praca i szkolenia |
ponad rok temu
26.06.2019 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Rola doradcy zawodowego w kształtowaniu kompetencji społecznych ucznia jest niezwykle ważna. Nie ulega wątpliwości, że realizując działania z zakresu doradztwa zawodowego w szkole, doradca zobligowany jest do wyposażenia ucznia nie tylko w wiedzę dotyczącą ścieżek edukacyjnych czy rynku pracy, ale do przygotowania młodego człowieka do prezentacji swoich mocnych stron, talentów, predyspozycji w świecie zawodowym.
Doradca zawodowy w szkole może rozwijać kompetencje społeczne uczniów poprzez:
(Bandach, M. Trening umiejętności społecznych jako forma podnoszenia kompetencji społecznych).
Wszystkie te działania mogą być realizowane zarówno na zajęciach wynikających z ramowych planów nauczania, jak i na godzinach z wychowawcą/specjalistą. Program wychowawczo-profilaktyczny, przedmiotowe plany nauczania, jak i plany pracy specjalistów powinny uwzględniać w swoim zakresie treści odnoszące się do rozwijania kompetencji społecznych.
Doradca, w pracy z uczniami, powinien rozwijać takie kompetencje personalne i społeczne, jak:
W kształtowaniu kompetencji społecznych ważny jest trening społeczny i uwzględnienie kolejnych etapów.
Doradca zawodowy/trener/nauczyciel powinien dokonać demonstracji. Zadaniem osoby prowadzącej jest przekazanie w sposób zrozumiały instrukcji, w jaki sposób powinno zostać wykonane dane ćwiczenie, a następnie zaprezentowanie społecznie pożądanego zachowania. Następnie doradca wybiera osobę (bądź zgłasza się na ochotnika), która będzie odgrywać daną rolę czy scenkę sytuacyjną. Kolejny etap to przekazanie informacji zwrotnych. W tym miejscu doradca zawodowy zwraca uwagę na mocne strony wystąpienia, ale także na te obszary, które wymagają poprawy. Ważne jest, aby dokładnie przekazać, nad którymi elementami uczeń ma popracować i przede wszystkim, w jaki sposób ma to osiągnąć. Na koniec uczeń ponownie odtwarza rolę/ scenę z uwzględnieniem informacji zwrotnych. Doradca czuwa, aby wszystkie uwagi zostały uwzględnione. Po zakończonym spotkaniu należy pamiętać o dokonaniu ewaluacji zajęć poprzez zadanie pytania np. „Czego się dzisiaj nauczyłeś?” lub „Co było dla Ciebie najważniejsze?”.
O skuteczności treningu decyduje wiele czynników, w tym także kompetencje społeczne doradcy zawodowego/ nauczyciela. Pamiętajmy, że podnoszenie kompetencji społecznych i personalnych uczniów przełoży się na ich skuteczność na rynku pracy. Oprócz wiedzy teoretycznej, ważny jest też wymiar behawioralny doradztwa zawodowego. A więc trenujmy z młodymi ludźmi jak najwięcej.
Marta Koch-Kozioł, ekspert portalu ePedagogika.pl
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |