› FIRMY
› ARTYKUŁY

Radny kontra prezydent. Poszło o sprawę przyszłości elbląskiego portu

aktualności ponad rok temu    8.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Radny kontra prezydent. Poszło o sprawę przyszłości elbląskiego portu fot. elblag.net/archiwum

Najpierw radny Rafał Traks pytał publicznie prezydenta Elbląga o działania dotyczące przyszłości portu w Elblągu w kontekście trwającej inwestycji przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Następnie, prezydent Witold Wróblewski odniósł się do wystąpienia radnego miejskiego na konferencji prasowej.

Prezydent w szczególności podniósł kwestię braku zainteresowania przez radnego Traksa tematem Portu wtedy, kiedy ten temat jest poruszany, zarówno na komisjach Rady Miasta, jak i na konferencjach.

- Odnosząc się do kwestii, które podnosi rady Traks, chcę zaznaczyć, że Pan radny nie wie co dzieje się w Porcie. Nie wie, bo się tym tematem nie interesuje. Gdyby wyraził zainteresowanie, to by wiedział, co miasto planuje w sprawie budowy kanału żeglugowego i na jakim etapie są rozmowy z ministrem Gróbarczykiem – wskazywał prezydent. – Pan Traks nie jest radnym pierwszy raz. Gdyby był we właściwych gremiach, np. na komisjach Rady z pewnością by wiedział. Jak informuje prezydent, na czterech komisjach: z kwietnia 2019, z maja i października 2020 i kwietnia 2021 roku, poruszany był temat Portu.

Prezydent dodał, że radny nie brał w nich udziału.

- Poza komisjami były też konferencje po spotkaniach z ministrem Gróbarczykiem, gdzie mówiliśmy o wspólnych działaniach w związku z budową kanału żeglugowego. Pan radny Traks nie składał też żadnej interpelacji w sprawie portu – podkreślił Wróblewski.

Prezydent przypomniał również, że przez port już przechodzą ładunki na budowę kanału żeglugowego, jest to kamień techniczny. Miasto liczy też na ruch pasażerski, który zacznie się wraz z otwarciem kanału. Budynki do obsługi tego ruchu zostały wybudowane jeszcze z wykorzystaniem środków przedakcesyjnych, obecnie użytkuje je Urząd Celny.

- Mamy też następne tereny dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych rozwojem portu, szukamy też inwestorów na Wyspę Spichrzów, chcemy tam otworzyć się na wodę. Sama infrastruktura portu gotowa jest na przeładunki sięgające 1,5 mln ton, a przypomnę, że w szczycie, kiedy w porcie przeładowywane były duże ilości węgla ten obrót rocznie wynosił 700 tys. ton. W uzgodnieniach z mamy już obrotnicę, tor wodny pogłębia ministerstwo. Róbmy swoje, a nie uprawiajmy demagogię – apelował prezydent.

Do konferencji prasowej Witolda Wróblewskiego odniósł się radny Rafał Traks.

- Cieszę się, że pan Prezydent tak szybko odniósł się do mojej interpelacji i nawet zorganizował w tej sprawie konferencję prasową. Znając Witolda Wróblewskiego wiedziałem, że nie przepuści okazji do zaatakowania mnie, zarzucenia braku wiedzy. Liczyłem jednak na to, że poza oskarżeniami pod moim adresem, pojawią się również konkrety związane z rozwojem elbląskiego portu, stanem przygotowań miasta do otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przecież jako mieszkaniec miasta mam prawo to wiedzieć. Cóż… Szkoda, że ta konferencja nie wniosła nic do debaty publicznej i nie poszerzyła wiedzy ani mojej, ani mieszkańców Elbląga – informuje radny. - Panie prezydencie, czy nie lepiej zamiast atakowania mnie, powiedzieć, jakie inwestycje będą realizowane w elbląskim porcie, jaki będzie ich koszt i źródła finansowania? Nie ukrywam, liczyłem, że przedstawi pan konkretne informacje, jak będzie wyglądał Nasz port w 2023 roku. Przekop z pewnością wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego. Pan Prezydent na pewno ma to również na uwadze. Liczyłem więc także na informacje o planowanych przedsięwzięciach związanych z turystyką wodną. Niestety, nic z tego.

Radny dodaje, że przekop zostanie oddany do użytku za około 18 miesięcy. Prace idą zgodnie z harmonogramem.

- Mamy więc bardzo mało czasu, a pan Prezydent dopiero w przyszłym roku chce poinformować o swoich planach inwestycyjnych. Tymczasem procedury przetargowe – od ogłoszenia po wybór oferty - potrafią ciągnąć się miesiącami. Jeszcze dłużej trwa proces ubiegania się o środki unijne. W tej sytuacji proszę nie mieć do mnie pretensji, tylko uspokoić mnie i innych mieszkańców konkretami, przedstawieniem harmonogramu prac – wskazuje radny Traks.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanin
12 miesięcy temu ocena: 0%  1
Wroblewski stary ściemniacz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!najgorszy prezydent w historii Elbląga,tak jak jego koledzy Słonina ,Nowaczyk,Elbląg gdzieś tylko kasa i nic nie robienie
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.