybrany zostanie wykonawca tej dużej inwestycji. Oferty cenowe zaproponowane przez inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł.

Powyższa informacja pokrywa się z zapowiedzią ministra złożoną w czerwcu w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej. Marek Gróbarczyk mówił wówczas, że w lipcu zostanie wskazany wykonawca budowy, a na przełomie września i października ma być podpisana z nim umowa i rozpocznie się fizyczna budowa.

Przypominamy, że 22 maja bieżącego roku w Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie ofert w przetargu na budowę pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. Wpłynęło ich 7 ale jedna z nich, nie będzie brana pod uwagę. Tureckie przedsiębiorstwo Kolin Insaat Turizm Sanayi VE TIC złożyło tzw. ofertę testową, wpisując kwotę 1 zł. Urząd Morski w Gdyni wyjaśnił, że propozycja nie stanowi jednak oferty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Ważne oferty złożyło sześć przedsiębiorstw:

 • konsorcjum firm NV Besix SA (Belgia) oraz NDI S.A. i NDI Spółka z o.o. (Polska) – 992 mln 271 tys. zł
 • konsorcjum firm Budimex S.A. (Polska, lider) oraz Ferrovial Agroman S.A. (Hiszpania) – 992 mln 529 tys. zł
 • China Harbour Engineering Company (Chiny) – 1 mld 71 mln 809 tys. zł
 • Energopol Szczecin SA – 1 mld 87 mln 912 tys. zł
 • Sinohydro Corporation Limited (Chiny) – 1 mld 105 mln 886 tys. zł
 • konsorcjum firm Polbud-Pomorze Sp. z o.o. (Polska), CRCC Harbour & Channel Engineering Bureau Group Co., Ltd (Chiny) oraz China Railway 14th Bureau Group Co. Ltd (Chiny) – 1 mld 448 mln 939 tys. zł.

Przetarg na wykonanie kanału nie obejmuje całości budowy drogiwodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego postępowania to:

 • budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej,
 • budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego,
 • budowa sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. 

Ponadto ma powstać punkt widokowy. Wybudowany zostanie również most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Pogłębiony zostanie tor wodny. Tych elementów nie objemuje natomiast wyżej wspomniane postępowanie przetargowe.

Przypomnijmy, że 15 lutego w godzinach rannych wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności Około godziny 11.00 tego samego dnia ruszyła wycinka drzew pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską, tuż za miejscowością Skowronki. Zakończyła się ona 20 lutego 2019 r. o godzinie 9.00. Prace trwały 5 dni i objęly obszar 25 hektarów (pas o długości 1,2 km i szerokości 200 m). 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa kanału na Mierzei Wiślanej zakończy się w 2022 r.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ apolityczny
10 miesięcy temu 3
To temat na wybory. Zobaczcie, że przed wyborami na plażę wjedzie koparka.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MALINA
10 miesięcy temu ocena: 71%  2
Będą wypasione jachty pływać za Państwową KASĘ.Głupota, to jest na złość ruskim a nie inwestycja.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stefan Rembelski
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Eksperci Ministerstwa Gospodarki Morskiej przewidują, że ruch jednostek morskich z i do Elbląga będzie śladowy - może kilka jednostek w roku, stąd propozycja by w Nowakowie wybudować na rzece Elbląg most obrotowy jako tanie połowiczne rozwiązanie problemu drożności żeglugi. Premier Morawiecki z dumą ogłosił program budowy mostów i w pierwszej wersji przewidywany był most stały z pieniędzy rządowych. Rolą posłów PiS z Elbląga było dopilnowanie realizacji tej deklaracji premiera na poziomie ministerialnym ale tego nie zrobili bo ich siła jest żadna - sprawdzają się tylko w skutecznym załatwianiu posad najbliższej rodzinie politycznej. Zatem cały ten projekt przekopu jest mało poważny za bardzo poważne pieniądze bo w sumie to będzie około 2 mld złotych z prowizorką mostu na rzece Elbląg, który jest bardzo potrzebny dla regiony niezależnie czy przekop powstanie czy nie. Gdyby ruch na drodze wodnej był rzędu kilku jednostek dziennie to ruch samochodowy do Nowakowa byłby nie możliwy,
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.