› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Restrukturyzacja oświaty: odejdź na emeryturę, a dostaniesz podwyżkę

z samorządu ponad rok temu    27.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Restrukturyzacja oświaty: odejdź na emeryturę, a dostaniesz podwyżkę fot. archiwum elblag.net

Łamanie praw pracowniczych elbląskiej oświaty w świetle fleszy gabinetu prezydenta – tak brzmi wiadomość od Czytelnika, którą otrzymaliśmy w miniony piątek. Jako dowód swoich racji, Czytelnik przesłał nam również treść protokołu z 14 kwietnia pomiędzy władzami miasta a związkami zawodowymi. O co chodzi? Ponad 800 pracowników administracji i obsługi szkół może skorzystać z zaproponowanych podwyżek. To nie koniec. Większe dostaną te osoby, które zadeklarują przejście na emeryturę.

Z przesłanego do nas przez Czytelnika protokołu uzgodnień z 14 kwietnia 2016 roku wynika, że podwyżki wynagrodzeń za pracę w kwotach brutto zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2016 roku (z wyrównaniem). Otrzymają je osoby z administracji i obsługi szkół, które były najsłabiej wynagradzanymi pracownikami (łącznie około 830 osób). Decyzję o daniu podwyżki będzie podejmował dyrektor danej placówki. Ile? Ci z najniższym wynagrodzeniem brutto i najwyższym stażem pracy (minimum 20 lat) dostaną 130 brutto, pozostali od 50 do 100 zł brutto. Pracownicy na stanowiskach administracyjnych – do 130 zł brutto.

Podwyżka nie obejmuje pracowników, którzy mają przyznane świadczenia emerytalne lub mają uprawienia do tych świadczeń. Ci dostaną... o wiele więcej.

Jeżeli pracownik administracji i obsługi na rok przez uzyskaniem praw emerytalnych złoży wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę, to otrzyma on podwyżkę w wysokości 500 zł brutto (6000 zł rocznie). Pracownik, który już uzyskał prawo emerytalne lub uzyska jest w czasie krótszym niż rok, podwyżka będzie mu wypłacana odpowiednio w rozbiciu na miesiące pozostałe do przepracowania (łączna kwota 6000 zł brutto).

Obecnie z uprawnieniami emerytalnymi bądź nabywający prawa emerytalne w roku szkolnym 2016/2017 i zatrudnionych w placówkach oświatowych jest 122 osób.

Uzgodnienia z 14 kwietnia mają zachęcić pracowników do dobrowolnych odejść – ma to być odpowiedź na potrzebę restrukturyzacji elbląskiej oświaty. Nie od dziś wiadomo, że liczba dzieci w szkołach w ostatnich latach zmalała, a liczba nauczycieli nadal jest na tym samym poziomie, co przed laty. Zdaniem Joanny Urbaniak, rzecznika prasowego Prezydenta, „nie jest to podwyżka w zamian za decyzję odejścia, ale zachęta, która może zminimalizować skutki ewentualnych zwolnień”.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ anonim1
ponad rok temu ocena: 0%  5
Temat zastepczy-obsluga i administracja dac pare groszy i spokoj.A moze cos o nauczycielach pracujacych po 4 godz+nadgodzinki
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obyw.
ponad rok temu ocena: 100%  4
do kogo man napisać skargę bo ja dostałam tylko 40zł. z 30-letnim stażem i w dodatku nie jest to nawet 3% obiecanej podwyżki, bo z tej mi obcięto 6,50. Fałsz i obłuda. Chyba napiszę do prezydenta i oskarżę o kłamstwo
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja też nie kumam
ponad rok temu ocena: 100%  3
Co to za podwyżka 130 zł. brutto? Zawsze administracja i obsługa była "kulą u nogi" dla prezydenta i całej elity miejskiej!! Od 8 lat żadnych podwyżek w tym sektorze. Żyjemy na skraju nędzy i rozpaczy!!! Nikt o nas nie dba!!!! Dbają tylko o swoje stołki. Pan prezydent bez żadnych problemów zatrudnia doradcę od oświaty za 8 tys. m-cznie a nam podrzuca ochłapy. MUSIMY WYJŚĆ NA ULICĘ I POKAZAĆ TYM Z URZĘDU ŻE TEŻ JESTEŚMY-PRACUJEMY-I CHCEMY ŻYĆ GODNIE!!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja tu czegoś nie rozumiem
ponad rok temu ocena: 71%  2
Zmniejszenia etatów dostają stosunkowo młodzi nauczyciele a emeryci nie mogą dostać wypowiedzenia?
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edkison
ponad rok temu ocena: 67%  1
Ja czegoś nie rozumiem,.. powywalać wszystkich na emeryturkach i problem oszczędności i nadwyżki nauczycielibwzględem niżu demograficznego rozwiązany...
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.