› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Radny pyta prezydenta o modernizację portu w Elblągu

aktualności 10 miesięcy temu    2.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Radny pyta prezydenta o modernizację portu w Elblągu fot. elblag.net/archiwum

Złożyłem do prezydenta miasta interpelację dotyczącą działań związanych z modernizacją portu elbląskiego. W tej sprawie wczoraj zorganizowałem konferencję prasową – informuje radny Rafał Traks.

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną osiągnęła półmetek, prawie gotowy jest obwód wyspy na Zalewie Wiślanej. Podpisana została umowa z wykonawcą modernizacji rzeki Elbląg i rozpoczęły się prace z budową nowego mostu w Nowakowie. Cała inwestycja ma być oddana do użytku w 2023 roku.

- Port w Elblągu ma być głównym beneficjentem przekopu Mierzei Wiślanej. Otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną może pozwolić nam zwiększyć przeładunki z niecałych 90 tysięcy do nawet 3,5 miliona ton rocznie. Prognozy te są oparte przede wszystkim na opracowaniu analizy wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy, wykonanej na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni. Inwestycja ma pozwolić Elblągowi umocnić pozycję jako portu wspierającego Trójmiasto, zwłaszcza w zakresie produktów rolnych i drzewnych. Przekop poprawi też możliwości logistyczne miejscowych zakładów z branży metalowej. Wynik pod kątem przeładunków w porcie w roku 2020 wyniósł 84 500 ton i był niższy w porównaniu z rokiem 2019 o 5 000 ton – mówi radny PiS.

Jak dodaje, port w Elblągu nie stanie się konkurencją dla portów w Gdyni i w Gdańsku. Nie możemy mówić o konkurowaniu z powodu różnicy skali. Możemy natomiast stać się portem feederowym, czyli wspomagającym.

Duże porty skupiają się przede wszystkim na obsłudze kontenerów. Port elbląski może w tym przypadku wspomagać i obsługiwać wszystkie mniejsze jednostki.

Dzięki lepszym warunkom nawigacyjnym, do naszego portu będą mogły zawijać jednostki o większym tonażu i zanurzeniu. Problem jednak w tym, że nie jest on przystosowany do przyjmowania większych jednostek.

- Przekop i pogłębiony tor wodny do Elbląga ma powstać do 2023 roku, ale co dalej? Czy Prezydent Elbląga oraz podległe mu służby prowadzą działania w skali kraju i międzynarodowej do pozyskania inwestorów i przewoźników „zalewowych” oraz prac związanych z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek niż dotychczas. Czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych? – pyta radny Rafał Traks.

Przekonuje, że główne inwestycje powinny polegać na zapewnieniu odpowiednich głębokości na torach dostępowych do portu i w jego granicach. Pogłębienie torów jest częścią budowy kanału co z pozostałymi elementami jak nadbrzeża czy obrotnica dla statków? Należy również wykonać rozbudowę terminali wraz z dostępem do bocznicy kolejowej i budowę nowych nabrzeży przystosowanych do większej ilości statków a co za tym idzie przeładunków.

Zalew Wiślany posiada mariny i porty w Kadynach, Tolkmicku, Fromborku, Krynicy Morskiej Piaskach i Nowej Pasłęce. Wiele z nich zostało w ostatnich latach zmodernizowanych a port elbląski od dawna nie. Kanał Elbląski posiada unikatowy w skali świata system pochylni – zabytek hydrotechniki. Turystycznie Elbląg i okolice stanowią bardzo ciekawy region.

- Jedyne, czego do tej pory brakowało, to bezpośredni dostęp drogą wodną do Naszego portu. Taki właśnie dostęp zostanie zapewniony przez budowany kanał - dodaje radny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.