W tym roku szykuje się prawdziwa rewolucja w dostarczaniu przesyłek oraz listów poleconych z sądu czy prokuratury. Poczta Polska chce znacznie przyspieszyć doręczanie paczek. Jednocześnie Poczta traci rynek dostaw na rzecz Polskiej Grupy Pocztowej.
Od stycznia br. klienci Poczty Polskiej mogą korzystać z nowych produktów: Paczka Ekstra24, Paczka24 i Paczka48 oraz z innowacyjnej oferty kurierskiej oferującej Pocztex Ekspres 24 i Pocztex Kurier 48. Poczta Polska gwarantuje terminowe doręczenie paczek oraz bezpłatną aplikację na smartfony do zamawiania kuriera i monitorowania stanu realizacji usługi, dzięki czemu wyślemy paczkę bezpośrednio z domu.
Drugą zmianą, jest to, że nie będziemy musieli iść na pocztę, aby odebrać list z sądu. Przesyłkę odbierzemy np. w kiosku. To efekt tego, że Poczta Polska przegrała przetarg na dostarczanie przesyłek poleconych z sądów i prokuratur na rzecz Polskiej Grupy Pocztowej.
Mieszkańcy Elbląga są zaniepokojeni takim przekształceniem usług pocztowych. Martwią się, że nie będą wiedzieli gdzie mają odebrać swoje przesyłki.
- Jeśli w przypadku doręczenia, adresat nie będzie obecny pod wskazanym adresem, doręczyciel pozostawi awizo, na którym będą wskazane m.in. dokładne godziny i dni funkcjonowania oraz lokalizacja danego Punktu Obsługi Klienta. Informacja o placówkach, w których będzie można odebrać awizowaną przesyłkę znajduje się także w interaktywnej wyszukiwarce na stronie: http://www.pgpsa.pl/zasieg-dzialania/ - informuje nas Leszek Żebrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Pocztowej SA.
Korespondencję z sądów i prokuratur będzie można odebrać m.in. w placówkach własnych i agencyjnych, tak PGP, jak RUCHu, a także InPost- dodaje. W e-mailu do Polskiej Grupy Pocztowej zapytaliśmy, czy elblążanie nie musza obawiać się o to, że ich listy dostaną się w niepowołane ręce. Jak będzie wyglądała ochrona danych osobowych?
- Zarówno PGP, jak i InPost oraz RUCH mają status operatora pocztowego zarejestrowanego w Rejestrze Operatorów Pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wszystkie procedury dostarczania, awizowania i wydawania korespondencji pozostają bez zmian. Wszyscy obywatele będą mieć taki sam, jak dotychczas dostęp do odbioru korespondencji awizowanej. Ponadto, wszyscy operatorzy pocztowi, podobnie jak ich współpracownicy, są związani w taki sam sposób obowiązkiem zachowania tajemnicy pocztowej i korespondencji, nie ma od tej zasady żadnych wyjątków. Nie ma podstaw do kwestionowania rzetelności i wiarygodności naszych współpracowników. PGP i InPost doręczyły w roku ubiegłym ponad 280 mln przesyłek, z czego wiele z nich stanowiły te nadawane przez kancelarie komornicze, a więc obsługiwane dokładnie na takich zasadach, co przesyłki sądowe. Z jakiego to powodu pracownik jednego operatora miałby zostać uznany za tego, który posiada wyższe kwalifikacje moralne od pracownika innego operatora? Przecież w np. kioskach Ruch pracują dobrze nam znani i cenieni sąsiedzi, z których usług korzystamy od lat - odpowiada prezes Jacek Żebrowski.
Anna Gawrońska