fot. archiwum Elblag.net
Polacy złożyli już ponad 8 mln 570 tys. rocznych PIT-ów przez internet. Do 2 maja on-line można składać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38. PFR to świetny sposób na szybkie i sprawne rozliczenie się z urzędem skarbowym.
Według stanu na 27 kwietnia 2017 r. (po północy) podatnicy przesłali już 8.570, 846 mln PIT-ów za 2016 r. do urzędu skarbowego przez internet. Chodzi o PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39. To o ponad 960 tys. e-PIT-ów więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej, niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym. Wówczas drogą elektroniczną do 2 maja wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych. Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity, bo przed nami długi weekend, kiedy wielu Polaków rozliczy swój PIT. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przesłać go przez Internet.
W Urzędzie Skarbowym w Olsztynie do dzisiaj złożono przez Internet 75 857 zeznań rocznych za 2016 rok. W ubiegłym roku wpłynęło do urzędu 68 361 e-PIT-ów.
Rosnąca z roku na rok liczba zeznań wysyłanych elektronicznie, to efekt kampanii, ale również licznych udogodnień przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową.
Skorzystaj ze wstępnie wypełnionego PIT
Podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38, mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return). Jest ona dostępna na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Z PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast PFR PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie.
Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). I gotowe, można wysłać. Jak widać, PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że PFR można autoryzować profilem zaufanym ePUAP, kwotą przychodu za 2015 rok lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Oczywiście podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, która również umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Rozlicz się do 2 maja elektronicznie lub w urzędzie skarbowym
Zeznania roczne za 2016 r. w tym roku można składać do 2 maja. Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – tak samo jak w przypadku e-Deklaracji. To dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego. Przejdź do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.
Osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. Z myślą o nich wydłużono godziny pracy w ostatnich dniach kwietnia. 27 i 28 kwietnia warmińsko-mazurskie urzędy skarbowe będą przyjmowały zeznania PIT do godz. 18.00. Także ostatniego dnia, czyli 2 maja 2017 r. urzędy skarbowe będą pełnić dyżur w zakresie obsługi podatników składających zeznanie roczne w godz. 7.15 – 18.00. Przypominamy, że zeznania roczne można także wysłać pocztą. Decyduje data stempla pocztowego.