To będzie jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście w tym roku. Budowa torowiska oraz trakcji tramwajowej w ul. Grota-Roweckiego i 12 Lutego pochłonie 13,5 miliona złotych. Większość środków na ten cel Miasto pozyskało w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a ponadto wyłoniona została już firma, która będzie odpowiedzialna na całe przedsięwzięcie. Jak się okazuje, to jednak nie wszystkie inwestycje w infrastrukturę tramwajową w naszym mieście. Już teraz są plany zakupu nowych tramwajów oraz dokonania remontu zajezdni.
O kontrakt na rozbudowę trakcji tramwajowej w Elblągu walczyło łącznie 9 firm, w tym także zagraniczni kontrahenci. Najkorzystniejszą według urzędników ofertę przedstawiła firma ZUE z Krakowa i to ona będzie odpowiedzialna za inwestycję w ciągu ul. 12 Lutego. Zaproponowana cena wyniosła 10,3 miliona złotych i została najlepiej oceniona jeżeli chodzi o cenę, okres gwarancji, termin wykonania oraz aspekt społeczny. W ramach projektu, który przewiduje budowę nowego torowiska o długości ok. 1 km, zostaną także wykonane m.in. przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych w ul. Grota-Roweckiego, nowe przystanki, ułożone zostaną detektory ruchu oraz kable do sterowania rozjazdem.
Miasto - zgodnie z planem - pozyskało ogromne dofinansowanie na tę inwestycję, które wyniesie ponad 9 milionów złotych. Jeszcze zanim wniosek został zaopiniowany pozytywnie, Magistrat ogłosił przetarg na realizację zadania pn. "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 504, etap II - budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota-Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu". "Realizacja projektu odciąży układ drogowy w centralnej części miasta na korzyść komunikacji zbiorowej. Rozwiązanie proponujące krótszy czas przejazdu za pomocą transportu tramwajowego przyczyni się do ograniczenia transportu autobusowego, a tym samym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - jak uzasadniono decyzję o przyznaniu środków na ten cel w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (bis) na terenie miejskiego obszaru funkcjonalnego.
Ta ogromna inwestycja pociągnie za sobą kolejne ważne kroki w celu rozwoju zrównoważonego transportu publicznego. Następnymi ruchami mają być zakup nowych tramwajów oraz remont zajezdni tramwajowej. W tym celu Miasto również będzie ubiegało się o dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Nabór projektów będzie trwał do lipca 2017 roku.
- Planujemy zakupić 2-3 nowe tramwaje oraz wyremontować budynek zajezdni, który jest w bardzo złym stanie technicznym - powiedziała dla TransportPubliczny.pl Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydent Elbląga.
Prognozowany koszt tego zadania może wynieść ponad 11 i pół miliona zł. Miasto planuje pozyskać 85% dofinansowania na ten cel.