› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Przyszłość branży maszynowej – jakie są możliwości?

aktualności 8 miesięcy temu    10.09.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przyszłość branży maszynowej – jakie są możliwości?

Obecnie dzięki prężnie rozwijającym się nowym technologiom, a także intensyfikacji wdrożeń z zakresu Przemysłu 4.0 branża maszynowa przeżywa rozkwit. Automatyzacja, digitalizacja, a także integracja procesów wpłynęły na zwiększenie efektywności i produktywności wielu zakładów przemysłowych. Pomimo, że koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej stosunkowo od niedawna jest realizowana, już pojawiają się sygnały o kolejnej, która ma całkowicie odmienić pracę pomiędzy maszynami i ludźmi, a także funkcjonowanie przemysłu.

Odkrycie maszyny parowej, żarówki czy telefonu – tych kilka wynalazków na dobre zmieniło oblicze nie tylko przemysłu, ale i codziennego życia. Efekty pierwszej rewolucji przemysłowej, polegającej na wyposażeniu fabryk i manufaktur w maszyny można było wówczas dostrzec na każdym kroku. Wielki rozmach skłonił wizjonerów do kolejnych zmian, które rozegrały się podczas drugiej rewolucji, a ta zaowocowała wynalezieniem elektryczności, całkowicie zmieniającej rzeczywistość. Świat zmienił się w niewyobrażalny sposób, by po kilkudziesięciu latach przywitać czwartą rewolucję. W centrum jej zainteresowania znalazły się automatyzacja i cyfryzacja.

Głównym celem Przemysłu 4.0 jest integracja ludzi, maszyn oraz poszczególnych procesów. Wdrożenie tej idei pozwala na wprowadzenie inteligentnych systemów produkcyjnych, które poza własną autonomią będą posiadały możliwość samokonfiguracji, samokontroli czy nawet samodzielnego naprawiania. Wciąż rosnące potrzeby klientów, którzy oczekują zróżnicowanej oferty, a w tym podążanie organizacji za nowymi trendami technologicznymi, wymagają zwiększenia wydajności produkcji.

Ciągły postęp technologiczny postawił przed producentami kolejne wyzwania w zakresie zróżnicowanej produkcji niskoseryjnej „just in time”. W celu zapewnienia takiej produkcji klienci coraz częściej decydują się na integrację wielu procesów wytwórczych w jeden zautomatyzowany system. Właśnie w tym kierunku zmierza obecnie branża przemysłowa – kluczowe jest, aby wszystkie procesy zostały ze sobą zintegrowane w inteligentnej fabryce.

Prima Power od wielu lat wdraża do swoich działań założenia z zakresu Przemysłu 4.0. Aktualne wytyczne, którymi będziemy kierować się w najbliższej przyszłości zakładają: inteligentne maszyny i fabryki, które są wyposażone w systemy zbierające dane w czasie rzeczywistym. Kolejnymi elementami są inteligentne oprogramowanie, zdalna diagnostyka i konserwacja maszyn, czyli analiza wyników produkcji, monitorowanie stanu i statusu maszyn – dodaje Adam Szwejkowski, specjalista ds. maszyn laserowych w Prima Power Central Europe.

Eksperci coraz otwarciej przyznają, że dążymy do zespolenia świata fizycznego z wirtualnym, w taki sposób by w znacznym stopniu usprawnić działanie tego pierwszego. Taki poziom zaawansowania technologicznego wymaga od przedsiębiorców nie tylko budżetu, ale i implementacji fundamentalnych zmian w zarządzaniu. Wartym uwagi jest fakt, że pomimo wejścia koncepcji Przemysłu 4.0 niemal kilka lata temu, eksperci już zaczynają mówić o kolejnej rewolucji, która ma zmienić fabryki nie do poznania.

Siłą napędową Przemysłu 5.0 mają być zatem technologie kognitywne, umożliwiające urządzeniom, w tym maszynom wykonywanie zadań, za które dotychczas odpowiadali wyłącznie ludzie. Przekłada się to m.in. w zakresie rozpoznawania obrazów i interpretowania mowy. Dzięki nowym technologiom kognitywnym inteligentne roboty mają być wsparciem dla pracy ludzkiej, będąc z nimi w całkowitej harmonii – ma to się odbywać nie tylko w wielkich zakładach produkcyjnych, ale i tych mniejszych. Efektem takiej współpracy – ludzi z co-botami ma być szeroko rozumiana automatyzacja. Nie wpłynie ona jednak w żaden sposób na zwiększenie bezrobocia – wręcz przeciwnie.

Roboty mają przejąć żmudne powtarzalne czynności, do tej pory wykonywane przez pracowników, a ci z kolei zajmą się zadaniami kreatywnymi, wymagającymi krytycznego myślenia i przewidywania. Wówczas takie podzielenie pracy ma sprawić, że wykonywanie zadań ma być niezwykle sprawne i proste. A to wszystko dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, klarownym interfejsom oraz systemom ręcznej kontroli, która ułatwi naukę robotów w zakresie poszczególnych czynności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.